https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jake-jsou-vysledky-mapovani-velkych-selem-v-beskydech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaké jsou výsledky mapování velkých šelem v Beskydech?

5.5.2022 06:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zkoumání stop šelem ve sněhu.
Zkoumání stop šelem ve sněhu.
Foto | Miroslav Dvorský
Vlci a rysi v Beskydech jsou, přítomnost medvědů se nepotvrdila. Takové jsou výsledky únorového mapování výskytu velkých šelem v Beskydech, které pravidelně organizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy. Ve stejném termínu probíhal monitoring velkých šelem také v CHKO Kysuce a v CHKO Bílé Karpaty. Potvrdila se přítomnost rysů a vlků, pobytové znaky medvěda se nalézt nepodařilo. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 
Pobytové znaky rysa (stopy, vzácně kořist) byly pozorovány v Moravskoslezských Beskydech, Veřovických vrších a Javorníkách. V posledních letech se rys opět pravidelně vyskytuje také ve Vsetínských Beskydech. V termínu mapování se podařilo některé jedince zachytit i na fotopastech.

Loni byl rys zjištěn i ve Slezských Beskydech, které nejsou součástí CHKO Beskydy, letos se ho tam prokázat nepodařilo. Naopak na fotopastech Hnutí DUHA byl v termínu mapování zdokumentován rys v Hostýnských vrších. Rys ostrovid je jedinou velkou šelmou, která se v CHKO Beskydy pravidelně rozmnožuje. Podle dlouhodobého monitoringu (fotopasti, telemetrie, pobytové znaky, analýza DNA) se v zimě v Beskydech zdržovalo sedm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat. V Javorníkách se na moravskoslovenském pomezí pohybovalo šest rysů. Někteří pravidelně přecházeli i do Vizovických vrchů.

Výskyt vlků byl během "sčítání" potvrzen v Javorníkách a v centrální části Moravskoslezských Beskyd. Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky, jedna smečka zde působí celoročně, zbylé dvě alespoň během několika měsíců v roce.

Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Vyjádřeno čísly - v CHKO Beskydy se objevuje v průběhu jednoho kalendářního roku asi 20–25 vlků. Z tohoto počtu se tu pouze asi 10 zvířat vyskytuje celoročně, z toho jsou jen čtyři rezidentní dospělí.

Mimo chráněnou krajinnou oblast Beskydy - ve Slezských Beskydech se pak během letošní zimy pohybovali asi tři vlci. Na opačné straně, na západě Beskyd, přechází jeden vlk mezi CHKO Bílé Karpaty a CHKO Beskydy.

Medvěd hnědý se v posledních letech objevuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Přítomnost této šelmy byla na moravskoslovenském pomezí v Javorníkách zaznamenána naposledy koncem října loňského roku. V době "sčítání" se na pobytové znaky medvěda nepodařilo narazit.

„Velké šelmy někdy způsobují konflikty, například škodami na hospodářských zvířatech, a získávají tak značnou pozornost všech obyvatel i návštěvníků Beskyd," říká Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Vzhledem k obavám lidí z přítomnosti šelem je zapotřebí mít o jejich pohybu co nejvíce poznatků. Pobytové nálezy využíváme pro podporu výkonu státní správy v ochraně přírody i pro vymezování klidových oblastí jak pro velké šelmy, tak i pro všechny ostatní velké savce,“ dodává Tomášek.

„Díky velkému zapojení mapovatelů se i letošní rok podařilo získat cenná data o aktuálním výskytu velkých šelem a dalších chráněných živočichů na moravskoslovenském pomezí. Mezi nejcennější údaj letošního "sčítání" patří potvrzení výskytu rysa v Hostýnských vrších, které se nachází už mimo chráněnou krajinnou oblast Beskydy. "Monitoring šelem probíhá, byť v nižší intenzitě, celoročně. Zapojit se může i veřejnost, pozorování lze posílat e-mail stopy@selmy.cz,“ uzavírá Michal Bojda z Hnutí Duha Olomouc.

Při letošním mapování byli zjištěni další vzácní a chránění živočichové - vydra říční, bobr evropský, jeřábek lesní, datlík tříprstý, strakapoud bělohřbetý, datel černý, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, jestřáb lesní, káně lesní, krkavec velký. Z běžnějších obratlovců byli zaznamenáni srnec, jelen evropský, prase divoké, zajíc polní, veverka obecná. Z menších šelem byly na mnoha místech pozorovány stopy lišky obecné, méně často stopy jezevce lesního, kuny lesní, kuny skalní a lasice hranostaje.

Stejně jako v předešlých letech mapovatelé procházeli přidělené trasy a dokumentovali pobytové znaky rysů, vlků, případně medvědů (stopy, trus, kořist). Akce se za účasti více než sedmdesáti profesionálních a dobrovolných ochránců přírody konala ve spolupráci s Hnutím DUHA.

Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a využity při rozhodování v ochraně přírody. Záznamy o výskytu velkých šelem a jejich pobytových znaků může každý zadávat pomocí mobilní aplikace BioLog.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

5.5.2022 09:58
A neměli by medvědi v zimě spát?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.5.2022 17:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To byli medvědi lední:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2022 08:14 Reaguje na Jakub Graňák
Dík za vysvětlení. Teď už chápu výsledky sledování. Ani já jsem u nás ještě ledního medvěda neviděl.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.5.2022 11:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já jo, kdysi v Ostravě v zoo
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.5.2022 09:38 Reaguje na Jakub Graňák
Lední medvěd v zimě nespí.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.5.2022 11:41 Reaguje na Michal Ukropec
No právě...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.5.2022 17:39
Takže nasčítají tak 1/3 vlků proti myslivcům, najdou vzácného bobra a káni s jestřábem. A to se vyplatí.
Možná by stálo za to konečně stanovit , kolik vlků krajina uživí , než nastanu těžké konflikty s lidskou populací.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.5.2022 17:39
Takže nasčítají tak 1/3 vlků proti myslivcům, najdou vzácného bobra a káni s jestřábem. A to se vyplatí.
Možná by stálo za to konečně stanovit , kolik vlků krajina uživí , než nastanu těžké konflikty s lidskou populací.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist