Jak divoká zvířata ustála povodně v Yellowstone? Lépe než lidé
Repeat aerial photos 25 days apart. Set 1: Lamar River near Soda Butte Confluence. Set 2: Slough Creek near Slough Creek Campground.
— Yellowstone National Park (@YellowstoneNPS) July 15, 2022
Full album at: https://t.co/dlBYvnfyXs pic.twitter.com/DjiL6mZWia
Téměř bez problémů. Protože podobné katastrofy k přírodě patří a divoká zvířata je dokáží, na rozdíl od lidí, přežít. V obsáhlém článku na to upozornil například magazín Vox, s dovětkem, že většinu červnovými povodněmi nezasažených Američanů zajímal spíš osud ikonických zvířat v Yellowstone než obyvatel Montany. Medvědi, vlci nebo losi a bizoni naopak mohou z podobných událostí slušně profitovat.
Méně lidí, více pastvy
Spásačům se na polomech a erozních svazích otevře nový prostor, voda dodá impuls růstu šťavnatým trávám a zmlazení stromů. Mláďata zvěře už jsou několik měsíců odrostlá, a tak je velká voda neohrozí. Navíc se pohybu v okolí velké vody vyhýbají. Stáda bizonů přebrodila řeku a vydala se do bezpečí, ještě než hladina vody dosáhla kritické úrovně.
Dravci, fungující v přírodě jako úklidová služba, získali povodněmi přístup ke snadno dostupné potravě. Snad s výjimkou orlovců říčních, kteří potřebují k lovu ryb nezakalenou vodu. Ptáci hnízdící u břehů se také mohli dostat do problémů. Ztráta snůšek na hnízdech ale není zásadním faktorem pro přežití jejich populací. „Špatná léta přečkají a doženou to v lepších,“ říká Douglas Smith, biolog Správy národního parku.
Zvířata v Yellowstone jsou, stejně jako na mnoha jiných místech, adaptována na to, aby byla schopna odolávat dramatickým změnám ve svém životním prostředí. Jarní i časně letní záplavy k tomu patří. „I když byla letošní srážková situace mimořádná a rekordní, povodně tu bývají často,“ dodává Smith. „Medvědi, vlci a další zvířata jsou zvyklí na to, že je rozvodněné řeky a potoky dočasně izolují.“
Current conditions of Yellowstone’s North Entrance Road through the Gardner Canyon between Gardiner, Montana, and Mammoth Hot Springs.
— Yellowstone National Park (@YellowstoneNPS) June 13, 2022
We will continue to communicate about this hazardous situation as more information is available. More info: https://t.co/mymnqGvcVB pic.twitter.com/S5ysi4wf8a
Povodně jsou problém pro lidi
Dočasné uzavření parku poškozeného povodněmi sice zle zasáhne regionální ekonomiku, ale zvířatům jen prospěje. Pokles počtu návštěvníků v sezóně, loni jich do Yellowstone zamířilo kolem milionu, totiž přispěje k regeneraci zdejších populací živočichů.
„Méně návštěvníků znamená menší rušení zvířat,“ říká Mark Boyce, profesor ekologie na univerzitě v Albertě. „Zvířata přitom na území parku nevyrušují samotné silnice nebo stezky, ale lidé a doprava na nich.“ Zvířata se snaží frekventovaným oblastem vyhýbat, nutí je to spotřebovávat energii, kterou by mohly investovat třeba do hledání partnerů a rozmnožování.
Američtí odborníci upozorňují na to, že k podobným extrémním událostem – bez zatím doložené souvislosti s klimatickými změnami - nyní může v Montaně (a tím i v NP Yellowstone) docházet častěji. Zvířata v národním parku na ně připravená jsou. Lidé, kteří v okolí žijí a příjmy z cestovního ruchu potřebují, jsou na ně adaptováni o dost hůře.
reklama