https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-muze-vas-opalovaci-krem-skodit-ceskemu-rybniku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?

18.9.2020 19:48 | PRAHA (Ekolist.cz)
Namazali jste se? A co na to vodní blechy?
Namazali jste se? A co na to vodní blechy?
Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.
 

“Víme, že UV filtry z opalovacích krémů jsou obzvláště ničivé pro korálové útesy a způsobují bělení korálů. Doposud ale neexistoval žádný výzkum, který by se zabýval účinky UV filtrů na sladkovodní živočichy,“ vysvětluje důvody studie její vedoucí Aaron Boyd.

Vědci si ke sledování vlivu UV filtrů vybrali jeden z nejběžnějších druhů vodních blech, hrotnatku velkou. Ukázalo se, že už 48 hodinové vystavení těmto látkám mělo za následek neschopnost hrotnatky orientovat se ve vlastním prostředí. Vystavení UV filtrům po dobu 14 dní mělo na tyto malé korýše dokonce smrtelný dopad.

Vodní blecha hrotnatka velká pod mikroskopem.
Vodní blecha hrotnatka velká pod mikroskopem.
Foto | Aaron Boyd / University of Alberta

To může být pro sladkovodní systémy fatální. „Hrotnatka velká je důležitou součástí potravního řetězce mnoha menších druhů ryb. Ztráta populace hrotnatek by pro všechny živočichy, kteří na nich závisí, znamenala velké ohrožení. V určitých podmínkách by dokonce mohla způsobit až kolaps daného ekosystému,“ dodává Boyd.

Studie nicméně obsahuje i jiskřičku naděje. Vodní blechy se totiž byly schopny z krátkodobého působení UV filtrů zase zotavit. „Jakmile jsme kontaminaci z vody odstranili, byly hrotnatky opět schopny se orientovat a pohybovat ve svém prostředí. To je dobrá zpráva, protože aktivní látky z UV filtrů v prostředí samy o sobě dlouho nevydrží. Pokud se tedy zbavíme zdroje znečištění, je poměrně velká šance, že se organismy z tohoto šoku zase uzdraví,“ říká Boyd.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

18.9.2020 07:15
Škoda, že autoři studie nerozvádějí jaká konkrétní látka tuto paralýzu hrotnatek případně bělení korálů způsobuje... jestli jde jen o syntetické látky, nebo jestli tyto problémy způsobují i přírodní opalovací krémy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.9.2020 07:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
nějaké odpovědi najdete zde:

https://www.econea.cz/blog/eko-prirucka-pro-slunkomily-jak-na-bezpecne-opalovani/
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

18.9.2020 11:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jediným řešením JE zakázat chemický průmysl a chemickou výrobu. Vrátit se k praxi předchemické doby Karla IV a Marušky Terezky. Rozmyslet se , zda chci být Vemolou nebo transexuálem s ko.... a pe..... !
Odpovědět
va

vaber

18.9.2020 08:39
pro vodní živočichy jsou fatální odmašťovače ,šampony ,prášky na praní a podobné látky, které promývají žábry ,rozpouští sliz. Takových látek jde do vody velké množství ,hlavně z domácností. Výrobci budou tvrdit, že jsou neškodné ,jako o všem co nese zisk.
Odpovědět

Martin Černý

18.9.2020 10:21
No když se podíváte do původní studie, zjistíte, že autoři rozpouštěli ty UV-blokující sloučeniny (které jsou nepolární a ve vodě nerozpustné) v detergentu (DMSO), aby je do vodního roztoku vůbec dostali. To si myslím není běžný případ použití opalovacích krémů, málokdo se zároveň s nimi na pláži polévá Jarem. Jinak pro autorku tohoto článku - water flea je česky perloočka.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.9.2020 16:32 Reaguje na Martin Černý
Nedělalo ty úhyny perlooček samotné DMSO?

Jinak platí, že kvalitní stát podpoří vývoj netoxických UV filtrů, nekvalitní stát (typu EU) je bude zakazovat, aby pak horko těžko sháněl peníze na léčbu rakoviny kůže.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

18.9.2020 21:27 Reaguje na Jan Šimůnek
Doporučuji přečíst článek, vyhnete se tak zbytečným spekulacím:

Two controls were run, the first as OECD water without additions, the second as 1.0 μL/mL (0.1% v/v) DMSO, an equivalent concentration to the solvent used in all treatments as a vehicle control.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969720352360?via%3Dihub

Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 08:02 Reaguje na Ondřej Dočkal
OK. Pak je ovšem ještě zapotřebí prokázat, zda ten DMSO nepotencuje účinek těch UV filtrů, použitím nějakého alternativního rozpustidla (etanol, glycerol apod.).
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

20.9.2020 20:26 Reaguje na Jan Šimůnek
to by jistě bylo zajímavé.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 08:06 Reaguje na Ondřej Dočkal
A ještě něco: Při testování účinků podobných látek na živé organismy je vůbec nejlepší aplikovat tu látku na dno zkumavky v nějakém rozpouštědle, to perfektně odpařit, a pak tam dát kulturu vodních organismů.
Takové testy jsem totiž svého času dělal, ne tedy s perloočkami, ale s larvami Žábronožky solné a s některými prvoky. Takže je to tak trochu moje parketa.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

20.9.2020 20:31 Reaguje na Jan Šimůnek
drobný dotaz od člověka jehož parketa je trochu někde jinde:

když perfektně odpaříte rozpouštědlo, jak docílíte toho, aby se látka - ve vodě předpokládám nerozpustitelná nebo špatně rozpustitelná (proč jinak by se přidávalo rozpouštědlo?) - tak aby se do té vody ta látka potom dostala? Úplně ideálně v nějaké stanovené koncentraci ?
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.9.2020 21:55 Reaguje na Ondřej Dočkal
Nedosáhnete, pokud rozpustná není. V takovém případě ale ani v přírodě do té vody nepůjde, nebo z ní vypadne. Když ji budete v té vodě udržovat uměle, vyrobíte cosi nepřirozeného.

Jistěže i to má svůj význam, kdysi dávno jsem pracoval s bilirubinem (ve vodě prakticky nerozpustný), který se v přítomnosti NaOH addoval na albumin, a s roztokem albuminu s navázaným bilirubinem se už pracovat dalo.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

21.9.2020 09:49
Bylo by fajn, kdyby text překladu prošel ještě pod okem někoho, kdo se ve věci i vyzná. Termín "VODNÍ BLECHA" mně zkazil celej den :o)! Je to úplně mimo. Používá se termín perloočka i vodní korýš by šlo nedo dafnie by mohlo být. No, ještě že nepoužila autorka označení "vodní veš", to by se lidi báli lézt do vody...
Věcně:
Nikdy není špatné nahlédnout problém z opačného konce. tedy ne ze zkumavky se dívat na rybník, ale z rybníka zkusit ověřit procesy v té zkumavce. Pokud vím (můžu se taky mýlit), tak nikde v koupališti/rybníce žádný takový vliv na perloočky prokázán nebyl. A to jsou u nás i biotopová koupaliště, kde perloočky také jsou a lidí je tam nejvíc, co si jde představit. Ale třeba tam může být ovlivnění mírné, co si ho nikdo nevšiml a ani ho nezkoumal... Ale špatná prosperita zooplanktonu u biotopů nebývá problémem.
Hrozba, že by rybniční populace perlooček vlivem látek UV filtrů zkolabovaly - a s nimi i celé vodní ekosystémy, je naprosto(!!!) absurdní. Aktuálně perloočky našich rybníků likvidují silné kapří obsádky produkčních rybářů, často i dlouhodobě.
No, to jen tak na okraj těch "vodních blech" tfuj to je termín!
Odpovědět

Martin Černý

21.9.2020 13:37 Reaguje na Jindřich Duras
Čau Jindro, ono ještě aby to nebylo naopak :-). Třeba na severu v tundře (Daphnia umbra) nebo v dunách v Oregonu na pobřeží Pacifiku (D. melanica), nebo nakonec i v alpských jezerech (bájná D. midderdorfiana) - tu všechny se snaží zvýšenou intenzitu UV, respektive jeho efekt, zablokovat, produkují kvůli němu melanin. Takže klidně může být, že těm dafniím ty opalováky naopak svědčí. Ale diplomku na to vypisovat nebudu ;-). Zdravím do Plzně, Martin
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2020 20:05
Nejsem chemik, kožní lékař a ani vývojař či výrobce opalovacích krémů
a tak pouze vzpomenu na pionýrské doby opalovacích krémů. O nějakých
faktorech nikdo nic nevěděl a pokud nám pochybil v Bulharsku opalovací
olej či krém, tak jsme si koupili litr slunečnicového oleje a namazali
jsme se jim. Další rok už jsme kupovali pouze ten olej a ušetřené
peníze za krémy jsme propili. Já, rodiče a prarodiče se u žní nemazali vůbec, protože se na mastnotu lepil prach, osiny a plevy. Byl jsem v té době mladý a tak jsem se o rakovinu kůže nestaral a ani jsem o ni neslyšel. Nyní se vyrojilo plno krémů s ochrannými faktory a kožaři lidi varují před
spálením kůže sluncem. Myslím si však, že je to často z jiného důvodu,
než pouze z "rozumného" opalování byť i bez krémů. Píši schválně toho
rozumného opalování a ne být za každou cenu podobný Afričanům. Mnoho
lidí si kůži trápí i v soláriích, ale je to plně jejich věc. Takže chci
pouze dodat, že přírodní olej, či sádlo nemívaly asi ty faktory,
ale zase se v přírodě přirozeně odbouraly. Ta přídavná chemie asi bude
o něco horší, ale mě spíše zaráží chemie v bazénech a v mnohých
přírodních lokalitách, kam pronikla z průmyslu, polí a čistíren odpadních
vod. Nad tím bych se pozastavil mnohdy více, než nad těmi krémy a oleji.
Nu což, zase téma k diskusi mezi ochránci přírody a zastánci slunění.
Myslím si, že všeho s mírou a nemusím být za týden dovolené jako Afričan
a tak ubude i toho krému ve vodě. Ve stínu plážové hospůdky u piva se
mazat nemusím vůbec, ale mohu se zase namazat jinak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist