https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/po-roce-se-do-prerova-vratila-vzacna-melanisticka-sykora-modrinka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po roce se do Přerova vrátila vzácná melanistická sýkora modřinka

9.2.2021 05:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků.
Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adin Vyhlídka / Moravský ornitologický spolek
Neobvykle zbarvenou sýkoru zaznamenali po roce v Přerově. V neděli 17. ledna ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku. Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. Loni ji zpozoroval ochránce přírody Adin Vyhlídka.
 

V sýkorčím zbarvení chybí bílá a žlutá barva, naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků, popisuje Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Podle ornitologů se nejedná o zdejšího ptáka, ale o protahující sýkoru ze severu nebo z hor. I přesto že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, v zimě se při hledání potravy vydávají i mimo hnízdiště.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2021 08:41
Asi bych nenazýval tuto jinakost vadou, v určitém směru má i své výhody. Na tom krmítku může být dokonce se svým partnerem, neboť modřinky tvoří soudržný pár. A hnízdiště nemusí být extra daleko, jednu modřinku z lesní populace (bez krmítek) jsem nacházel nocující ve třech různých budkách (ve třech zimách), vzdálených od sebe 150-200 m.
Odpovědět

Jirka Černý

10.2.2021 20:08
Asi bych myslel že to někomu frnklo z klece.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.2.2021 07:55 Reaguje na Jirka Černý
Jako kluci jsme donesli starému ptáčníkovi čečetku chycenou na lep. Měl plno čížků (na volavce), ale tento druh ne. Valil bulvy na krásně vybarveného samečka, a pobavilo nás, jak se snažil vodou "smýt" karmínové temeno... jestli jsme ho prý nechtěli napálit dotvořenou konopkou:-))
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

15.2.2021 06:10
Pozorovat modřinku s touto vzácnou pigmentovou vadou, se podaří věru málo ornitologům ...
Měl jsem v ruce stovky odchycených, či juvenilních modřinek na hnízdě, které můj otec kroužkoval, ale to štěstí - na vlastní oči vidět „melanistickou sýkoru modřinku“ - jsem neměl.

Jak známo, ptačí jedinci s touto anomálií ve zbarvení peří, mají vejce zbarvením i tvarem shodná s normálním exemplářem daného druhu. V naší - šedesát let staré - sbírce ptačích vajec, o níž jsem se tu před časem zmínil, a pro kterou si nedávno přijela Policie ČR, se záměrem ji odebrat (na základě TO s odvoláním se na informaci v "ekolist.cz"), vejce od "melanistické modřinky" nemáme, tudíž tuto informaci o zbarvení vajíčka čerpám pouze z literatury. Jistě i v článku jmenovaný Jiří Šafránek, z Moravského ornitologického spolku, by tuto moji informaci potvrdil.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist