https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/italsky-ostrov-nabidl-k-adopci-premnozene-kozy-spravce-zaskocil-obrovsky-zajem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem

12.5.2024 20:30 | ŘÍM (ČTK)
Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik. Ilustrační foto
Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik. Ilustrační foto
Foto | Rev Stan / Flickr
Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
 
Alicudi je součástí Liparských ostrovů, které se nacházejí u Sicílie. Na ostrově žije zhruba 100 lidí. Přemnožené kozy podle místních ničí parky, zahrádky a také přírodu, která je hlavní turistickou atrakcí ostrova. Skákáním po kamenitých svazích také shazují kamení na lidi. Kozy se poprvé vyskytly na ostrově asi před dvaceti lety a díky nepřítomnosti predátorů se rychle rozmnožily. Zájemci mohli požádat o odchyt a předání až 50 koz.

Mezi došlými žádostmi teď bude potřeba rozvážně vybírat, neboť poptávka silně převýšila nabídku, uvedl starosta Liparských ostrovů Riccardo Gullo. "Celkem jsme dostali žádosti o adopci 1900 koz. Odezva byla skvělá, ale většinu budeme muset odmítnout, protože se předpokládá, že počet koz na ostrově je asi 600," uvedl Gullo.

Starosta navíc kromě vyřízení všech žádostí bude muset zajistit odchyt všech požadovaných zvířat na ostrově, který má rozlohu kolem pěti kilometrů čtverečních. Tento úkol připadl náměstkovi pro regionální rozvoj sicilského regionu Giovannimu Dell’Acquaovi.

"Nebude to lehké, bude potřeba postupovat rychle a efektivně," předestřel svůj plán Dell’Acqua. Dodal, že pro něj osobně to bude stejný pocit, jako kdyby měl opustit svého psa.

Přítomnost koz na ostrově původně místní měli za romantickou, ale postupem času začala rohatá a mlsná zvířata přinášet čím dál více útrap. "Je nebezpečné jít na procházku do hor nebo se přiblížit k mořskému pobřeží, protože neustále padají kameny - je to noční můra. A kozlové jsou obrovští, mají těžké rohy a stali se agresivními," říká Lorcan O’Neill, který má galerii v Římě a dům na ostrově Alicudi. Kozlové mohou vážit až 120 kilogramů a mají 50centimetrové rohy.

Příští týden se do Alicudi vydá tým odborníků na divokou zvěř, který začal připravovat plán odchytu. Ten počítá s chytáním koz do sítí nebo jejich lákáním k ohradám pomocí potravy. Pochytané kozy podstoupí krevní testy kvůli případným nemocem. Dalším oříškem bude je dostat z vrcholků ostrova dolů do přístavu. Kozy nakonec čeká převoz do sicilského Milazza, kde stráví dva měsíce v karanténě, než si je převezmou noví majitelé.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

13.5.2024 06:52
Oteplování nezpůsobuje jen CO2, ale i progresivní zástavba s betonem a asfaltem, ve městech vznikají tepelné ostrovy- vyprahlá přehřátá oblast.
Takovéto tepelné ostrovy způsobují i býložravci va Středomoří, jak je vidět na obrázku- jen pár suchomilných keříků, jinak samé kameny. Půdu odnesla eroze. Vyschlé řeky, vysychají i přehrady, studna je vzácnost. Pozemek se studnou, pramenem, potůčkem je zde nad zlato.
U nás ponechání pozemku ladem nevede k poušti ale k sukcesi, nekontrolovanému zarůstání křovím a stromy. Přírodovědci bojují za diverzifikaci- spásání pokryvu býložravci.
Jenomže právě tak, jako je třeba (preventivně) měnit skladbu lesů, měnit agrotechniku na polích vzhledem ke gradaci teploty a nastupujícímu suchu, je potřeba měnit i myšlení přírodovědců, bránit všemi způsdoby přehřívání a vysychání krajiny- voda je určitě důležitější než přehřátá vysušená i když krásně diverzifikovaná krajina.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.5.2024 08:23 Reaguje na Honza Honza
Porád proti pastvě. Uvědomte si, že stepí je asi 2000 ha. Z toho se pase asi 20%. Víte, co je to proti věčnosti? Za ten drobet pro zachování biodiverzity to opravdu stojí.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.5.2024 17:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, jo ale komplet zničené Středomoří.
Když to bude s mírou, tak OK, ale ve Středomoří to přehnali.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.5.2024 08:24
https://www.mrk.cz/diskuse.php?id=773569 Zrzka z velkéma kozama dle AI.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

13.5.2024 13:22
To je jedna koza na ha... podle vyhlášky č.491/2001 normujeme na poli 1 ks srnčího na 10ha, viděl bych to na max. 100ks pro celý ostrov....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.5.2024 08:04
Adopce koz? Když měl sedlák více dobytka, než uživily jeho pozemky, tak ho
buď PRODAL na CHOV a nebo ŘEZNÍKOVI. Nabízím útlocitným ochráncům zvířat k adopci potkany. Odchytím je do sklopců živé a rád je daruji k chovu někam
daleko, ale v případě nezájmu je utratím a nenechám je dál množit. Prosím
o nabídky k odběru, protože zrovna včera jsem jednoho chytil a utratil.
Takto se má řešit vše, čeho je příliš a hlavně PREVENTIVNĚ, než to bude
akutním problémem a ostrov bude bez porostu!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist