Početnost ledňáčka říčního se v Česku mírně zvyšuje. Je potřeba ho stále chránit?
Mírně rostoucí trend zpozorovaný na základě výsledků z Jednotného programu sčítání ptáků Českou společností ornitologickou je pravděpodobně zapříčiněn jednak mírným průběhem zim v monitorovacím období a také se na tom podílí ledňáčkova ochrana například v rámci projektu Alcedo, vytvořeným Českým svazem ochránců přírody. Ovšem i přes pozitivní rostoucí trend populace je potřeba ledňáčka říčního stále ponechat v kategorii silně ohrožených druhů, a to hned ze dvou hlavních důvodů.
Prvním argumentem je fakt, že i přes momentální pozitivní situaci ohledně výskytu ledňáčka říčního v České republice může náhle přijít několik tuhých zim po sobě a populace by se tak naopak mohla rapidně snížit. Klimatické podmínky totiž způsobují nepravidelné fluktuace druhu. Dalším důvodem pro zachování drobného opeřence v kategorii silně ohrožených živočichů je existence dlouhodobých negativních vlivů způsobených lidskou činností ovlivňující biotop ledňáčka říčního.
Mezi takové lidské činnosti patří zejména napřimování a upravování přirozeně meandrujících vodních toků a revitalizace potoků či jejich údržba, což způsobuje jednak úbytek míst vhodných k hnízdění ledňáčků, ale také to často vede k odstranění pobřežní vegetace, jenž je pro ledňáčky důležitá k posedům k lovu a možnosti úkrytu. Zásahy do břehů, které slouží k ochraně pobřežních pozemků, komunikací nebo staveb či zásahy nutné k vybudování protipovodňových zábran, způsobují degradaci přirozených kolmých svahů břehů, ve kterých si ledňáček říční vyhrabává své zhruba metr hluboké nory k hnízdění. Neméně vážná je také eutrofizace způsobující nedostatek rybí potravy pro ledňáčky. Tento jev se vyznačuje splachem fosforu a dusíku především z polí do vodních toků, kde se následně kvůli nadměrnému výskytu těchto látek přemnoží sinice a řasy a snižuje se tím obsah kyslíku ve vodě vedoucí k úhynu ryb.
K ochraně ledňáčka přispívá i již zmíněný projekt Alcedo, jehož garantem byl Pavel Čech, který v březnu tohoto roku zemřel. Jeho práce a studie ovšem patří k velmi zásadním, jelikož se Čech stal celosvětově uznávaným odborníkem na výzkum ledňáčka říčního a přinesl tak mnoho zpráv o jeho životě a významně přispěl k ochraně tohoto druhu. Hlavním přínosem projektu je budování hnízdních příležitostí ledňáčků jako například umělých hnízdních nor, boxů nebo celých hnízdních stěn. Takové hnízdní stěny je možné například budovat i při revitalizacích toků, kdy se ochránci domluví s projektantem a firmou, která úpravy provádí. Jako nejúčinnější se ovšem osvědčila registrace hnízdišť a jejich ochrana ve spolupráci s orgány ochrany přírody, správou povodí a majiteli problémových pozemků.
I přesto, že tento způsob ochrany nějakou měrou přispívá k mírnému zvyšování populace, je stále nutné ledňáčka říčního ponechat v kategorii silně ohrožených živočichů. Jeho početnost se totiž může kdykoliv náhle snížit jako důsledek negativních přírodních vlivů. Mimo to je také potřeba eliminovat či alespoň regulovat a kontrolovat lidskou činnost negativně ovlivňující biotop ledňáčka říčního. I tyto nezamýšlené důsledky totiž mohou početnost ledňáčka v průběhu let pomalu snižovat.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Zbyněk Šeděnka
24.4.2021 12:07 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
24.4.2021 12:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
24.4.2021 14:49 Reaguje na smějící se bestieJiří Daneš
24.4.2021 18:16o tom se zdává k ránu všem dětem z Pirea, ..."
Sem se kormoráni uchýlili, jenom kvůli milionům turistů, co je u moří rušili a ruší, zejména při hnízdění.
Břetislav Machaček
24.4.2021 19:23predátorů považuji ledňáčka za tvora hodného přísné ochrany. Není
v mém okolí sice až tak vzácný, ale ani nikdy nebude přemnožen tak,
že by se dal považovat za škůdce. Zažil jsem dokonce, že použil
místo větévky k pozorování rybek můj rybářský prut a je zážitek
ho sledovat bez optiky takhle zblízka. Je zázrak, že přežívá i v dnešní době a schází mu hlavně ty hnízdní podmínky. Ty schází i
vlhám a břehulím a stálo by opravdu za zamyšlení vybudovat umělé hnízdní stěny a prosím nad úrovní hladin při povodních. Loňské
letní povodně se na nich podepsaly, jakož i na jiných ptácích
hnízdících kolem řek. Vím, že taková je už příroda, ale být ta
umělá hnízdní stěna o dva metry výše, než hladina při povodni, by
jim výrazně prospělo. K tomu ale vůle a finance nejsou, neboť tito
ptáci nejsou těmi správnými "ikonami" ochranců přírody a tak jim
nezbývá, než přežít a nebo vyhynout. Nějaká "inventarizace" jim
nijak nepomůže a spíše se obávám zbytečného vyrušování čumily.
Hlavně žádné tabulky s upozorněním "hnízdiště" a pozorovatelny
s hlučícími "milovníky" přírody toužícími si vyfotit nory a
ptáky nalétávající do nich. Čeho je moc, toho je příliš i při
lásce k přírodě, pokud se tak děje laicky a nebo i odborně, ale
zbytečně intenzivně. Já už raději své poznatky nesděluji ani
ochranářům, protože někteří mívají tendenci ptáky sledovat až
moc a jim spíše na škodu.