Monitoring pohybu vlků v CHKO Kokořínsko zaznamenal pobytové znaky několika vlků
„Přítomnost vlků na Kokořínsku v zimním období může naznačovat osídlení regionu vlčím párem, stejně jako v roce 2024,“ dodává Kateřina Šindelářová. Pokud se podaří extrahovat DNA ze vzorků, bude možné zjistit pohlaví, příbuznost k jiným jedincům či příslušnost k vlčí populaci. V České republice jsou nejčastější vlci z populace středoevropské nížinné, karpatské, výjimečně alpské. Na Kokořínsku je nejběžnější přítomnost vlků ze středoevropské nížinné populace.
Při loňském monitoringu se ale na základě genetické analýzy podařilo rozpoznat samce, který byl křížencem mezi středoevropskou nížinnou a alpskou populací. Tento vlk byl vystopován společně se samicí, jejíž DNA pocházela z místní populace. Jejich pobytové stopy se našly ve stejné lokalitě během období rozmnožování. Dalších pět stopních drah bylo mimo tuto oblast. Na základě těchto nálezů se soudí, že se jednalo o vlčí pár. Výsledky vzorků odebraných v regionu letos mohou přinést odpověď, zda tento pár měl potomky.
Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Bylo to v novodobé historii první potvrzené rozmnožování vlků v Čechách. Od té doby je zde výskyt vlka potvrzován každoročně. Od roku 2019 zde však není doloženo rozmnožování.
reklama
Dále čtěte |


