Průhonický park slaví 140. výročí od svého vzniku a 15 let na Seznamu světového dědictví UNESCO
„Průhonický park je unikátním přírodně-krajinářským dílem, které je zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO a je naší Národní kulturní památkou. To by se ale nestalo bez osobnosti hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy, který právě před 140 lety přišel na průhonické panství a začal zdejší krajinu proměňovat v živoucí umělecké dílo,“ říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku Botanického ústavu AV ČR. „Letos proto chceme veřejnosti připomenout tuto významnou osobnost, příběh parku i jeho mimořádný význam,“ dodává Šmída.
Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca (*03.1.1860 - † 15.8.1936)
Hrabě Silva-Tarouca získal průhonické panství sňatkem s Marií Antonií Nostic-Rienek 16. června 1885. V Průhonicích nalezl nejen nový domov, ale také krajinu předurčenou k založení rozsáhlého parku. Tvorba parku byla jeho celoživotním dílem. Jeho výjimečná světová hodnota je dána jedinečnou krajinářskou kompozicí spojenou s cennou sbírkou a unikátní kombinací domácích a cizokrajných dřevin, z nichž řada byla v Evropě vysazena poprvé.
Oslavy vyvrcholí 24. května celodenním programem 140 - Slavte s námi! Návštěvníci se mohou těšit na dětské divadelní představení, přednášku o historii parku a provázení po interiérech zámku, parku a sbírce kosatců v Průhonické botanické zahradě.
Pro vážnější zájemce se ve dnech 21.–22. května uskuteční mezinárodní konference Průhonický park v proměnách času. Odborné příspěvky zasadí park do kontextu dějin zahradního umění a světového kulturního dědictví.
Kromě květnových oslav nabízí Průhonický park pestrou škálu kulturních a společenských akcí po celý rok. Návštěvníci se mohou těšit na dětská divadelní představení, koncerty vážné hudby, umělecké i sportovní akce. V každém ročním období bude probíhat komentované provázení parkem pro veřejnost a pravidelné provázení po sbírkách rostlin Průhonické botanické zahrady.
Chybět nebudou oblíbené akce, jako je Víkend otevřených zahrad, který nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do běžně nepřístupných částí zámku, Vinná stezka s ochutnávkou vín na šestikilometrovém okruhu parkem nebo již tradiční festival japonské kultury, Japonský den. V dubnu se návštěvníci mohou těšit na výstavu obrazů Setkávání od Martiny Hladíkové v Galerii Natura nebo rodinný Jarní běh Průhonickým parkem.
1. dubna otevře brány také Průhonická botanická zahrada, která se nachází v areálu Průhonického parku a soustřeďuje cenné genofondové sbírky. Nachází se zde jedna z největších sbírek kosatců na světě, nejpočetnější sbírka růží v České republice, sbírky denivek a pivoněk.
Návštěvníci mohou využít interaktivní mapu na webu parku nebo audioprůvodce Smartguide. Kromě vyhlídkových okruhů nabízí spoustu informací o historii i místních rostlinách a slouží jako plnohodnotný průvodce parkem. V minulém roce v historických stavbách Rybárny a České chaloupky vznikly nové expozice pro velké i malé návštěvníky, které je poučí i pobaví.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Honza Honza
30.3.2025 09:38Příroda především potřebuje ochlazení, zalesnění, zavodnění, snížení škodlivin, lepší agrotechniku, humus v půdě, méně jedů, pestré funkční lesy, péče o diverzitu- podporu vypasení luk. Jsou to těžké závažné úkoly a starost o to, jestli jsme v období meziledové nebo přichází-li už doba ledová je určitě fiktivní naivní snaha.
Zámecký park potřebuje především péči člověka, potřebuje peníze, vysekávání luk, boj proti sukcesi, náhradu padlých stromů. Že se otepluje, to je taky závažná informace, ale bez splnění předchozího by žádný zahradník a pečovatel o zámecký park neuspěl.