https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/po-stovkach-let-jsou-v-kazachstanu-opet-kone-prevalskeho.prvni-tri-tu-vypustila-prazska-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kazachstánu jsou opět koně Převalského. První tři tu vypustila pražská zoo

4.6.2024 20:49 | PRAHA (ČTK)
Tříletá Zeta II, čtyřletá Ypsilonka a stejně starý Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky dopravila do Kazachstánu. Na fotografii vybíhá Zeta II z přepravního boxu do aklimatizační ohrady.
Tříletá Zeta II, čtyřletá Ypsilonka a stejně starý Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky dopravila do Kazachstánu. Na fotografii vybíhá Zeta II z přepravního boxu do aklimatizační ohrady.
Foto | Václav Šilha / Zoo Praha
Zástupci pražské zoologické zahrady vypustili první tři koně Převalského v Kazachstánu, po stovkách let tak dnes začal návrat divokých koní do této země. Na síti X to odpoledne uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
 
"Podařilo se! Do aklimatizační ohrady ve Zlaté stepi jsme vypustili tři koně Převalského. Po stovkách let tak začal návrat divokých koní do středního Kazachstánu. Děkuji všem, kdo se na této operaci podíleli!" napsal Bobek a přiložil fotografii, jak koně vypouštějí.

Vojenský letoun se třemi koňmi Převalského odletěl z armádního letiště v pražských Kbelích v pondělí a dnes kolem 08:00 místního času (05:00 SEČ) přistál v Kazachstánu na letišti v Arkalyku. Poté odjely nákladní vozy se zvířaty do aklimatizačního centra Alibi.

"Let proběhl celkem dobře. Nejvýrazněji se během něj projevovala Zeta II (jedna z klisen)," uvedl Bobek na facebooku. "Bohužel kvůli řízení letového provozu v Baku jsme nabrali zpoždění a v Arkalyku jsme šli na přistání asi o hodinu později, po osmé místního času," dodal.

Na místě byli podle Bobka připraveni hasiči, záchranáři a celníci. "Po odbavení, překládce koní z letadla na nákladní auta a také několika projevech jsme v 10:30 vyjeli směr Alibi," dodal Bobek.

Vykládka transportních boxů s koňmi Převalského na přistávací ploše v Arkalyku ve středním Kazachstánu.
Vykládka transportních boxů s koňmi Převalského na přistávací ploše v Arkalyku ve středním Kazachstánu.
Foto | Václav Šilha / Zoo Praha

Letoun CASA se čtyřmi dalšími koňmi z Berlína odletí zítra, ve středu 5. června. Původně mělo letadlo z Berlína odletět také v pondělí, mělo však závadu.

Z Prahy měli původně letět koně čtyři, hřebce Pelleho však pracovníci zahrady museli nechat v trojské zoo, protože byl v přepravním boxu neklidný a sedal si, což by znamenalo riziko. Pelle tak do Kazachstánu podle Bobka ani v budoucnu přepraven nebude, aby se neriskovalo zdraví zvířete.

Podobný transport by se podle Bobka mohl konat každý rok. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě. V následujících pěti letech chce Zoo Praha do oblasti stepí Altyn Dala převézt zhruba 40 koní.

Konkrétní jedince pro přesun do volné přírody zahrada vybírá podle několika parametrů, jako je věk, pohlaví, ale i povaha. Koně budou nejen z pražské zoo, ale i z dalších evropských zoologických zahrad. Podobný projekt připravuje zoo také pro Údolí klášterů ve východním Mongolsku.

Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila reintrodukci druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na ní se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 zvířat.

Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat. V evropském chovném programu je asi 850 koní Převalského a dalších zhruba 300 jich je mimo tyto programy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

5.6.2024 15:42
Snad jim je nesežerou vlci, jistě mají pastvinu řádně oplocenou min. 2,5 m/400V. A proč jim tam nedodat i pratury a poníky ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.6.2024 07:48 Reaguje na Petr Pekařík
V Kazachstanu je velké množství volně žijících místních domácích koní, proč poníci z vřesovišť?
No a největší nebezpečí pro divoké koně byl vždy člověk, kterému loudili klisny a to ho popuzovalo. Navíc konina to bylo (a je) dobé jídlo. Podle místních ve stepi domácí dobytek nepřežije (a tedy ani pratur), je tam hodně sněhu a mrazy i k -50°C.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist