https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-jsme-v-ceskem-raji-vytvorili-nove-tune.zadrzi-vodu-z-pramene-klenice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice

3.12.2020 14:06 | MLADÁ BOLESLAV (Ekolist.cz)
Bagr při vytváření tůní nedaleko pramene Klenice v Českém ráji.
Bagr při vytváření tůní nedaleko pramene Klenice v Českém ráji.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radomír Studený / ČSOP Klenice
Do krajiny Mladoboleslavska přibyly nové tůně, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice. Příroda je ocení především v obdobích sucha a nevyrovnaných srážek, které v posledních letech prožíváme.
 

Důležitý úkolem bylo sehnat povolení majitele pozemku, kterým v tomto případě byla Římskokatolická farnost v Sobotce. Z farnosti přišla kladná odpověď s tím, že takové potřebné opatření rádi podpoří. Začátkem listopadu tak mohly začít práce na zadržení vody v několika tůních. Je to efektivnější řešení než stavět drahé přehrady, jejíchž pozitivní vliv je přinejmenším diskutabilní.

Projektu zadržení vody v krajině vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený, ČSOP Klenice se stala jeho partnerem. Radomír Studený vyčistil úvoz od padlých kmenů a větví a domluvil se zemědělcem možnost projetí bagru. Ten na pozemku udělal terénní úpravy a vyhloubil prostor pro vodu. „Za pomoci malého bagru vznikl systém jakýchsi kapes, které se budou příležitostně plnit dešťovou vodou, která by jinak rychle odtekla korytem říčky,“ popsal realizaci Studený.

Vytváření tůní nedaleko pramene Klenice v Českém ráji.
Vytváření tůní nedaleko pramene Klenice v Českém ráji.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radomír Studený / ČSOP Klenice

Voda se tam zadrží a bude déle vsakovat do okolní půdy, dotovat pramen Klenice a vláhu využijí také stromy, které v teplých dnech snižují teplotu okolního vzduchu. Zemina posloužila na hrázky a zbytek byl rozhrnut do okolí.

„Samostatně se jedná o drobný zásah bez viditelného efektu, ten se projeví až po uskutečnění více opatření v krajině, která bude pestřejší, plná života a odolnější proti výkyvům počasí,“ vysvětlil hydrobiolog.

Nedaleko nově vzniklých tůní byl za přispění ČSOP Klenice předloni vybudován vzorový mokřad. Vznikl na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář, a členové našeho ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.

Loni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a letos v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.

„Velice si vážím spolupráce vaší organizace na realizaci takovýchto tolik potřebných “vzorových opatření” v naší, intenzivním zemědělstvím přeměněné krajině. Doufám, že naše spolupráce může být dobrým vzorem pro další území v naší zemi,“ řekl na závěr Radomír Studený.


reklama

 
Ondřej Kořínek
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jan Marján

3.12.2020 13:34
Jistě chvályhodné. Naproti tomu v roce 2016 tato organizace zorganizovala petici proti výstavbě vodní nádrže v Mladé Boleslavi na Klenici.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.12.2020 13:57 Reaguje na Jan Marján
Řekla bych, že celá řada takovýchto drobných zásahů (tůňky, předloni mokřad poblíž atd.) je pro zadržení vody v krajině efektivnější než stavba jedné drahé přehrady.
Odpovědět
JM

Jan Marján

3.12.2020 14:43 Reaguje na Majka Kletečková
Kdysi tam byl pivovarský rybník. Pivovar zanikl někdy okolo roku 1950 a od té doby už asi nebyl rybník napuštěn. Zbytky stavidel tam vydržely asi do roku 2000, kdy zde byl postaven nový most, hráz zůstala zachována.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.12.2020 16:02 Reaguje na Majka Kletečková
Souhlas, potřebujeme právě takové věci a ne další beton a železo do krajiny.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.12.2020 13:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
amen :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist