https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/orli-zmenili-migracni-trasy-nad-ukrajinou-aby-se-vyhnuli-bojum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orli změnili migrační trasy nad Ukrajinou, aby se vyhnuli bojům

22.5.2024 11:05 (ČTK)
Orel volavý je velký, hnědě zbarvený dravý pták, který je klasifikován jako zranitelný, tedy druh čelící ve střednědobém období velkému nebezpečí vyhynutí.
Orel volavý je velký, hnědě zbarvený dravý pták, který je klasifikován jako zranitelný, tedy druh čelící ve střednědobém období velkému nebezpečí vyhynutí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá místa jejich výskytu byla pravděpodobně válkou zničena, uvedla stanice BBC s odvoláním na studii britských a estonských vědců.
 
Orli volaví přes Ukrajinu přelétají každé jaro na své cestě z Řecka či mokřadních oblastí v Jižním Súdánu do hnízdišť v Bělorusku.

Vědci se domnívají, že se vyhýbají nebezpečím vyplývajícím z války, mimo jiné dělostřelecké palbě, pohybu stíhaček a tanků i koncentraci pozemních vojsk. Podle nich to vyplývá z analýzy GPS údajů o orlí migraci, které shromáždili od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Zjištění odhalila, že sledovaní orli se ve velké míře odchýlili od svých dřívějších tras. Na Ukrajině také trávili méně času zastávkami na svých obvyklých místech pro nabrání sil nebo se jim zcela vyhýbali. V důsledku toho také při svých tazích urazili větší vzdálenost, v průměru o 85 kilometrů.

Pro stěhovavé ptáky jsou zastávky důležité z hlediska získání potravy, vody a úkrytu. Změny trasy zpozdily přílet orlů na hnízdiště a pravděpodobně je donutily spotřebovat více energie, což pro ně mělo neblahý účinek.

"O tom není pochyb. Myslím, že z toho plyne, že konflikt na Ukrajině zásadně narušuje migrační ekologii tohoto druhu," řekl Jim Reynolds, docent ornitologie a ochrany zvířat na Birminghamské univerzitě. "Pro zranitelný druh, jako je tento, je cokoliv, co narušuje hnízdění, velkým problémem. Jako biologovi zabývajícímu se ochranou druhů mi to dělá obrovské starosti," dodal.

Přestože žádný ze sledovaných ptáků kvůli válce neuhynul, vědci se domnívají, že jejich zážitky mohly ovlivnit jejich schopnost se rozmnožovat.

Orel volavý je velký, hnědě zbarvený dravý pták, který je klasifikován jako zranitelný, tedy druh čelící ve střednědobém období velkému nebezpečí vyhynutí. Výzkumníci je začali sledovat pomocí zařízení GPS v roce 2017, nečekali však, že jeho migrační trasy o pět let později povedou přes oblast aktivních bojů.

"Válka na Ukrajině má ničivý dopad na lidi i životní prostředí. Naše zjištění poskytují vzácný pohled na to, jak konflikty ovlivňují zvířata ve volné přírodě," uvedl Charlie Russell, hlavní autor studie a postgraduální výzkumný pracovník na Východoanglické univerzitě.

Výzkumníci z Estonské univerzity přírodních věd v Tartu a britské organizace British Trust for Ornithology o svých zjištěních informovali v časopise Current Biology.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.5.2024 17:21
Řekl bych, že hromadění pozemní vojenské techniky je moc neovlivní, rozhodující jsou výbuchy a pohyb/hluk letecké techniky. To je požadovaný příklad pro Milana M., jak "nevinné" je silvestrovské bouchání petard. Ptáci nám to asi eřeknou, ale nejraději by nám za to nakopali (_!_)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist