Na Šumavě úspěšně skončil velký projekt na zadržení vody v krajině. Revitalizace mokřadů budou dál pokračovat
V rámci projektu se podařilo obnovit 35 kilometrů meandrujících potoků, 28 pramenišť, rašelinné lesy a další mokřady na ploše bezmála 2200 hektarů.
Zrušeny byly také odvodňovací kanály v délce 212 kilometrů. „Což pro představu odpovídá přibližně vzdušné vzdálenosti mezi Šumavou a Libercem,“ přibližuje Iva Bufková.

S koncem projektu ale práce na revitalizacích mokřadů na Šumavě zdaleka nekončí. „Máme před sebou ještě spoustu práce, kterou je nutné v tomto ohledu udělat,“ pokračuje Iva Bufková. Konkrétně se v nejbližší době dočkají revitalizace mokřady ve dvou rezervacích na území CHKO Šumava - Najmanka a Pasecká slať. A připravují se další.
Kromě dalších revitalizačních prací budou odborníci sledovat, jakým způsobem biotopy a druhy reagují na už provedená opatření, jak se chová podzemní voda, zda vystoupala blíže k povrchu, jaké je množství zadržované vody, teplota zemského povrchu nebo jestli došlo ke změnám ve vegetaci ve sledovaných oblastech.
„S postupující klimatickou změnou se bez krajiny, která je schopná akumulovat velké zásoby vody, neobejdeme. Je skvělé, že na území Národního parku Šumava proběhl tak velký a zásadní projekt, jakým byl LIFE for Mires. Nejen, že navrátil vodu do krajiny ve velkém množství a alespoň zčásti napravil nešťastné zásahy z posledních dvou století, ale dokázal inspirovat i mnoho dalších lidí, nadšenců, vlastníků půdy, úředníků, ale i politiků. Děkuji proto všem, kteří se na projektu podíleli, za skvěle odvedenou práci,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Projekt byl podpořen penězi z Evropské unie, ale také z Ministerstva životního prostředí. Vedla jej Správa Národního parku Šumava jako hlavní koordinátor, jako partneři se na něm podíleli kolegové ze Správy NP Bavorský les, Bund Naturschutz in Bayern a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Přečtěte si také |

Součástí projektu byly i osvětové aktivity. Do dobrovolnických akcí, během kterých se lidé přímo zapojovali do revitalizačních prací, se zapojilo 1840 dobrovolníků. Odborníci sestavili výukový program pro školy, připravili obrazovou knihu Království vod a mokřadů s pracovním sešitem pro školní děti a další výukové pomůcky. Uspořádali také mokřadní soutěž pro školy v regionu.
Dokumentární snímek o projektu „Voda ztracená a vrácená“ režiséra Radka Plíhala byl oceněn na mezinárodních filmových festivalech v ČR i ve světě. Snímek můžete shlédnout na YouTube kanálu Správy NP Šumava.
Vydána byla také publikace o vodě v krajině, včetně odborného manuálu obnovy mokřadů v horských oblastech. „Právě tento manuál může být důležitým pomocníkem pro všechny, kteří chtějí mokřady v krajině obnovovat. Ta chuť navracet vodu do krajiny tady je, potvrzuje se to během pracovních setkání a exkurzí pro mnohé majitele lesních i nelesních pozemků,“ dodává Iva Bufková.
LIFE – program pro lepší život
Projekt LIFE for Mires je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského unijního programu LIFE.Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
reklama
Další informace |

Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
smějící se bestie
7.2.2025 07:44je nyní doba, kdy je nutné zavodňovat/zadržovat vodu, zvětšovat množství vodní plochy, pokud možno bez byrokracie !
Honza Honza
7.2.2025 09:23„S postupující klimatickou změnou se bez krajiny, která je schopná akumulovat velké zásoby vody, neobejdeme"
1. Komentář: je to odpověď všem těm, kteří prosazují naprosto škodlivý ničivý bezzásahový přístup v NP: mokřady musíme nejen budovat, ale i dlouhodobě udržovat, jinak zaniknou. Mokřady nejsou záchrana, funkce zadržování vody má především funkční les, aby byl funkční, musí být smíšený. Není-li možný smíšený les ve vysokohorském prostředí, nemůže tento les ani přirozeně být záchrana krajiny, záchrana krajiny je pak smíšený les mimo chráněnou oblast!
"Program Life:
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů."
2. komentář: Bez úložiště, regulace, promyšlenosti, jiného způsobu využití elektřiny v hospodářství - ne dle potřeby ale podle toho jak svítí slunce =
absolutně nereálný program.
za třetí komentář: je vidět, že záchrana krajiny = návrat k původní přírodě bez člověka = návrat k její správné funkci. Tuto funkci ale paradoxně umožní (a dlouhodobě udrží) zase jenom a jenom člověk