Safari Park Dvůr Králové a Etiopie podepsaly memorandum o ochraně husic a vodušek
„Podobné dokumenty jsou klíčové pro efektivní spolupráci s autoritami všech států, v nichž Safari park rozvíjí aktivity na ochranu a záchranu druhů. V Etiopii se zaměřujeme na husice modrokřídlé a vodušky abok, v jejichž chovu excelujeme, a nyní se intenzivně zaměříme na pomoc v místech jejich přirozeného výskytu,“ uvedl ředitel SAFARI PARKU Přemys Rabas.

Podpisu důležitého dokumentu předcházela oficiální návštěva paní ministryně ve Dvoře Králové. Během té společně se svým týmem prošla chovná zařízení pro řadu vážně ohrožených druhů v čele s nosorožci dvourohými východními. Během ní Selamawit Kassa ohodnotila vysokou úroveň profesionality, s níž dvorští odborníci o zvířata pečují. Není to poprvé, co významní státní představitelé Etiopie Safari park navštívili. Obdobná témata probírali představitelé zahrady loni v březnu během návštěvy s ministryně obchodu a regionální integrace Etiopie paní Nassise Chali.
Rovněž dvorští odborníci už v minulosti do Etiopie uskutečnili důležité cesty. Na nich hodnotili možnosti rozjet efektivní programy ochrany druhů v této nádherné africké zemi. „V roce 2024 jsme byli pověřeni vedením záchovného programu husic modrokřídlých v evropských zoo, součástí strategie je i vytvoření fungujícího záchranného programu tohoto druhu i v jeho domovině. Husice v přírodě žijí pouze v Etiopii,“ uvedl Jaroslav Hyjánek.
„Také u vodušek abok, u kterých jsme v podstatě zakladatelem evropského chovu a jedním z nejdůležitějších hráčů s takřka 300 narozenými mláďaty, jde o druh vyskytující se pouze v Jižním Sudánu a na maličkém území Etiopie, v Národním parku Gambela. V první fázi je nutné provést monitoring obou druhů v divočině, co nejpřesněji určit jejich počty a zjistit, jak se populace chovají,“ nastínil.
Návštěvníci Safari parku budou podporovat pomoc etiopským druhům každou svou návštěvou. Z každé vstupenky putuje příspěvek právě na ochranu ohrožených druhů v Africe
reklama

Dále čtěte |


