https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nekrmte-nam-zvirata-vyzyvaji-zoologicke-zahrady.zabijite-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekrmte nám zvířata, vyzývají zoologické zahrady. Zabíjíte je

27.1.2024 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Losice sušenky nesmí!
Losice sušenky nesmí!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Hluboká
Na začátku asi byla radost návštěvníka zoo, který losici v Zoo Hluboká hodil kus pečiva či sušenky. Zvíře pochoutku vděčně sežralo. Návštěvníci se vydali dál na prohlídku zoo, v losici se pomalu spouštěla žaludeční kolika. Ta skončila naprosto tragicky. Informuje o tom Zoo Hluboká.
 
Loňská tragédie vedla zoologickou zahradu k natočení osvětového videa, které má návštěvníky zoo přesvědčit, aby zvířata v zoo nekrmili. A jejich počin lze rozšířit na jakákoliv zvířata v chovech. Nekrmte zvířata bez vědomí a dohledu majitele či chovatele.

V pondělí 23. 1. 2023 naši chovatelé Zoo Hluboká z mladých losic ležící na boku se silnými bolestmi břicha. Přivolaný veterinární lékař okamžitě zahájil klinické vyšetření. Diagnostikoval těžkou koliku doprovázenou naprostou zástavou činnosti zažívacího traktu a počínajícím oběhovým selháním.

Zvíře trpělo velkými bolestmi a nereagovalo ani na ošetřovatele. Losice pouze ležela a kopala kolem sebe. Z nozder a z tlamy jí vytékaly bachorové tekutiny, které již podle zápachu naznačovaly, že došlo k masivnímu poškození trávicí soustavy.

I přes zahájení okamžité léčby samice losa uhynula. Provedená pitva kromě jiného potvrdila těžký krvavý zánět tenkých střev a předního úseku tlustého střeva toxického původu.

Zánět byl vyvolán působením nevhodné potravy, neodpovídající vybalancované krmné dávce běžně podávané chovateli, informuje Zoo Hluboká. To znamená, že zvíře bylo nakrmeno zcela nevhodným krmivem, pravděpodobně pečivem či sušenkami.

Losi jsou zvířata na kvalitu potravy velice citlivá, v podstatě se jedná o potravní specialisty se zaměřením na listy a větve měkkých dřevin, včetně borovice a smrku. Jakákoliv nevhodná změna v krmení vede k trávicím problémům. Nejnebezpečnější je pro zvířata nakrmení zcela nevhodnými lidskými potravinami.

Smutek v Zoo Hluboká byl o to větší, že samice byla zhruba v polovině březosti, a čekala dvojčata.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Hluboká

V reakci na loňský tragický úhyn březí losice, kterou návštěvníci zabili podáním nevhodné potravy, zveřejnila Zoo Hluboká video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad. Hlas i tvář videu propůjčil Karel Roden, který tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Problém se totiž netýká pouze zoologických zahrad, ale také například soukromých chovatelů koní.

„Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se zároveň snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let,“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková.

Řada druhů v zoologických zahradách jsou navíc potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobit velké zdravotní potíže, v krajním případě i smrt.

Přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí cizí zvířata vším, co najdou po kapsách, a zvířata tak v podstatě týrají.

K iniciativě Zoo Hluboká se připojily i další tuzemské zoologické zahrady s cílem oslovit a informovat co nejširší veřejnost, a snížit tak počty zvířat zbytečně trápených nevhodným krmením. Také v Zoo Ostrava se nezřídka potýkají s neukázněností návštěvníků, kteří porušují zákaz krmit chovaná zvířata. Jediná možnost krmení je v Ostravě pouze v expozici s domácími zvířaty, kde ale také nelze krmit neomezeně – možné je to jedině u koz a ovcí, kterým lze podat pouze speciální granule z krmných automatů.

Přesto se v ostravské zoo objevily před pár lety problémy s úhynem několika koz. Pitva odhalila, že všechny měly žaludek plný plastových sáčků! A bylo to překvapivě v době proticovidových opatření, kdy byl areál tři měsíce uzavřen návštěvníkům. Jak se to mohlo stát?

Klubko sáčků ze žaludku kozy
Klubko sáčků ze žaludku kozy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Ostrava

„Víme, že mnozí lidé malé granulky z automatů dávali do sáčku, aby se jim a zejména pak malým dětem lépe držely. Dychtivé kozy se ve snaze získat dobrotu vrhaly na granulky a pozřely je i se sáčkem,“ popisuje Ivo Firla, inspektor chovu v Zoo Ostrava.

„Netušili jsme, že to může být v takovém rozsahu. Kozy byly schopny žít s nimi dlouhou dobu, sáčky se postupně kumulovaly až nakonec, když už jich bylo hodně a zabíraly velkou část bachoru, způsobily zvířatům problém,“ dodává Ivo Firla. Proto se zoo rozhodla změnit krmné granule – ty jsou nyní větší, takže automat jich vydá méně. Dávka se tak pohodlně vejde i do dětské ručičky a není třeba sáčku.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.1.2024 10:29
Zabíjet se dá různě, ne jen střelnou zbraní, ale i nevhodnými poživatinami. Někteří tak činí dobrovolně, když zkonzumují puloňa na ex, a to den za dnem... Kolika u zvířat také není o jednom neukázněném návštěvníkovi, k vyvolání problému je třeba více "úsilí". Jako řešení se nabízí zmiňované velké granule bez obalů, a pokud sáček, tak papírový. Větší vzdálenost výběhu od lidí by teoreticky též pomohla, ale ti jsou schopni pamlsky přes plot házet. Proto by měla být cedulka všude, kde toto riziko hrozí, a při porušení zákazu návštěvníka pokutovat. On si to potom každý rozmyslí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.1.2024 14:21
Text na vstupence místo zbytečných obrázků:
Zakoupením vstupenky se zavazujete dodržovat návštěvní řád a zejména zákaz krmení a vyrušování zvířat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist