https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-divoka-zvirata-ustala-povodne-v-yellowstone-lepe-nez-lide
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak divoká zvířata ustála povodně v Yellowstone? Lépe než lidé

2.8.2022 06:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V polovině letošního června zasáhly americký stát Montana masivní povodně, které se nevyhnuly ani národnímu parku Yellowstone. Před jeho úplným uzavřením odtud bylo evakuováno, často za dost dramatických okolností, na 10 000 návštěvníků. Voda podemlela silnice, došlo k sesuvům půdy, narušeny byly tělesa značených cest a celá podpůrná turistická infrastruktura. Jak to ustála zdejší divoká zvířata?
 

Téměř bez problémů. Protože podobné katastrofy k přírodě patří a divoká zvířata je dokáží, na rozdíl od lidí, přežít. V obsáhlém článku na to upozornil například magazín Vox, s dovětkem, že většinu červnovými povodněmi nezasažených Američanů zajímal spíš osud ikonických zvířat v Yellowstone než obyvatel Montany. Medvědi, vlci nebo losi a bizoni naopak mohou z podobných událostí slušně profitovat.

Méně lidí, více pastvy

Spásačům se na polomech a erozních svazích otevře nový prostor, voda dodá impuls růstu šťavnatým trávám a zmlazení stromů. Mláďata zvěře už jsou několik měsíců odrostlá, a tak je velká voda neohrozí. Navíc se pohybu v okolí velké vody vyhýbají. Stáda bizonů přebrodila řeku a vydala se do bezpečí, ještě než hladina vody dosáhla kritické úrovně.

Dravci, fungující v přírodě jako úklidová služba, získali povodněmi přístup ke snadno dostupné potravě. Snad s výjimkou orlovců říčních, kteří potřebují k lovu ryb nezakalenou vodu. Ptáci hnízdící u břehů se také mohli dostat do problémů. Ztráta snůšek na hnízdech ale není zásadním faktorem pro přežití jejich populací. „Špatná léta přečkají a doženou to v lepších,“ říká Douglas Smith, biolog Správy národního parku.

Zvířata v Yellowstone jsou, stejně jako na mnoha jiných místech, adaptována na to, aby byla schopna odolávat dramatickým změnám ve svém životním prostředí. Jarní i časně letní záplavy k tomu patří. „I když byla letošní srážková situace mimořádná a rekordní, povodně tu bývají často,“ dodává Smith. „Medvědi, vlci a další zvířata jsou zvyklí na to, že je rozvodněné řeky a potoky dočasně izolují.“

Povodně jsou problém pro lidi

Dočasné uzavření parku poškozeného povodněmi sice zle zasáhne regionální ekonomiku, ale zvířatům jen prospěje. Pokles počtu návštěvníků v sezóně, loni jich do Yellowstone zamířilo kolem milionu, totiž přispěje k regeneraci zdejších populací živočichů.

„Méně návštěvníků znamená menší rušení zvířat,“ říká Mark Boyce, profesor ekologie na univerzitě v Albertě. „Zvířata přitom na území parku nevyrušují samotné silnice nebo stezky, ale lidé a doprava na nich.“ Zvířata se snaží frekventovaným oblastem vyhýbat, nutí je to spotřebovávat energii, kterou by mohly investovat třeba do hledání partnerů a rozmnožování.

Američtí odborníci upozorňují na to, že k podobným extrémním událostem – bez zatím doložené souvislosti s klimatickými změnami - nyní může v Montaně (a tím i v NP Yellowstone) docházet častěji. Zvířata v národním parku na ně připravená jsou. Lidé, kteří v okolí žijí a příjmy z cestovního ruchu potřebují, jsou na ně adaptováni o dost hůře.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist