https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/milion-ptaku-rocne-zahyne-po-narazu-do-skla.prave-byl-schvalen-dokument-ktery-to-muze-zmenit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milion ptáků ročně zahyne po nárazu do skla. Právě byl schválen dokument, který to může změnit

21.12.2022 06:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ledňáček říční zahynul po nárazu do zrcadlícího pláště budovy.
Ledňáček říční zahynul po nárazu do zrcadlícího pláště budovy.
Foto | Kateřina Ševčíková / Česká společnost ornitologická
Důležitý dokument pro ochranu ptáků ve městech vznikl ze spolupráce České společnosti ornitologické a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). Tzv. standard Opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály nabízí řešení pro existující i nově vznikající budovy, aby jejich prosklené plochy nebyly nebezpečné pro ptáky. Nárazy ptáků do průhledných nebo zrcadlících oken a fasád patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ptáků. Odborníci odhadují, že nárazem do skla se v Česku ročně zabije milion ptáků. Standard, schválený 1. prosince 2022, je výsledkem dlouhodobého úsilí České společnosti ornitologické o systémové opatření, aby stavby v Česku byly pro ptáky bezpečnější.
 
Problematika nárazů ptáků do skel je všeobecně známá, ale dlouho byla opomíjená. „Na školách, včetně těch, ze kterých odcházejí do praxe architekti či projektanti, se prevence kolizí ptáků s rizikovými plochami nevyučuje," říká Gabriela Dobruská, která se v České společnosti ornitologické věnuje osvětě a vzdělávání.

"Stavební úřady schvalují projekty budov opláštěných skly, čiré výplně má i velká část zastávek hromadné dopravy, ve zvýšené míře pronikají do městské i volně rostoucí zeleně. Věříme, že schválením standardu se situace obrátí k lepšímu,“ říká Dobruská.

Mezi ptačí oběti skleněných ploch patří jak malí pěvci jako například červenka nebo sýkora, tak i větší draví ptáci jako je poštolka či krahujec.

„Pro ptáky jsou nejnebezpečnější skleněné plochy, které jsou buď průhledné, nebo naopak zrcadlící," vysvětluje Lukáš Viktora, odborník České společnosti ornitologické na ochranu ptáků ve městech.

"Průhledné sklo, jako je například plášť autobusové zastávky, anebo protihluková stěna u dálnice, nedokáže pták zaznamenat jako překážku a v plné rychlosti do ní narazí," popisuje dále Viktora.

"U zrcadlících plášťů budov, které často vidíme například na obchodních centrech nebo výškových budovách, je problematické, že věrně zrcadlí své okolí, včetně venkovní zeleně. Stávají se tak pro ptáky neviditelnými nebo je matou obrazem fiktivního venkovního prostředí,“ doplňuje Lukáš Viktora.

Aby ptáci do skel nenaráželi, je důležité pro ně plochu zviditelnit. Nalepit siluetu dravce však vůbec nepomůže.

Prosklený roh výškové budovy je naprosto průhledný a rychle letící pták nemá šanci rozpoznat překážku. Umístěná silueta dravce není řešení. Pták ji obletí a stejně narazí do skla.
Prosklený roh výškové budovy je naprosto průhledný a rychle letící pták nemá šanci rozpoznat překážku. Umístěná silueta dravce není řešení. Pták ji obletí a stejně narazí do skla.
Foto | Ludmila Korešová / Česká společnost ornitologická

„Nebezpečnou plochu je nutné zviditelnit celou, tedy například samolepkami nalepenými maximálně 10 cm od sebe, na tvaru přitom nezáleží,“ říká Dobruská.

Dlouhodobým úsilím České společnosti ornitologické a jejích spolupracovníků a příznivců se daří informace o problému šířit a problematické plochy zabezpečovat.

„Příkladem je zabezpečování průhledných protihlukových clon svislými pruhy namísto osamělých černých siluet, které ukládá Technická podmínka č. 104 Ministerstva dopravy ČR," říká Viktora.

"Některá města také přistupují ke komplexnímu řešení a zabezpečují svůj mobiliář, aby byl pro ptáky bezpečný. Příkladem je hlavní město Praha, které díky podnětu České společnosti ornitologické zahrnulo podmínku bezpečnosti pro ptáky do výběrového řízení na design nových zastávek MHD. Výsledkem je efektivní decentní motiv s drobnými kolečky,“ říká Viktora.

Česká společnost ornitologická také navazuje spolupráci se školami, kterým nabízí poradenství, jak udělat školu pro ptáky bezpečnou.

Dříve do těchto zrcadlících oken školy naráželi ptáci. Teď už je plocha bezpečná – důležité je polepit celou plochu, a to malými ornamenty jakéhokoliv tvaru. Zásadní je, aby byly maximálně 10 centimetrů od sebe, aby se ptáci nesnažili mezi nimi proletět.
Dříve do těchto zrcadlících oken školy naráželi ptáci. Teď už je plocha bezpečná – důležité je polepit celou plochu, a to malými ornamenty jakéhokoliv tvaru. Zásadní je, aby byly maximálně 10 centimetrů od sebe, aby se ptáci nesnažili mezi nimi proletět.

„Mezi nebezpečné plochy patří i okna velkých školních budov, ve kterých se zrcadlí okolní zeleň. Díky spolupráci s učiteli se daří jednak šířit povědomí o problematice, ale především skla zabezpečovat, například i pomocí motivů vyrobených žáky,“ sděluje Dobruská.

Zatímco menší plochy, jako jsou okna školních budov, lze efektivně a esteticky zabezpečit, polep velkých kancelářských budov či obchodních center často není technicky možný. Proto je žádoucí, aby už při jejich plánování byl brán zřetel na bezpečnost pro ptáky. A k tomu pomůže nový standard.

Standard Agentury ochrany přírody a krajiny ČR č. 02 007 "Opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály" byl schválen 1. prosince 2022 a je ke stažení na webu AOPK ČR.

Standardy péče o přírodu a krajinu jsou doporučením, stanovujícím parametry výstupů a technický popis postupů jednotlivých činností běžně realizovaných v oblasti péče o přírodu a krajinu včetně vlastností použitých materiálů, výrobků a definice pojmů. Slouží jako podklad pro zadávání, kontrolu, přebírání prací financovaných z dotačních programů. Standardy po odborné oponentuře vydává AOPK ČR, která je zpracovává ve spolupráci s akademickými pracovišti a dalšími odbornými autoritami v příslušných oborech.


reklama

 
Další informace |
Více o problematice ptáků a skel. Česká společnost ornitologická bude začátkem roku 2023 pořádat semináře pro odbornou veřejnost.

Mapování ptáků zabitých či zraněných o sklo

Česká společnost ornitologická mapuje, kde se ptáci zabíjejí či zraňují o skla. Do aktivity se může zapojit každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz. V poli Aktivita zvolte možnost zraněný pod skleněnou plochou či mrtvý pod skleněnou plochou. Díky nasbíraným údajům získají odborníci dobrý argument, o který se budou moci opřít při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných staveb. Pokud najdete zraněného ptáka, kontaktujte záchrannou stanici, kontakty najdete na zvirevnouzi.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

21.12.2022 07:36
No taky dobře, ale kočky, zejména ty polodivoké jsou daleko horší.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.12.2022 12:31 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.12.2022 08:42
„Na školách, včetně těch, ze kterých odcházejí do praxe architekti či projektanti, se prevence kolizí ptáků s rizikovými plochami NEVYUČUJE," říká Gabriela Dobruská...

Výborně, teď ještě rozšířit toto povědomí po světě, tam situace není o nic lepší, spíše naopak. Např. včera při záběrech z Johanesburgu jsem rostl, neb prostory mezi domy jsou zhusta vyplněny ČIRÝM vysokým sklem ("Máme na to"), místo keřů nebo drátěného plotu. U nás se jen většinou kopírují "světové trendy", tak doufám, že "Proskli si svůj biotop" se bude týkat jen a pouze interiérů, ty prasárny a zhůvěřilosti ve venkovní zástavbě patří jejich tvůrcům omlátit o hlavu.

Proto u hlášení kroužkovaného ptáka by nemělo stát "collision with building", ale srážka s lidskou tupostí. A nechal bych to vyšetřit policií, ono by je ty srandičky/"vynálezy" rychle přešly.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

15.3.2023 21:23 Reaguje na Karel Zvářal
Možná je spíše poněkud tupý ren, který si myslí, že je někdo jiný tupý, když nevyhoví jeho úzkému vidění světa.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2022 08:50
To nic není v porovnání s tím, co se na nás řítí v podobě VE , které mají být rozsety po celé krajině a jako farmy v místech , kde jsou příznivé podmínky.
Tyhle mlýnky na maso se fatálně podepíší na stavu nejen ptáků,ale i netopýrů.

Ale protože to není žádoucí společenské téma , téměř se o něm nemluví. Musíme přece utlouct sodovkáč, mít natřený zadek na zeleno - to se nosí a
uctívat gryndýl nejen na veřejnosti. ale už i v soukromí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.12.2022 09:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Máte pravdu, tady je vidět to pokrytectví o "čisté energii". Za cenu obrovských ztrát na diverzitě, zaneřáděných horizontech a nemalém rušivém vlivu. A ještě si vytvoří vznešný název - větrné farmy... Ale koho jacísi netopýři a ptáci zajímá, že...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.12.2022 09:24 Reaguje na Karel Zvářal
Docent Konvička ve svých přednáškách rád mnohokrát opakuje, že největší nepřátelé ekologů jsou ekologové.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.12.2022 09:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
A to je pravda, nikdo není tak nenáviděn, jako zrádce ve vlastních řadách. Kdo nejde s námi, jde proti nám - bylo, je a bude.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.12.2022 09:27 Reaguje na Karel Zvářal
Já je nazývám ekologisty, protože to jsou bývalí
ekologové, kteří zavětřili dobré bydlo, které
prosazují ve jménu ekologie. Někteří se ekology
stali, až když do to byznysu vstoupili a o to více
jsou bojovnější. Z radostí tepu do těch zastánců
OZE za KAŽDOU cenu, hlavně pak do těch větrníků,
bioplynek, MVE vysušujících v noci řeky a taky
solárů na polích, kde podrost pod soláry likvidují chemií. Prostě ekologismus jako vyšitý ve jménu
"ekologie". Architekty bych léčil tak, že jim
taky postavím do cesty sklo, aby poznali, jak
dopadneo poslední mýlka v životě živého tvora.
U těch prosklených škol architektů by neškodilo
zřídit z řad posluchačů službu uklízející ty
mrtvolky ptáků. Pak by jim možná došlo, jak je
to hloupá móda cpát všude sklo a zrcadlící se
plochy.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

15.3.2023 21:39
32 stran, z nichž nejvíce mě zaujal polygon nebo oblouček namísto rohových oken. No to by byla nádhera a ta jednoduchost proveditelnosti a cena okna do oblouku... Pokud chcete diktovat, jak stavět, neměli byste si nejdříve nastudovat něco ze stavařiny nebo si k vypracování takovýchto vědeckých dokumentů přizvat názorově spřízněného stavaře nebo architekta?
Souhlasím, že někam polepy patří, ale takto složitě a obsáhle pojatý dokument ničemu moc nepomůže.
Doporučoval bych tedy:
- dokument výrazně zkrátit
- výrazně zjednodušit názvosloví, aby byl manažersky srozumitelný
- vyškrtnout ty nesmyslné alternativy k rohovým oknům, protože tak dokument pouze dokazuje, že jeho tvůrci zcela nerozumí oboru, který chtějí regulovat
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

16.3.2023 08:04
https://www.insidecor.cz/blog/u-havirova-vznikl-proskleny-dum-s-vyhledy-na-panorama-beskyd/
A teď to polepte...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist