https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/narodni-park-sumava-hlasi-dve-mrtve-selmy-rysa-davida-a-vlcici-pandoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Šumava hlásí dvě mrtvé šelmy – rysa Davida a vlčici Pandoru

4.5.2022 10:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rys David zachycený fotopastí.
Rys David zachycený fotopastí.
Zdroj | Správa Národního parku Šumava
Letošní rok v obou návštěvnických centrech Národního parku Šumava nezačal šťastně. Ve výběhu rysů v Návštěvnickém centru Kvilda uhynul rys David a na konci dubna byla ve vlčím výběhu na Srní nalezená mrtvá vlčice – samice Pandora, která odchovala několik generací vlčat. Přesné příčiny úhynu by se měly zjistit z pitvy. Informuje o tom Správa Národního parku Šumava.
 
Rys David ani jako malé kotě neměl moc štěstí. V roce 2012 ho srazilo auto a způsobilo mu mnohačetné zlomeniny zadních končetin. Tehdy byl starý jen asi čtyři měsíce.

Díky skvělé práci veterinářů, ale také díky péči pracovníků Záchranné stanice živočichů NP Šumava v Klášterci, se rysa podařilo vyléčit. Prodělal však mnoho operací a v zajetí strávil tolik času, že už nemohl být vypuštěn do volné přírody.

Pár let přebýval v upraveném výběhu přímo v Záchranné stanici v Klášterci. V roce 2016 správa vybudovala prostornější výběh pro rysy v areálu návštěvnického centra Kvilda, kde žil bezmála šest let.

„Rysu Davidovi už bylo 10 let a jeho tělo muselo v mládí snášet ohromnou zátěž mnoha operací a s tím spojených anestézií. A protože na uhynulém zvířeti nejsou žádné známky zranění, předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn," vysvětluje koordinátor chovu zvířat v Návštěvnických centrech NP Šumava Oldřich Vojtěch. "Uvidíme, zda pitva, kterou provedou kolegové z Veterinární univerzity v Brně, nám prozradí více.“

Vlčice Pandora.
Vlčice Pandora.
Foto | Štěpán Rosenkranz / Správa Národního parku Šumava

Pitva proběhne také u samice vlka z výběhu Návštěvnického centra Srní. Vlčice Pandora byla v roce 2015 přivezena ze zoologické zahrady Lohberg a společně se samcem Gregem z Plzeňské zoo založili smečku, která dosud čítala čtrnáct jedinců.

„Pandoře už bylo 12 let a také nemá žádné známky zranění. I v tomto případě předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn – prostě přišel její čas,“ říká Oldřich Vojtěch.

Vlčí smečka v Návštěvnickém centru Srní tak bude dále žít v počtu třinácti vlků. „Zatím nepozorujeme, že by docházelo k nějaké změně chování celé rodiny. Doufáme, že to tak bude i nadále a určitě nebudeme smečku stresovat například tím, že bychom jim tam přivezli nového vlka. Stejně budeme postupovat i v případě výběhu rysů, kde zůstane rysí samice sama,“ doplňuje Vojtěch.

Uzavření Návštěvnického centra Srní

Nejnavštěvovanější místo Národního parku Šumava, tedy Návštěvnické centrum Srní čeká v nadcházejících týdnech omezení provozu. Z důvodu nutné opravy vyhlídkové lávky bude centrum uzavřeno od 16. května do 30. června a to vždy v pracovní dny. Soboty a neděle bude pro návštěvníky otevřeno.

„Opravy na vyhlídkové plošině, která je nad výběhem vlků, už nesnesou odkladu. Dožité jsou především prvky zábradlí, které se musejí bezpodmínečně vyměnit. Bezpečnost návštěvníků je totiž v každém ohledu na prvním místě,“ upozorňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

„Aby však nedošlo k absolutnímu, dlouhodobému výpadku provozu, naprojektovali jsme rekonstrukční práce tak, že bude centrum uzavřeno pouze od pondělí do pátku, ale o víkendech bude otevřeno podle normální provozní doby. Žádáme však všechny návštěvníky o plné dodržování všech bezpečnostních opatření, která budou na vyhlídkové lávce platná,“ říká Dvořák.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

4.5.2022 12:27
To je divné, že se nenašli žádné fragmenty střely nebo zbytky " železa" aby to odpovídalo střelnému poranění. Že by u nás někdo připustil, že i šelmy umírají přirozenou smrtí? Tak tomu nevěřím.
Odpovědět
kk

karel krasensky

4.5.2022 13:09 Reaguje na Jarek Schindler
1+
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2022 18:00 Reaguje na Jarek Schindler
1*
Odpovědět
Pe

Pepa

4.5.2022 23:53 Reaguje na Jarek Schindler
aneb věřím jenom tomu čemu chci ať si píše kdo chce co chce...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.5.2022 07:12 Reaguje na Pepa
Nebo spíš, legraco si dělám z toho co považuji za vtip.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.5.2022 06:04
Pandora odchovala několik generací vlčat. Takže jen 12 ks nebo byl zbytek vypuštěn na druhou stranu plotu ? Takto se to děje v Polsku a nám tu přírodou chodí zaručeně praví plaší vlci se zbytky vakcín proti vzteklině a chodící obcemi sem tam.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist