https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/je-ceske-zdravotnictvi-pripraveno-na-klimatickou-zmenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je české zdravotnictví připraveno na klimatickou změnu?

6.6.2024 14:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klimatická změna a s ní související ztráta biodiverzity a chemické znečištění jsou považovány za největší hrozbu pro lidské zdraví i zdravotnické systémy ve 21. století. Ve vzdělávání českých zdravotníků je ovšem problematika souvislostí zdraví a stavu životního prostředí zastoupena jen okrajově.
 
Upozorňuje na to projekt Zdraví a klimatická změna, který koordinuje platforma Klimatická koalice a jehož první výstup představuje webinář Zdraví v době klimatické změny, který se konal 27. května 2024.

Na webináři vystoupily lékařky Anna Kšírová, Marie Bourne a Klára Matoušková, které problematiku shrnuly do tří bloků dle své expertízy.

Kšírová prostřednictvím jednoduchých kazuistik přiblížila dopady vln veder na zranitelné skupiny lidí – obrovský nárůst úmrtnosti během vln horka je zaznamenán například u lidí se schizofrenií, nebezpečné jsou i pro těhotné nebo ty, kdo se léčí s vysokým tlakem či ledvinami, jelikož některé léky na vysoký tlak snižují pocit žízně, čímž zvyšují riziko vzniku dehydratace.

„Zásadní roli v ochraně před negativními dopady vedra hraje kvalita bydlení a čistota vzduchu. Vedle péče o veřejný prostor je důležité také to, abychom o prevenci zdravotních problémů během horka se svými pacienty komunikovali my lékaři,“ uvedla Kšírová.

Bourne se věnovala propojení ztráty biologické rozmanitosti s lidským zdravím. Velký dopad na ztrátu biodiverzity má současný potravinový systém. „Pokud uděláme jednoduché změny v jídelníčku, jaké třeba skrze ‚Zdravý talíř, zdravá planeta‘ ušil na míru českému prostředí WWF, významně podpoříme šetrnější způsob zemědělství a zároveň zabráníme vývoji civilizačních chorob,“ doporučila Bourne.

Matoušková upozornila na fakt, že plasty jsou fosilními produkty s náloží chemického znečištění. Jmenovala chemická aditiva přidávaná do plastů a patřící do skupiny endokrinních a metabolických disruptorů. Na webináři zdůraznila mj. nebezpečnost bisfenolů a ftalátů a jejich souvislost s nádory endokrinních tkání, syndromem polycystických vaječníků či poklesem množství spermií.

Webinář Zdraví v době klimatické změny vznikl kvůli zájmu o problematiku souvislosti změny klimatu a lidského zdraví ze strany médií a nevládních organizací zabývajících se ochranou životního prostředí a klimatu. Klimatická koalice proto webinář otevřela veřejnosti a záznam nyní zveřejnila na svém YouTube kanálu.

Hlavní cíl projektu Zdraví a klimatická změna představuje příprava vzdělávacího modulu pro studující na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, na něj naváže e-learningový kurz pro praktické lékaře a lékařky. Projekt financuje Evropská unie v rámci Národního plánu obnovy.


reklama

 
foto - Fenclová Mašková Tereza
Tereza Fenclová Mašková
Autorka je komunikační koordinátorka Klimatické koalice.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist