Slyší, vidí, pamatují si. A co dál? Rostliny z pohledu molekulárního biologa
Rostliny podle Chamovitze nejen vnímají a vykazují všech pět smyslů, ale v některých případech člověka dokonce převyšují.
Zrak
Například zrak je v psychologii považován za ústřední smysl našeho poznávání světa, neboť neboť nám významně pomáhá s prostorovou orientací. Avšak naše vidění je oproti rostlinám v jistém ohledu omezené.
Z příkladu slunečnic všichni intuitivně víme, že rostliny rozpoznávají směr světla. Když však rostliny byly v experimentu vystaveny modrému a červenému světlu, otáčeli se pouze za modrým. Rostliny svým pohybem ukázaly jasnou preferenci pro modré světlo, a tedy i schopnost rozpoznávat typy světla.
V polovině 20. století bylo navíc prokázáno, že rostliny dokonce dokážou měřit délku tmy. Právě délka noci, nikoli dne, je rozhodujícím faktorem v tom, zda rostliny začnou na jaře růst, později kvést a na podzim uvadat.
Současná molekulární biologie popisuje u rostlin 12 světelných receptorů, zatímco oko člověka disponuje pouhými 4 receptory. Rostliny jsou schopné vidět UVR světlo, vůči kterému jsme zcela slepí, a dále mají receptory na modré, zelené, červené a ultračervené světlo.
Jediný receptor sdílený rostlinami i lidmi je receptor kryptochrom. Podle Chamovitze vedl k rozvinutí odlišného typu vidění u člověka a rostlin rozdílný evoluční vývoj. Zatímco člověk se pohybuje v prostoru a aby měl možnost uniknout nebezpečí, potřebuje detailní rozlišení prostředí. Proto se u něj vyvinulo vidění v obrazech.
Rostlina se v prostoru nepohybuje a spíše potřebuje komplexnější informace o okolí, tedy spíše širší rozlišení škály světla než zaměření na detail.
Sluch
V Harvardské přednášce z roku 2014 Chamovitz zastává názor, že dosavadní pokusy prokázat sluch u rostlin se ukázaly nereplikovatelnými. Poukazoval tím zejména na knihu The Secret life of plants (Tompkins and Bird, 1973, česky Tajný život rostlin, 2015), která na základě nevědeckých metod tvrdila preferenci rostlin vůči určité hudbě.
V posledních letech se však na poli výzkumu sluchu u rostlin udělal zásadní posun. Právě Chamovitz s kolegy na Tel Avivské Univerzitě si kladli otázku, zda by rostliny reagovaly na zvuk v ekologicky validních experimentech, jako je třeba opylování. V nejnovějším experimentu zjistili, že pokud opylovač vydává zvuk v blízkosti rostliny, rostlina začne připravovat nektar. Naopak pokud zvuk vydává neopylovač, rostlina tento nektar již nevytváří. Druhé vydání Chamovitzovy knihy, které je nyní dostupné v nakladatelství Academia v českém překladu, již dokazuje na validních vědeckých experimentech vnímání pěti smysly u rostlin podobně jako u lidí.
Ačkoliv pro širokou veřejnost může být zjištění o vnímání rostlin šokující, pro vědeckou obec se jedná o zažitou věc. Zlatý grál molekulární biologie a také větší část rozhovoru mezi autorem knihy a jejím překladatelem Viktorem Žárským se točí kolem otázky, jak rostliny všechny informace z vnímání integrují.
Paměť
Již na příkladu se světlem jsme viděli, že rostliny měří délku noci a tedy mají určitou formu paměti. V roce 2016 výzkumný tým kolem Moniky Gagliano publikoval článek, v kterém vykazuje u rostlin určitý typ nepodmíněného učení podobně jako u Pavlovových psů.
Chamovitz se v rozhovoru stavěl velmi zdrženlivě k tomu mluvit o jakýchkoli kognitivních funkcích v souvislosti s rostlinami a používat termíny jako nepodmíněné učení a inteligence. Nicméně potvrzuje, že rostliny mají určitý způsob vědění.
Vědomí?
Obecný předpoklad ve vědeckém světě je, že pro integraci různých informací potřebujeme mozek a nervovou soustavu. Rostliny podle Chamovitze jsou schopné integrovat různé informace pro efektivní adaptaci vůči okolí, ale mozek ani nervovou soustavu nemají. Lze tedy mluvit o určité inteligenci? Vědění? Či dokonce vědomí?
V roce 2017 způsobil velkou senzaci článek o reakci rostlin na anestetikum (Yokawa a kolegové, 2017). Autoři ukázali, že rostliny se přestanou po anestetiku autonomně pohybovat či reagovat na dotek. Jelikož anestetikum u lidí způsobuje ztrátu vědomí, autoři studie vyvodili podobný závěr u rostlin; to je rostlina je normálně vědomá a anestetikum jí přivádí k ztrátě vědomí.
Chamovitz na tuto vášnivou diskuzi reaguje ve svém článku Plants are intelligent, now what? (česky Rostliny jsou inteligentní. Co teď?) z roku 2018 a trefným způsobem v něm ukazuje, že ani v psychologii stale nevládne konsensus nad tím, co vlastně je vědomí, jak vzniká nebo funguje.
Nyní molekulární biologie se pouští do těchto divokých vod a přisuzuje rostlinám vědomí, nepodmíněné učení a podobně. Pokud tedy Chamovitz mluví o určité inteligenci u rostlin, myslí tím pouze, že rostliny jsou schopné sbírat a integrovat data o okolí, a na základě těchto informací určitým způsobem reagují a adaptují se.
Rostliny a lidi se sice vyvíjeli po odlišných evolučních drahách, ale přesto jedním z prvních Chamovitzových objevů na poli rostlinné biologie bylo, že protein řídící reakci rostlin na světlo je obsažený i v lidském genu. Rostliny, zvířata a lidi pocházejí ze stejného genetického zdroje, který žil před miliardami let v moři.
Nynější biologický výzkum nám tak nemůže zodpovědět otázku, zda rostliny jsou vědomé, ale ukazuje, že rostliny o světě ví.
Profesor Žárský v rozhovoru zmínil významného pražského učence Rabiho Löwa, který popisuje vše živé a neživé jako navzájem propojené, na sobě závislé a tvořící jedno. A Chamovitzova kniha nás nechává nahlédnout propojení našeho života s rostlinami a přírodou z vědeckého pohledu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (358)
vladimír šmídl
26.12.2020 14:47Jan Šimůnek
27.12.2020 14:40 Reaguje na vladimír šmídlKarel Tejkal
26.12.2020 14:58Jiří Daneš
26.12.2020 17:36 Reaguje na Karel TejkalKatka Pazderů
26.12.2020 17:28Mnohé se lze dozvědět už i v renomovaných časopisech, celkem slavné je jméno profesora Balušky.
Pavel Hanzl
28.12.2020 11:00 Reaguje na Katka PazderůSekám i sedmikrásky, ty jsou blbé, rostou stále stejně vysoko, ale zvolily jinou strategii: pokud prší,tak sekám 2x týdně, takže ony zrychlí, vyženou rychle květ a odkvetou před dalším střihem.
Ovšem jedna pampeliška to celé převymyslela a taky vyhnala rychle vysoký stonek a rychle odkvetla, přitom normálně kvete déle než týden. Bohužel jsem si to nevyfotil.
Jiří Daneš
28.12.2020 17:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.12.2020 18:52 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
29.12.2020 21:11 Reaguje na Jiří DanešJá nepsal o četnosti stříhání trávníku, ale o inteligenci pampelišek, to vám fakt nedošlo?
Břetislav Machaček
26.12.2020 19:01Kdysi mi to předhazovala jedna vegánka, že jím trpící tvory podobné nám a já ji oponoval, že to samé cítí i rostliny, pouze nekřičí bolestí, ale to ani ryby a humánně omráčená zvířata před porážkou. Její přesvědčení bylo
jako víra podle slova věřit a nediskutovat už o jiných otázkách. Nakonec
mne nazvala barbarem a uzavřela diskusi mlčením. Je to jako s jinými
"věřícími", kteří když jim dojdou argumenty, tak se zapouzdří ve své víře
a nehledají odpověď. Něco podobného jsou různí ekoalarmisté a fanatici
bránící často kompromisním řešením. Mají svoji víru a nechtějí připustit,
že se možná mýlí. Děkuji tak za článek, který popisuje, že nejenom lidé,
zvířata a hmyz jsou živými bytostmi v pravém slova smyslu, ale i ty rostliny a možná i jiné jednodušší organismy. Každý má v plánu množit
se a žít co nejdéle, aby splnil tyto úkoly. Každé zkrácení života je
pro každý organismus "bolestivé". Je to ale přirozené a je si to třeba
uvědomit i u lidí a zvířat. Bez rostlinné potravy zemře býložravec
a bez něho masožravec. Pokud je řetězec narušen, tak nezachráním ani
jednoho z nich. Pouze se může stát to, že se ten vrcholový predátor
přesune jinam za jiným býložravcem a on za jinými rostlinami. U rostlin
to ale bude konečná. Konkrétně to bude tak, že třeba vlk odejde po
ukončení chovu ovcí jinam, ale stávající louky to bez pastvy nepřežijí.
Stavět tak pyramidu odshora je jeden z bludů dnešních aktivistů a tak
postupujme raději odspoda. Ty louky tu bez pastvy zaniknou, bez ovcí
kreatury na vlka už nepřežijí, pokud si zvykli pouze na ně, ale bez
vlků se nic nestane. Budou tu louky i ovce. Podporujme je v oblastech
bez pastevectví(NP)a nebo tam, kde to nebude enormní zátěží pro
chovatele a jinde to ponechme tak, jak to tu doposud fungovalo.
Následky mohou být nedozírné, možná i nevratné a velmi bolestivé.
Miroslav Vinkler
27.12.2020 06:50 Reaguje na Břetislav Machaček"Stavět tak pyramidu odshora je jeden z bludů dnešních aktivistů a tak postupujme raději odspoda."
Třeba takový Charles Darwin považoval za jednoho z nejdůležitějších tvorů na Zemi obyčejnou žížalu . Třebas tady:
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2011/cislo-1/darwin-zizaly.html
------------------------
Bezkoncepční a odborně nezdůvodněná činnost AOPK při návratu některých živočichů bez ohledu na znalost fungování stávajících ekosystémů mezi sebou v současnosti pak přináší více škod než užitku. Typicky vlk, vydra,kormorán,volavka...
Jiří Daneš
28.12.2020 18:01 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
27.12.2020 09:48 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
27.12.2020 10:55 Reaguje na vabertoho potravního řetězce. Začínat odshora je zviditelnění
některých aktivistů vidících v tom možnost jak pumpnout
stát o nějaké dotace a granty. Na ten půdní hmyz se tak
zaměřují ti, kteří to myslí nezištně a z láskou k půdě.
Pokud nebude zdravá půda, tak vše ostatní živoří. Bez
půdního a jiného hmyzu trpí nedostatkem potravy ptáci
a rostliny živoří. Na ně navazují býložravci a až na konci
jsou predátoři, kteří potřebují vše už od té žížaly.
Aktivisté stále "bojují" za vlky, pratury, zubry a koně. Neslyším ale, že by bojovali za návrat živočišné výroby
s hnojením polí statkovými hnojivy. Tolerují biopaliva
a ještě by jimi chtěli nahradit co nejvíce fosilních
paliv. Půda je jim ukradená, protože z toho nekoukají
viditelné "úspěchy". Moudří lidé začínají odspoda a oni
jim tu snahu hatí svými prioritami. Jejich dotace dát
do podpory biopásů, pastevectví a hnojení půdy statkovými
hnojivy, tak se krajina radikálně vzpamatuje. Zatrhnout
biopaliva a pole osít pícninami, které některé koření
velmi hluboko, provzdušní a oživí půdu, zabrání erozi,
zlepší vododržnost a zlepší potravní nabídku všem od
hmyzu , ptáků po býložravce. Pak tu bude i dost potravy
pro predátory. Opačně je to nesmysl. Pamatuji ještě
pooraná pole plná žížal a hejna ptáků, které je sbírali.
Dnes tam přiletí pár ptáků na zabité hraboše a jinak nic.
Na mé zahradě to však žije a ptáci(kosi, rehci, červenky)
mi doslova chodí za pluhem a hodují na hmyzu. Je to sice
v malém, ale kdysi to bývalo běžné i ve velkém. Dnes to
je vyjímečné a najít na poli žížalu bývá marnou snahou.
To se nám vymstilo a bude to stále horší. Tu je prazáklad
záchrany krajiny a ne při pokusech o návrat k divočině
bez změny hospodaření s půdou. Zemědělci se stali otroky
trhu a snaha o zdravou krajinu je odměněna vyššími náklady
na oplocení pastvin a ochranu stád. Tak se hojí pěstováním
biopaliv a likvidací posledních zbytků hnoje v bioplynu.
Sláma se pálí místo zaorání a digestát půdu spíše ničí.
A společný jmenovatel: Ekologizace energetiky a propagace
VIP kopytnatců a predátorů ruku v ruce s ekonomikou.
Výsledek: každý, kdo není slepý, tak ho vidí a kdo to umí
porovnat s dobou před těmito nesmysly.
J. Kloutvorová
30.12.2020 18:03 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
27.12.2020 17:22 Reaguje na Břetislav MachačekOtázkou ale je, kde má ta inteligence materiální sídlo, rostlina nemá centrální mozek. Je to těžko pochopitelné, ale je to v "chytrých" molekulách (třeba RNA) které dokáží manipulovat s DNA.
Lidské myšlení je taky jen komunikace neuronů, takže rostlina je asi vlastně jeden velký mozek.
Břetislav Machaček
27.12.2020 17:39 Reaguje na Pavel Hanzlnezbytná pro zajištění života jiných. To pouze zkoumají
útlocitní lidé vytržení z reality běžného života. Ti
se zabývají bytím a nebytím jejich potravy a možná jednou
věda dospěje i k názoru, že rostlina bolest cítí. Já to
ale neřeším, já řeším to, jaké zhovadilosti se už napáchaly s biopalivy, soláry na polích a větrníky i tam, kde jsou
doslova škodlivé. Mi budou vždy milejší čtyři JE než
tisíce hektarů biopaliv, fotovoltaiky a kopce osazené
větrníky. Já mám rád krajinu jako takovou a ne jako zdroj
energie na úkor života v ní.
Pavel Hanzl
27.12.2020 20:30 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/foto-bilina/r%7E5470c0be38af11eb9d74ac1f6b220ee8/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
28.12.2020 18:54 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
30.12.2020 15:33 Reaguje na Břetislav MachačekGalipoli Petr
27.12.2020 15:22 Reaguje na Jirka ČernýAlena Lyskova
27.12.2020 10:25Jan Šimůnek
27.12.2020 14:38Jinak infračervené záření člověk, pochopitelně, vnímá taky. Pokožkou. A blízké infračervené i očima a v daleko vyšší kvalitě než ty rostliny.
A měřit délku světlé a tmavé fáze dne zvládají i bakterie, dokonce (jako kultura) i v situaci, kdy žijí (jako jednici) jen minuty.
vladimír šmídl
30.12.2020 05:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.12.2020 15:37 Reaguje na vladimír šmídlKarel Štolc
27.12.2020 18:34Pavel Hanzl
27.12.2020 20:39 Reaguje na Karel ŠtolcTo radši ty diferenciální rovnice...
Karel Štolc
27.12.2020 22:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.12.2020 10:36 Reaguje na Karel ŠtolcTo je velmi chytře vymyšlené zařízení, které průběžně vytváří stovky jevů v reálním čase, které člověk dokáže rozložit do série rovnic.
Řídí to počítač, třeba analogový (karburátor klasického mtoru), nebo dnes digitální vstřikovací čerpadlo.
Každopádně je to velmi chytře vymyšlený systém, který z vnějšího pohledu funguje "sám", tj. "automaticky".
Čech M.
28.12.2020 13:16 Reaguje na Karel ŠtolcPavel Hanzl
30.12.2020 08:27 Reaguje na Čech M.Jan Šimůnek
28.12.2020 10:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.12.2020 10:47 Reaguje na Jan ŠimůnekV dalším kole v tom nemusí sedět ani člověk a řídí to zase jen automat, takže to celé jede "samo".
Všichni inženýři a vývojáři, kteří to celé zkonstruovali a vyrobili, byli jen volové a nic nedělali.............stačilo jim jen logáro.
Jan Šimůnek
30.12.2020 15:40 Reaguje na Pavel HanzlJe to prostě jakási vzdálená paralela s analogovými počítači.
Pavel Hanzl
31.12.2020 10:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.1.2021 09:58 Reaguje na Pavel HanzlNa rostlinách běžně najdete např. Bézierovy křivky nebo Fabionaciho číselné řady, a přesto to není vysledek nějakého počítání, jen ryze spontánních biologických procesů. Bakterie také nepotřebují znát matematiku na to, aby se množily napřed podle exponenciální a posléze podle logaritmické křivky a zvládnout i jejich hladké navázání, ke kterému potřebujete dost rozsáhlý matematický aparát. A přesto je nelze podezírat z toho, že mají vědomosti na úrovni středoškolských učebnic matematiky.
Pavel Hanzl
2.1.2021 18:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2021 13:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.1.2021 16:09 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Tejkal
27.12.2020 19:08Genesis 1:27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
Genesis 1:28 A Bůh jim požehnal a řekl jim: "Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe."
Karel Štolc
27.12.2020 23:00 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
28.12.2020 10:41 Reaguje na Karel Štolcpavel peregrin
28.12.2020 13:03 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
28.12.2020 18:08 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
28.12.2020 21:15 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
28.12.2020 19:07 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
28.12.2020 21:13 Reaguje na Pavel HanzlPokud je tedy Stvořitel čistě materiální jev, dám vám jednoduchou otázku- kdo nebo co zkonstruoval Nejvyššího konstruktéra?
Jinak odpověď na vaše slova bezezbytku vysvětluje evoluce.
Pavel Hanzl
29.12.2020 16:21 Reaguje na pavel peregrinVěda dokáže vše rozebrat na prvočinitele a vysvětlit funkci každé části, teologie dokáže dát věci zase dohromady a vysvětlit její smysl. Citace Orko Vácha.
Takže nestojí proti sobě.
On to vysvětlil taky takto: určitě znáte film Titanic, kde bylo hodně technických informací z konstrukce té lodi, ale nebyl to návod nebo technický popis, ten film byl o něčem jiném.
Evoluce není schopna vysvětlit mezidruhový vývoj, ale ví se, že to způsobily mutace. Počítá se taky mutační vzdálenost, my máme od kvasinky daleko asi 27 mutací (genetika pro gymnázia).
Problémem ale je, že ta mutace nemůže být náhodná, na tom věda končí.
pavel peregrin
29.12.2020 18:35 Reaguje na Pavel HanzlDoporučuji vám přečíst si něco od Richarda Dawkinse a tam najdete na své otázky odpovědi. A zatím se nenašel nikdo, kdo by Dawkinse dokázal vyvrátit. Takže věda na tom nekončí ani omylem, vaše příklady jsou tam probrány také.
Pavel Hanzl
29.12.2020 20:57 Reaguje na pavel peregrinTam skutečně není co vyvracet, tam nic není. Přelouskal jsem to celý, ale jediná myšlenka zněla asi takto: "pokud by prvaděpodobnost vzniku života byla jako ten známý kontejner se součástkami, pak pravděpodobnost Stvořitele je ještě nižší". Já skutečně nepochopil, jestli ten člověk vysvětluje původ Boha.
pavel peregrin
30.12.2020 07:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 08:31 Reaguje na pavel peregrinPotom tam není co hledat, protože ty jsou základ vývoje života.
pavel peregrin
30.12.2020 10:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 15:07 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.12.2020 17:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 10:14 Reaguje na pavel peregrinPomocí genové mutace se jim začalo měnit tělo, odlehčovaly se kosti, rostly blány mezi končetinami, a až měli tělo schopné překonat gravitaci, poprvé vzlétli. To vývojem nevytvoříte, tam nastává změna stavby těla dřív, aby se mohla tato revoluce vůbec provést.
pavel peregrin
31.12.2020 20:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 09:30 Reaguje na pavel peregrinJmenuje se to "Genetika pro gymnázia", Jan Šmarda 2003.
Tam se dočtete o mutacích a jejich zásadním vlivu na vývoj života, jsou tam uvedeny i mutační vzdálenosti jednotlivých druhů.
Pavel Hanzl
29.12.2020 21:00 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.12.2020 07:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 08:57 Reaguje na pavel peregrinZkusím příklad:
Mám možnost ukrást velké peníze, aniž by mě chytli. Z čistě mmateriálního pohledu je to správné.
Druhý pohled je morální a ten to zakazuje.
pavel peregrin
30.12.2020 10:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 15:05 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.12.2020 17:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 10:21 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2020 20:19 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
30.12.2020 15:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.12.2020 21:05 Reaguje na pavel peregrinA inteligence nižší nikdy nemůže pochopit inteligenci vyšší. Váš pes pochopí, ve kterém šufleti máte granule, ane nikdy nepochopí, co děláte u počítače. Potom dotaz na původ Stvořitele je čistě srandovní.
pavel peregrin
30.12.2020 07:34 Reaguje na Pavel HanzlDotaz na stvoření Stvořitele je zcela relevantní, pokud se za relevantní považuje i teologie.
Pavel Hanzl
30.12.2020 08:39 Reaguje na pavel peregrinJá píšu o tom, že existují různé úrovně inteligencí a lidská není nejvyšší. Nad ní je ta, která vytváří a testuje život na Zemi, nad ní je ta, která vymyslela přírodní zákony, nad ní je ta, která vytvořla vesmír Velkým třeskem, nad ní je další....atd. trochu jsem se nechal unést, ale pojem nekonečno dává obrovské možnosti.
pavel peregrin
30.12.2020 10:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 15:10 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.12.2020 17:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 10:17 Reaguje na pavel peregrinJe to vyšší inteligence dle naší materialistické hlavy. Do teologie se nepouštím.
pavel peregrin
31.12.2020 12:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 17:05 Reaguje na pavel peregrinBudete statisticky zkoumat, s jakou pravděpodobností zítra ráno vyjde nad obzor?
pavel peregrin
31.12.2020 20:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 19:30 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
30.12.2020 15:45 Reaguje na Pavel HanzlA když jsem jako malý krmil u strejdy na břehu jezera labutě, tak velice rychle pochopily, že to tahám z jedné kapsy a začaly se mi do ní dost vehementně sápat, takže jsem musel utéct. On totiž střet s labutí není žádná legrace.
Pavel Hanzl
31.12.2020 10:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.12.2020 15:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 11:52 Reaguje na Jan ŠimůnekA vznik a vývoj života se do těch prvních dvou kategorií natlačit nedá.
Jan Šimůnek
1.1.2021 10:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 16:56 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.1.2021 10:24 Reaguje na Pavel HanzlEvoluce může začít v momentě, kdy se, na základě spontánního spojování příslušných elementů (a je jedno, zda to původně byly aminokyseliny nebo monomery RNA) vytvoří makromolekula, schopná primitivní a neúčinné (ale účinnější než spojování těch elementů v roztoku) katalýzy. A na to byl ve světovém oceánu postačující prostor a čas aby něco takového vzniklo. Míněno mezi vznikem pevného povrchu a oceánu a nejstaršími identifikovatelnými zbytky živých organismů.
tomas fuk
31.12.2020 19:54 Reaguje na pavel peregrinA proč tady žvaníte o gravitačním zákonu a modlení,to už vůbec postrádá smysl.
pavel peregrin
31.12.2020 20:24 Reaguje na tomas fukJan Šimůnek
1.1.2021 10:15 Reaguje na tomas fukJinak souhlas s tím, že hlavním problémem je násilné vnucování určité konkrétní ideologie společnosti, což dělají jak představitelé náboženských tak i nenáboženských systémů. MMCH, dnes uzavřené obchody jsou výsledkem násilí ze strany pánbičkářského póvlu vůči společnosti.
Je jasné, že o světonázorově (či nábožensky) neutrálních věcech jsou schopni lidé komunikovat bez ohledu na různost těch světonázorů. Bohužel, naprostá většina náboženských světonázorů je silně založena na jejich vnucování zbytku společnosti či společnostem dalším. Mají to v sobě "zadrátováno" jak křesťanství tak i islám, a v podstatě i judaismus, byť ne formou misijní činnosti.
Pavel Hanzl
30.12.2020 08:50Jak je možné, že se VŠECHNY dokmitaly do jedné matrice, do jediné struktury, která má pouze nějakých 70 položek? Jak je to možné, ta struktura musela být už nachystaná. Systém velké a malé jaderné síly je navržen tak, aby se všechny částice hmoty mohly do ní poskládat. To je projev daleko vyšší inteligence, naž je ta, která vytvořila život na Zemi.
Ta matrice se jmenuje Mendělejevova tabulka prvků.
Břetislav Machaček
30.12.2020 09:58 Reaguje na Pavel HanzlMálokdo si dovede představit nekonečno a hledá jeho konec. Ve
své malosti se opájí vlastní jedinečností a dokonalostí a přitom
tomu tak vůbec nemusí být. Pouze chybí další stupeň poznání.
Církev byla vždy nástrojem k ovládaní mas, které se podivovaly
neznámému a církev jim dala jednoduché a hmatatelné vysvětlení.
To co nebyla schopna vysvětlit nahradila vírou a o ní nehodlala
diskutovat. S rozvojem vědy narážela na vysvětlení odporující
víře a zprvu jim bránila označením za kacířství. Nyní se upnula
pouze k víře bez nějakého vysvětlování, neboť by už argumentačně neobstála. Její prvořadým úkolem je udržet množství "věřících",
kteří jsou už spíše tradicionalisté a lidé upnutí k nějaké jim
blízké komunitě. Je to jako s vírou v různé jiné bohy a nebo
jiné teorie. Nikomu jeho víru neberu, pokud mu přináší uspokojení
a klid. Vadí mi pouze agresivní prosazování například materiálna
na úkor duševna (restituce). Nahradit duševno kupováním dušiček
smrdí pokrytectvím a pro vzdělané(mimo zblblíky) lidi působí
doslova směšně. Hrát si na slepé, hluché a tvrdit dávno vyvrácené
bludy působí komicky. Konečnou odpovědí je víra v nadpřirozenost
bez možnosti to obhájit. Tudíž víra je vírou a mnohdy se prosazuje
i silou, když to nelze obhájit argumentačně(viz příklady z minula
a i dneška u jiných náboženství).
pavel peregrin
30.12.2020 11:02 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
30.12.2020 15:09 Reaguje na pavel peregrinnekriticky věří. A jsme zase u té víry, bez toho
přemýšlení, které ale bolí a jednodušší pouze
věřit.
J. Kloutvorová
30.12.2020 18:39 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.12.2020 20:38 Reaguje na J. KloutvorováPavel Hanzl
31.12.2020 11:24 Reaguje na pavel peregrinA kdo mu ji dá?
Nacismus. Komunismus. Křesťanství.
Zabiješ Žida, jsi dobrý Nadčlověk.
Zabiješ sedláka - kulaka, jsi dobrý komunista.
Nezabiješ nikoho, jsi dobrý křesťan.
pavel peregrin
31.12.2020 12:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 17:11 Reaguje na pavel peregrinZkuste argumentovat skutečnými argumenty z Božího bludu a ne jen neadresnými odkazy. Ta knika má asi 700 stran já to kvůli vám hledat nebudu (i když ji mém za zadkem v knihovně). Když to víte, napište. Já vám vždy píšu přímo argument, ne něco o něčem.
Jan Šimůnek
1.1.2021 10:29 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem, předlohu nacistických Norimberských záklonů najdete v Bibli, tuším, že v Deuteronomiu (ale mohu se plést - prostě tam, kde je popisováno postavení neŽidů v židovském státě a zacházení s nimi). Můžeme se maximálně dohadovat o tom, zda nacisté tyto zákony vytvořili nezávisle, čistě na basi nacistické ideologie, nebo zda je z té Bible vykradli. Pro to druhé svědčí fakt, že v době mládí nacistických vůdců a ideologů byla výuka náboženství na školách povinná. A mohli to tudíž vykrást i cestou podvědomí.
Pavel Hanzl
1.1.2021 13:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.1.2021 10:30 Reaguje na Pavel HanzlDiskusi lze vést pouze o tom, zda nacisté tu Bibli cíleně vykradli (nebyli by první zločinná totalita, která touto knihou inspirovala), nebo zda na to přišli zcela nezávisle.
MMCH - následný holokaust byl v rozporu i s těmi Norimberskými zákony (zase běžný jev, kdy totalita porušuje vlastní zákony; známe to i my z dob komunismu, ale naprosto běžně to samé dělali i křesťané).
Pavel Hanzl
2.1.2021 12:46 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2021 14:06 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
1.1.2021 10:21 Reaguje na Pavel HanzlTo samé islám - ostatně islámští teroristé jsou příkladní muslimové a děti v islámských zemích jsou indoktrinovány tímto příkladem podobně, jako do nás hustili Pavlíka Morozova.
Pavel Hanzl
1.1.2021 13:05 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
2.1.2021 12:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2021 14:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.1.2021 16:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.1.2021 12:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 15:38 Reaguje na Břetislav MachačekKdyž za těch 2 tisíce let existence křesťanství vypíšete všechny její selhání, chyby, zneužití a jiné lidské nectnosti, bude ten seznam jistě úctyhodný.
Pak byste měl ale vypsat její klady a přínos pro člověka a jste úplně někde jinde.
Jan Šimůnek
31.12.2020 09:52 Reaguje na Pavel HanzlKřesťanství s vysokou pravděpodobností zabránilo vzniku průmyslové revoluce již v antice (její předzvěsti, podobné těm, které odstartovaly průmyslovou revoluci v novověku, byly přítomny a shromážděné vědecké poznatky byly na srovnatelné úrovni). Nebýt křesťanství, měli bychom nejspíš stálé a životaschopné kolonie na Marsu, Měsíci a dalších tělesech sluneční soustavy a v téhle době by se nejspíš už organizovaly první lety k exoplanetám.
Z tohoto důvodu je také třeba zabránit vzniku dominance islámu nad naší civilizací, a to všemi technicky možnými prostředky.
Pavel Hanzl
31.12.2020 11:18 Reaguje na Jan ŠimůnekAntický Řím byl krutý otrokářský systém a křesťanství ho už nemohlo zachránit. Nebýt Ježíše, v Evropě se stále mlátí po hlavách Bójové s Markomany a vývoj je nula.
Proč se asi začaly rozvíjet a bohatnout země až když přijaly křesťanství?
Proč právě křesťanská civilizace dosáhla na technický rozvoj a ovládla celou Zeměkouli?
Proč ve formě humanismu se stala civilizací, kde i nejobyčejnější člověk může žít jako člověk v materiálním dostatku?
pavel peregrin
31.12.2020 12:22 Reaguje na Pavel HanzlCo se Ježíše týká, není vůbec jisté, zda existoval, protože římské zápisy se o něm nezmiňují. Pokud existoval, byl to asi z našeho dnešního pohledu takový potulný léčitel a disidentskými sklony, možná zloděj koz a rozvratník pořádku, ale nikterak důležitý pro tehdejší výkonnou moc.Ale jeho smrt se vládnoucí třídě později velice dobře hodila k vyfabulování příběhu o zmrtvýchvstání a dalším zázrekům, což je samozřejmě nesmysl non plus ultra.
Pavel Hanzl
31.12.2020 17:17 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2020 20:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 20:54 Reaguje na pavel peregrinVŠE na světě je organizováno dle politiků a byznysů z téhle civilizace, od struktury států a mezinárodního práva i organizací, přes měnové i komoditní burzy i celé dopravy i obchodu.
Konfuciální Čína vyrábí pouze Západní zboží dle licencí nebo ukradených patentů, prakticky všecho, co si lidé na Západě vymysleli, ale levněnji. Svého v tom nemá VŮBEC NIC.
Nejbídnější člověk z jakékoliv poslední díry na Zemi má na sobě čínské tričko s Mickymausem.
pavel peregrin
31.12.2020 21:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 09:51 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
1.1.2021 10:31 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
2.1.2021 10:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 12:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2021 14:10 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
1.1.2021 10:34 Reaguje na Pavel HanzlVzhledem k tomu, že křesťanství opakovaně a systematicky vyvolávalo náboženské konflikty (aby z nich střídavým podporováním některé ze stran těžilo), byla by Evropa bez křesťanství patrně daleko mírumilovnější.
Jan Šimůnek
1.1.2021 10:40 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
1.1.2021 17:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.1.2021 10:33 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
3.1.2021 14:12 Reaguje na Pavel HanzlJinak církev musela otrokářství podporovat, jinak by se nemohla stát státní institucí v otrokářském státě. Podporovala i nevolnictví a další znerovnoprávňování lidí. Což byla i jedna z příčin reformace.
Jan Šimůnek
3.1.2021 14:14 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
30.12.2020 10:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 10:48 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2020 12:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 17:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2020 20:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2020 15:29Bez Boha je člověk jen zvíře, které je schopno se jen mlátit po hlavě klackem.
Náboženství dává lidem morálku (ne vědu, ne materiálno) a bez ní člověk rychle zdegeneruje. Když ustoupil význam křesťanství, lidé si vymysleli nová náboženství, komunismus a nacismus. Ale ta naměla duchovní rozměr, takže se rychle zvrhla v teror a zkrachovala.
V našem silně ateistickém národě je morálka už tak na dně, že lidé tolerují lži a krádeže přímo ve vedení státu, což nemůže dobře dopadnout.
Jan Šimůnek
30.12.2020 15:48 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
30.12.2020 17:36 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
31.12.2020 10:43 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž se na ně podíváte blíž zjistíte, že jsou založeny na Desateru nebo Talmudu, možná někdy na Alláhovi, Budhovi nebo hindu nebo šamanismu.
Jan Šimůnek
1.1.2021 10:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 12:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2021 14:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2021 17:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.1.2021 10:01 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
30.12.2020 17:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 10:40 Reaguje na pavel peregrinSvět popisuje člověk, který je hluchý. Vše popisuje jako grafický vjem a donekonečně vysvětluje, že zvuk je jen grafický záznam na papíře a jiný význam nemá. Dawkins.
Pak to popisuje člověk, který vidí i slyší a svět dokáže posat taky jako kakofonie zvuků, jejichž význam třeba ve formě lidské řeči je pro pochopení i vývoj všeho zcela zásadní. Orko Vácha.
Pavel Hanzl
31.12.2020 11:56 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
31.12.2020 12:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 17:27 Reaguje na pavel peregrinSlepý s hluchým nic nenavozují, v souladu můžou být jen tehdy, když jim to chytře podá ten, který vidí a slyší a chápe oba.
pavel peregrin
31.12.2020 20:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 20:59 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2020 21:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2020 21:54 Reaguje na pavel peregrinAle je Silvestra, já byl posledních 60 let skoro vždycky na horách na lyžích, dnes sedím doma a čumím na bednu a plácám tu blbosti!!!
Tak přeji VŠECHNO NEJLEPŠÍHO DO NOVÉHO ROKU všem lidem dobré vůle!!
Pavel Hanzl
31.12.2020 17:31 Reaguje na pavel peregrinZkuste napsat, kdo byl z nic ateista.
pavel peregrin
31.12.2020 20:49 Reaguje na Pavel HanzlTakže- Einstein NEBYL NIKDY VĚŘÍCÍ!!! Je to tak široce rozšířený omyl, tak hluboce zakořeněný, že se vydává za pravdu. Albert Einstein BYL VĚŘÍCÍ VE SMYSLU EINSTEINOVSKÉHO BOHA, NIKOLIV BOHA OSOBNÍHO!! a v tom je právě ten PROPASTNÝ rozdíl!! Já jsem vám psal,že modlit se ke gravitačnímu zákonu NEMÁ SMYSL! A právě v tomto duch Einstein věřil, věřil že Stvořitel je sama příroda, se všemi jejími zákony včetně evolučního a proto také jedním dechem dodával, že žádný OSOBNÍ Bůh NEEXISTUJE! Ano, v takového Boha můžu věřit i já a spousta dalších lidí, jenže to je naprosto, naprosto něco jiného než Bůh, jakého se snaží prezentovat církve a na němž jsou postavena náboženství. Už tomu začínáte alespoň trochu rozumět? Přesně toto publikuje Dawkins na úplném začátku své knihy, aby se předešlo nedorozumění. OSOBNÍ BŮH nerovná se EINSTEINOVSKÝ BŮH!!
Co se týká ostatního, samozřejmě se najdou občas vědci, kteří upřímně věří, ale mohu vás ujistit, že převážná většina NEVĚŘÍ a mohu to doložit i z vlastní zkušenosti, mezi vědci mám pár přátel.
Dále si musíte uvědomit, že v dřívějších dobách bylo patřit k nějaké církvi totéž, jako v době nedávno minulé vlastnit stranickou knížku a tak osvědčení o víře bylo životní nutností, pokud chtěl vědec svůj výzkum vůbec dělat.
Pavel Hanzl
1.1.2021 09:01 Reaguje na pavel peregrinVěřit v nějakého Stvořitele je ještě dost daleko k víře v osobního Boha.
U nás je víra zcela minimální součást spoklečnosti (samozřejmě i mezi vědci) a je to vidět v až děsivém propadu obecné morálky, což časem může vést až k rozvratu státu.
pavel peregrin
1.1.2021 10:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 12:54 Reaguje na pavel peregrinPokud já předložím sérii důkazů o existenci materialisticky nevysvětlitelných jevů, tak to shodíte s tím, že to věda JEŠTĚ nevysvětlila.
pavel peregrin
2.1.2021 10:17 Reaguje na Pavel HanzlA navíc- NIC nemůže vytvořit NĚCO. Pokud NĚCO vytvořilo NĚCO, vztahuje se na to základní otázka, kterou jsem vám položil, a to, kdo zkonstruoval konstruktéra.
Pavel Hanzl
2.1.2021 12:24 Reaguje na pavel peregrinKonsturuktér je projev vyšší intleingence a ta nižší ho nikdy pochopit nemůže. To jsem psal o tom psovi.
Člověk má ovšem šanci se dostat o úroveň inteligence výš (možná???), proto je asi tak vymyšlen. Pak bude mít nad sebou zase další úroveň........tohle je ale fakt ve hvězdách.
Já vím, Dawkins touhle otázkou operuje jako s důkazem, což je podpásovka a nesmysl.
Pavel Hanzl
1.1.2021 17:07 Reaguje na pavel peregrinNaštští zakázali koncerty, aby nebylo možno obelhávat lidi hudebními parazity.
Jan Šimůnek
1.1.2021 10:47 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
1.1.2021 10:56 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
1.1.2021 09:14VŠECHNY říše i civilizace minulosti (samozřejmě i naše) jsou založeny na víře v Boha, na jeho absolutní vůli.
Když se podíváme, co zbylo z dávných civilizací, tak to jsou prakticky POUZE sakrální stavby, jejichž dobu vzniku, způsob stavby, natož smysl a účel věda není schopna ve většině případů vůbec vysvětlit.
KAŽDÁ civilizace věnovala obrovské prostředky na komunikaci s Bohem a naklonění si jeho přízně, tady je věda zcela mimo misku.
Samotná věda vznikla taky na zákldě náboženství, postupně se oddělila, když měla ambici kompexně vysvětlit složitost světa, dnes zase velmi opatrně přiznává, že určité oblasti jsou mimo její schopnosti.
pavel peregrin
1.1.2021 10:51 Reaguje na Pavel HanzlTo, že každá civilizace se snažila komunikovat s nějakými bohy, není vůbec nic složitého, protože v každé civilizaci působila vládnoucí třída a díky těmto manipulacím mohla snadno ovládat masy. Nehledejte v tom neustále nic tajemného nebo složitého.
Není mi známo nic o tom, že by se věda opatrně přiznávala k tomu, že některé oblasti jsou mimo její schopnosti, maximálně je to o tom, že SOUČASNÝMI prostředky a možnostmi neumí ještě některé jevy objasnit, to ale vůbec neznamená, že jsou třeba za sto let neobjasnitelné. K takovýmto výrokům se právě dnes s oblibou uchylují různí přírodo-teologové typu Váchy.
Pavel Hanzl
1.1.2021 12:34 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
2.1.2021 10:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 12:31 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž si strom postaví svoje tělo přesně do podmínek, kde roste (na větrném vršku bude úplně jiné, než uprostřed lesa), tak je to primitivní?
Když rostlinu napadne housenka, tak dokáže vyvinout a vyrobit insekticid přesně proti ní, na to potřebuje člověk laboratoře a fabriku.
Jan Šimůnek
3.1.2021 14:18 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem, na kostní trámce v lidských kostech se dají aplikovat matematické vzorce, jaké se uplatňují ve stavitelství a architektuře, a přitom jde o zcela lokální reakci příslušných buněk na lokální tlaky a tahy.
Pavel Hanzl
8.1.2021 16:24 Reaguje na Jan ŠimůnekKaždá větev každého stromu je velmi přesně dimenzovaný krakorec i pro dynamické zatížení i s rozumnou rezervou.
Vůbec tedy nechápu, proč lidé vymysleli statiku, vůbec inženýrské stavitelství, když je to tak jednoduché, proč na takový prvek vůbec potřebují diferenciální počet.
Jan Šimůnek
9.1.2021 12:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 12:48 Reaguje na pavel peregrinAteistická společnost je jen dojížďák, my máme křesťanskou morálku tisíc let zažitou, ale stačí pár generací ateistů a společnost se rozpadá. Doufám, že existuje nějaká cesta, nejspíš by to mohlo zvládnout jen nové náboženství.
Možná by to mohla být Gaia, Zeměkoule, tj. ekologie a boj za záchranu klimatu. To je dnes zcela zásadní problém.
pavel peregrin
2.1.2021 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 11:32 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.1.2021 13:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 14:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.1.2021 16:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 22:00 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
2.1.2021 10:45 Reaguje na Pavel HanzlTo, že se společnost "rozpadá" je jen váš subjektivní dojem. V reálu pouze dochází k vyhrocení rozporů mezi věřícími a nevěřícími, a to proto, že se věřící snaží vnutit společnosti ty svoje prasečiny, a ta se začíná bránit.
A, mimochodem, kolaborace části křesťanů s islamisty má ten samý původ.
Pavel Hanzl
2.1.2021 11:43 Reaguje na Jan ŠimůnekNaše rozdělení společnosti skutečně není na linii víry v Boha, na toho nevěří už skoro nikdo.
To je na linii Západ - Východ, demokracie - totalita.
Ale naše neschopnost se domluvit vůbec na ničem je taky ovlivněna ateismem i hybridní válkou.
"Ztracená víra hrozny z vinic neposbírá".
Co jsme za poslední leta postavili, vždyť ani D1 nepolepíme, mastodonta v Dukovanech nejsme schopni vůbec zmanažovat, jinak neděláme VŮBEC NIC!
Proč? Pokud morálka ateistického národa spadne tak hluboko, že toleruje lži a krádeže přímo ve vládě, tak co asi čeká?
Jan Šimůnek
3.1.2021 14:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2021 17:04 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.1.2021 10:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2021 08:28 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.1.2021 09:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.1.2021 16:29 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.1.2021 12:10 Reaguje na Pavel HanzlPo očištění od dalších faktorů je nejvyšší zločinnost v USA v "Bible belt". Který je celý protestantský.
Určitou výjimkou by mohly být komunity Amišů, což je ovšem v reálu supertotalitní režim (a v totalitě je viditelná zločinnost potlačena), srovnatelný s nejhorším obdobím vlády komunistů (podobné poměry byly a snad i ještě jsou v izraelských kibucech - maminčina kamarádka, která přežila koncentrák a pak emigrovala do Izraele kibucem prošla a hodnotila ho na úroveň srovnatelnou s tím koncentrákem; jakmile to šlo, zdrhla odtamtud do USA a jestli neumřela, je/byla ročník 1923, tak žije v San Diegu).
Pavel Hanzl
2.1.2021 12:15Nejkvalitnější umělecká díla (především v architektuře) jsou hlavně sakrální a těžko může někdo tvrdit, že to vytvořili lidé doblblí církví. Doblblík nikdy nic dobrého vytvořit nemůže. Parléř, Santini, Savonarola, Michenangelo, Braun, Bach atd. atd. atd. byli všechno hluboce věřící lidé, chrámy typu Notre Dame nebo sv. Vít v Praze skutečně nestavěli nějací doblblíci na kšeft.
A to se vůbec nezmiňuji o egyptských pyramidách a všech megalitických stavbách minulosti, o všemu kulturnímu dědictví minulosti z celého světa. Co z toho je světské, ateistické???? Ani ťok, jak rád píšu.
Církev taky dělala to, co dnes převzal stát. Sociální a zdravotní službu, vzdělání i kulturu a především morální a psychologickou pomoc, což dnes výrazně chybí.
pavel peregrin
2.1.2021 13:42 Reaguje na Pavel HanzlJe i otázkou, zda zrovna Michelangelo a hlavně Leonardo da Vinci byli věřící či jednalo-li se spíš o naoko věřící, kteří byli hlavně mistry svého oboru a díla tvořili jako profesionální práci na objednávku, koho jiného, než církevních představitelů, hlavně v případě Michalangela.
Nesmíte na tehdejší dobu pohlížet současnýma očima, to nejde a v případě posuzování historických skutečností již vůbec ne.
V každém případě zánik říše římské uvrhl Evropu o několik staletí vývojově vzad a církev není v žádném případě ta, která by se zásadním způsobem postarala o nápravu.
Dá se říci, že takovýto stav jí plně vyhovoval po staletí a získané vědomosti antiky žárlivě střehla a využívala je pouze pro sebe, nikoliv po pozdvižení obecné.
pavel peregrin
2.1.2021 13:44 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
2.1.2021 17:43 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.1.2021 20:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2021 21:54 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
2.1.2021 18:11 Reaguje na pavel peregrinTřeba pro České země byl ranný a vrcholný středověk období největšího rozkvětu, završené vládou Karla IV, kdy bylo (asi) nejsilnějším královstvím Evropy, centrem Císařství Německého.
Jen detail: Karel IV byl mystik a právě mysticismus mu pomáhal vytvořit tak silnou zemi. Po jeho smrti šla země do krize a lidem bylo jasné, že ztratila přízeň Boží. Jan Hus to vysvětlil zhýranou církví a když ho upálili, rozjela se revoluce za "očistu cíkve".
Ovšem co čert nechtěl, vzal to do ruky lupič zvaný Žižka a udělal z toho masakr a nejhorší propadák našich dějin doposud.
Tady jasně vidíte, že náboženství bylo naprosto PODSTATNÉ pro tvorbu dějin.
"Ďábel vítězil vždycky, když se mu podařilo lidem nakecat, že neexistuje".
Komunismus, nacismus.
Velmi bych doporučil knížky Antoine de Exupéry, především Citadelu.
pavel peregrin
2.1.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlNu a co se úpadku týká, Evropa si musela po pádu římské říše počkat pomalu celé tisíciletí, než se jakž takž dostala na úroveň římského císařství, a to ještě v podstatě jen v oblasti stavebnictví, v tom ostatním jí to trvalo ještě nějakých pět set let. Takže jasně vidím, že náboženství bylo okovem, brzdou a rozhodně není čemu děkovat.
Pavel Hanzl
2.1.2021 21:51 Reaguje na pavel peregrinJenže vy znáte dějepis z bolševických škol, který jsou často vylhaný, Zneužívají i obrozence (především Palackého).
Karel IV byl samozřejmě významný mystik, důkazem je jeho shromažďování svatých relikvií. Možná právě proto dokázal myslet velmi pragmaticky.
Výklad, že po Karlovi něco v církvi "vybuchlo" je přímo srandovní. Tam nic nevybuchlo, církev byla napadena, vybita, kláštery a kostely vypáleny. České země přišly o 60% obyvatel (většinou vlivem hladu a moru) a NIKDY se už nevzpamatovaly. Za Karla byla v Čechách největší koncentrace gotických staveb na světě. Prof. Černoje čtu rád, ale husitství má asi nejlépe zpracován Josef Pekař, bohužel jsem ho ještě nečetl.
Jak byly Čechy "upadlé" se proboha podívejte do jakéhokoliv dějepisu (i bolševického) jak vypadala třeba Praha v 8. 10. nebo 14. století.
pavel peregrin
3.1.2021 09:48 Reaguje na Pavel HanzlDílo prof. Čorneje překonává Pekařovo, protože se může opírat o poslední výzkumy
Pavel Hanzl
3.1.2021 10:12 Reaguje na pavel peregrinSamozřejmě měla církev svoje kritiky a k nápravě by časem stejně došlo, ovšem ne ohněm a mečem jak to "vyřešili" husiti. Jenom vám asi nedochází, že to povstání nastalo až 40 let po jeho smrti v době ekonomické krize.
Podrobně husiství neznám, ale faktem nepopiratelné je, že země byla tak zdecimována, že se už nikdy nevzpamatovala a po skoro století zmatků se stala řadovou zemí koruny Habsburské.
pavel peregrin
3.1.2021 10:40 Reaguje na Pavel HanzlByla to první evropská reformace, na to se rádo zapomíná a mimo jiné přinesla podstatné povznesení moci měst na úkor královské moci.
To, že se České království stalo řadovou habsburskou zemí, má jiné příčiny než husitskou revoluci,smrtí Ludvíka byl uprázdněn jagellonský trůn a stavové zvolili FerdinandaI.
Pavel Hanzl
3.1.2021 18:42 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
4.1.2021 06:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 10:21 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
4.1.2021 15:26 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
4.1.2021 19:49 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
4.1.2021 09:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 10:34 Reaguje na Jan ŠimůnekDalo by se říci, že skoro veškeré kulturní dědictví národa je sakrální umění. Kromě lidového a hradů a zámků, které se ale na Boha taky obracely. Samozřejmě administativa (matrika, pohřby, svatby atd.) farář byl i strážcem morálky psychoterapeutem dle naší teminologie, někde byl i soudcem a rozhodoval praktické věci (kdy se má sít i sklízet).
A to vše za desátek, tj. 10% z příjmů, kolik si dnes za to vezme od nás stát?
Jan Šimůnek
4.1.2021 15:44 Reaguje na Pavel HanzlNavíc první křesťané odmítali sňatek dost odkazů na to se najde v raně křesťanských spisech), takže pozdější usurpování monopolu na sňatky bylo více-méně v rozporu s původní tváří tohoto náboženství.
Církev také likvidovala pozůstatky předkřesťanské vědy i jejich nositele. Opět tím napáchala naprosto nevyčíslitelnou škodu, kterou nikdy společnosti nenahradila.
MMCH kdysi jsem počítal škody, které napáchal Bobling v souvislosti se šumperskými a velkolosinskými čarodějnickými procesy a jasně mi vyšlo, že ta částka, úročená 1% úrokem by dnbes výrazně převyšovala celkovou částku církevních restitucí. A, pochopitelně, takových akci byly stovky, akorát tahle je velice dobře zdokumentovaná.
A byly i jiné. Existují seznamy knih, které spálil páter Koniáš, a dalo by se zjistit, jakou mají dnes cenu a vyčíslit jím napáchané škody.
Kdyby všichni církevníci byli dáni na nucené práce, tak by trvalo stovky let, než by se touto formou nahradily škody, které tady ta zločinecká lůza napáchala.
A možná ještě něco: Tradiční medicína národů, které se nepropadly do křesťanského hnoje (např. Čína, Japonsko) těží z mnohatisícileté empirie (a v řadě případů bylo prokázáno, že její recepty fungují, přestože by "teoreticky fungovat neměly"). U nás a prakticky po celé Evropě křesťanští zločinci tuto tradici zlikvidovali a pronásledovali prakticky všechny, kdo se ji snažili alespoň zčásti udržet nebo obnovit. V podstatě až někdy do 18. - 19. století
Pavel Hanzl
3.1.2021 10:23 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
3.1.2021 10:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2021 17:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
3.1.2021 17:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2021 18:19 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
3.1.2021 20:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 10:48 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
4.1.2021 11:37 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
4.1.2021 10:11 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
4.1.2021 10:53 Reaguje na Jan Šimůnekale tato otázka se řešila x krát, někdo tvrdí, že by to zvládl, někdo že taky ne.....čort znajet...neumučil by Jana z Pomuku, nezničil by Karlovu universitu...
pavel peregrin
4.1.2021 11:42 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.1.2021 15:50 Reaguje na pavel peregrinIMHO jeden z největších průšvihů katolíků bylo zavedení povinného celibátu kněží. Její kněžstvo se pak stalo přehlídkou sexuálně zvrácených týpků a jedinců, ostentativně kašlajících na zákony. Což byla jedna z příčin reformace.
Jan Šimůnek
4.1.2021 10:10 Reaguje na Pavel HanzlKostnický koncil schizma vyřešil tak říkajíc s křížkem po funuse, a ještě se pokusil hasit rozmáhající se požár sociálního pohybu petrolejem.
Pavel Hanzl
4.1.2021 11:33 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.1.2021 15:56 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
4.1.2021 11:44 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
5.1.2021 08:24 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
5.1.2021 09:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 21:42 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.1.2021 17:31 Reaguje na Pavel HanzlMí známi a kamarádi z LGBT komunity nemohou kvůli věřícím uzavřít plnohodnotný partnerský svazek a jsou proto vystaveni prakticky permanentní šikaně.
Byl jsem nucen tomu póvlu přispět na "restituce", bez ohledu na to za svou existenci zde církve napáchaly takové škody, že ony a jejich věřící by je zbytku společnosti měli stovky let splácet.
A našlo by se toho víc.
Jan Šimůnek
3.1.2021 14:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2021 16:58 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
3.1.2021 18:16 Reaguje na pavel peregrinPouze hluboká spiritualita nutí člověka vynakládat tak gigantické prostředky na stavby k větší slávě Boží. To materialista nepochopí nikdy.
pavel peregrin
3.1.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 11:19 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
3.1.2021 18:35Jediné poměrně poznané jsou Egyptské pyramidy, protože bylo rozluštěno písmo, ale to je vše.
Zvláště tajemné je jihoamerické Tíwanako, kde největší kvádry z granodioritu váží 140 (někde jsem se dočetl až 400 tun) a byly dopravovány z lomu 80 km vzdáleného.
Je tedy jisté, že to musela postavit technicky velmi vyspělá civilizace, jenže nevíme o ní ani ťok!!
Jak je to možné?
Nezná se ani datování staveb, od asi 140 let před Kristem po 10 - 12 tisíc př.Kr. Jsou známé pouze pověsti o Bohu Virakočovi, které vypadají jak z Daninkena.
Nenalezly se ani stopy po silnici nebo nějak upraveném terénu, vynořily se ale teorie, že ti stavitelé ovládali geopolymery. Podle přesnosti opracování kamene by to napovídalo, ale žulu takhle nenapodobíte. čort znajet.
pavel peregrin
3.1.2021 20:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 11:15 Reaguje na pavel peregrinOvšem ti nepočůraní by posunuli vědění lidstva o velký kus dopředu.
pavel peregrin
4.1.2021 11:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 14:47 Reaguje na pavel peregrinDůkazem je, že církev vědu uznává, kdežto věda církev ne.
pavel peregrin
4.1.2021 16:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 17:12 Reaguje na pavel peregrinS rozvojem vědy o tuhle pozici přišla, ovšem o to naléhavěji se jeví dnes její duchovní poslání, především jako strážce všeobecné morálky.
pavel peregrin
4.1.2021 19:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2021 08:17 Reaguje na pavel peregrinNapovím: zkuste vysvětlit, proč se dnes propadla morálka společnosti tak hluboko, že toleruje lži, krádeže, korupci a vyložené zločiny přímo ve vedení státu. Proč si zvolí za prvního představitele zcela invalidní osobu, která nemá na tuhle funkci, ani kdyby byla zdravá, Navíc je to agent nepřítele.
Jak by to vysvětlil pan Dawkins?
Jan Šimůnek
5.1.2021 09:22 Reaguje na Pavel HanzlI ta korupce ve vedení státu je dána tím, že se do něj dostali věřící lidé.
Pokud se týká oné "invalidní osoby", je pořád v lepším zdravotním stavu než V. Havel ve svém třetím presidentském období. Navíc je to člověk, který udělal pro rozklad a zánik socialismu víc, než většina chartistů.
A agenty cizích mocností je třeba hledat tam, kde skutečně jsou, tj. v řadách prominentů z klerikálních stran. A také mezi prosazovateli fotovoltaiky, pracujícími zjevně v čínském žoldu.
pavel peregrin
5.1.2021 12:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 21:51 Reaguje na pavel peregrinVíra není jen Bůh, ale taky Ďábel. 30. letá válka, stejně jako husitství, vznikla jako náboženská válka, na které už zkraje měl Ďábel svůj podíl. A pak to převzal celé.
"Nejvíc ďábel vítězil, když se mu podařilo lidem nakecat, že neexistuje". To je nacismus a komunismuc, čistě ateistické ideologie s nejvíce utrpení v dějinách lidstva.
Jan Šimůnek
4.1.2021 16:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 17:02 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
4.1.2021 19:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 21:56 Reaguje na pavel peregrinStačí se podívat na funkčnost státu Izrael a jak zvládá ten obrovský tlak. Ateistická společnost by byla už dávno v dupě.
Jan Šimůnek
5.1.2021 09:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2021 10:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.1.2021 13:25 Reaguje na Pavel HanzlTaké konfucianismus.
Pokud vezmete i etické systémy, které sice zahrnují nějaké boha, ale ne jako dárce či vykonavatele (vynucovatele), pak by se toho dalo najít ještě víc.
V podstatě většina polyteistických etických systémů má blíž k ateistickým než k judeochristianismu (o islámu ani nemluvě).
Pavel Hanzl
5.1.2021 19:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.1.2021 09:17 Reaguje na Pavel HanzlPolyteismů je daleko víc než monoteismů a fungovaly vždy lépe a s menším množstvím negativních dopadů na společnost.
Pavel Hanzl
6.1.2021 21:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.1.2021 17:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2021 20:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.1.2021 09:22 Reaguje na Pavel HanzlOsobně považuji lidi, kteří jsou schopni morálního chování jen pod bičem (byť vylhaným) "osobního boha", za morálně méněcenné.
A u těchto lidí opravdu dochází v případě, že tito svou víru ztratí, k "syndromu psa utrženého ze řetězu". Pár takových případů jsem i viděl. Do jisté míry tento proces popisuje i Dostojevského (no, když jsem ten "ruský agent") výrok "neexistuje-li bůh, je dovoleno vše". Což je pochopitelně nesmysl; ukazuje to jen skutečnost, jak byl věřící Dostojevský svou náboženskou vírou morálně a rozumově omezován.
Pavel Hanzl
6.1.2021 21:27 Reaguje na Jan ŠimůnekDěkuji už jsem zvracel.
Jan Šimůnek
7.1.2021 17:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2021 22:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.1.2021 10:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 21:30 Reaguje na Jan ŠimůnekPremiér země ukradne stamilióny korun určené na malé podnikatele a prohlásí, že je to "český národní zájem". A lid, který Boha ztratil dávno, ještě tleská a háže mu hlasy.
Morální dno.
Jan Šimůnek
4.1.2021 10:20 Reaguje na Pavel HanzlNapř. buddhismus nebo hinduismus by s přistáním inteligentních mimozemšťanů problémy neměli a animisté (a mnohá další domorodá náboženství) v podstatě taky ne. Asi by to ustálo i woodoo, byť je derivátem křesťanství.
Pavel Hanzl
4.1.2021 11:09 Reaguje na Jan ŠimůnekKřesťanské autority by je prohlásily za vyslance Boží a důkazů v Bibli máte přece dost. A Islám by neměl problém vůbec žádný, ten má úplně jiné starosti.
pavel peregrin
4.1.2021 11:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 14:34 Reaguje na pavel peregrinPokud je ta civilizace přímo Stvořitelem a my jsme jen její výzkumný projekt, tak má Bible pravdu taky. Logiku to má, Bůh stvořil člověka dle obrazu svého a výzkumy v našich laboratořích jsou někdy dost vývoji života na zemi podobné.
pavel peregrin
4.1.2021 16:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 19:29 Reaguje na pavel peregrinAle třeba to tam je, ovšem pochybuji.
pavel peregrin
4.1.2021 20:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 21:59 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
4.1.2021 16:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 16:55 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.1.2021 17:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.1.2021 19:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.1.2021 17:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 11:29Když zchladla Zeměkoule pod 100°C, podle Bible se "vody oddělily od vod a vznikla moře a oblaka". A Bůh stvořil člověka dle obrazu svého (asi ta mimozemská civilizace) a jablko poznání, které had podstrčil Evě je ta genetická mutace (přímo chromozomový zlom) který oddělil člověka od zvířete. Zajímavé, jak to autoři mohli vědět? Ale nedokazuje to nic.
pavel peregrin
4.1.2021 11:59 Reaguje na Pavel HanzlA napsal jste- (asi ta mimozemská civilizace)- a s tím nemám nejmenší problém- protože pokud by na tom měla podíl, tak je to opět všechno možné, ale ne Bůh a pokud \Bůh, tak zase maximálně v einsteinovském pojetí, kdežto církev po věky vzývá OSOBNÍHO Boha.
Pavel Hanzl
4.1.2021 14:43 Reaguje na pavel peregrinOsobní Bůh je velmi důležitý element jako hlídač morálky, která je základním kamenem každé civilizace.
Pročítám si Boží blud a tam je zcela čurinovních několik stran úvah, proč má člověk dánu darwinistickou vlastnost věřit v Boha, jakou evoluční výhodu mu to dává.
Zatím jsem došel k tomu, že je to asi nechtěná externalita sexuální lásty (jako orientace můr na světlo), ten chlap je skutečně komik. Nečekám, že by to dal, ale večer jsem u toho usnul.
pavel peregrin
4.1.2021 16:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 16:59 Reaguje na pavel peregrinJe zablokovaný v určitm názoru, dnes v bublině a odmítá i zcela evidentí věci, které se mu nehodí do krámu.
pavel peregrin
4.1.2021 20:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 22:10 Reaguje na pavel peregrinTo je základní civilizační prvek, protože NIKDY ŽÁDNÁ civilizace bez Boha nevznikla. Proč to neuzná?
Zkuste pátrat v jakémkoliv materialistickém dějepise, i SSSR nebo Třetí říše byly postaveny na hluboké víře, ovšem v ideologii spíše ďábelskou než Boží.
pavel peregrin
5.1.2021 12:48 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
5.1.2021 13:45 Reaguje na pavel peregrinEvropa z toho získala výjimku z důvodu existence mnoha roztříštěných a vzájemně si konkurujících (i formou válek) států a státečků. Tady vyhrál ten, kdo se s náboženskými příkazy nebo zákazy nekašlal.
Např. papež vydal bulu proti trojnožkám, o které si lučištníci opírali ruku s lukem, a tím měli přesnější zákaz. Ovšem Angličané se na to vy... z vysoka a v důsledku toho vyhráli u Kresčaku.
Později potkal stejný osud i "nelidsky smrtonosnou" kuši a její zákaz papežem.
Např. pro Čínu a Japonsko tohle neplatilo, a tam se mohly náboženské příkazy a zákazy plošně uplatnit a výsledkem byla jejich totální retardace, z níž se Japonsko vyhrabalo asi o půl století dříve než Čína (jako reakci na akci US admirála Mathewa C. Perryho, který jim 1853 - 1854 předvedl názorně euroamerickou technologickou superioritu a donutil je zrušit izolaci země).
Kdyby nebylo "příkazu bohů" (respektive požáru císařského paláce, který byl takto vyložen), tak by Evropané našli v Americe prosperující čínské kolonie a sami by byli vystaveni riziku kolonizace Čínou, protože těsně před začátkem "éry velkých zeměpisných objevů" byla Čína s to konstruovat obrovské oceánské džunky, které Evropa technicky překonala až někdy koncem 18. století (mj. vynálezem parníku).
MMCH podobně jako Číňané dopadli i Egypťané. Přestože fénický kapitán Hanno v jejich službách obeplul Afriku (Evropanům se to podařilo až na sklonku 15. století) a zjevně před Kolumbem obchodovali s předkolumbovskými americkými státy (důkazem jsou tabák a koka v egyptských mumiích), nebyly tyto úspěchy nijak rozvinuty a Egypt celkově degeneroval, až se stal závislý na těch, kdo se ho postupně zmocnili.
Pavel Hanzl
6.1.2021 09:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.1.2021 09:26 Reaguje na Pavel HanzlČíňané jsou docela psavý národ a o těch džunkách i výpravách k západnímu pobřeží Ameriky se toho proto ví docela dost. Najdete o tom údaje ve slušnějších dějinách mořeplavby.
Pavel Hanzl
6.1.2021 18:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.1.2021 17:39 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
7.1.2021 17:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2021 22:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.1.2021 10:36 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.1.2021 10:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 09:15 Reaguje na pavel peregrinTady je vidět ten kouzelný protismysl, protže celou stránku před tím vysvětluje, že když nějaký tvor dělá něco nesmyslného, je darwinovsky odstraněn. Prostě zarytě nemůže připustit zcela evidentní fakt, že náboženství je předpoklad nutný pro vznik a udržení každé civilizace.
Jan Šimůnek
6.1.2021 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 21:18 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
7.1.2021 17:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2021 22:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.1.2021 10:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.1.2021 17:18 Reaguje na Jan ŠimůnekZkuste si představit organismus jako město. Může v něm nějakým zásahem (povodeň, požár, zemětřesení, úder blesku, zatoulaná puma atd. atd.) vzniknout nový mrakodrap nebo plně funkční nádraží?
Jan Šimůnek
10.1.2021 10:48 Reaguje na Pavel HanzlA přenos genů mezi druhy pomocí virů znamená, že si organismy mohou ušetřit čas a práci s vyvíjením nových genů a sáhnout po již hotových řešeních. Dá se, s trochou nadsázky, srovnat s četbou odborné literatury či s průmyslovou špionáží.
Pavel Hanzl
10.1.2021 19:46 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
10.1.2021 19:47 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.1.2021 17:03 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
4.1.2021 16:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2021 19:26 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
4.1.2021 20:09 Reaguje na Pavel HanzlNe ne, Bible je velice chabým výtvorem zrovna jako Korán(o tom snad ani nemluvě) a označení slint si některé kapitoly a speciálně Starý zákon zaslouží.
Mimochodem, pověst o Noemovi je jen převyprávěný příběh Utanapištima a ten je sakra starší.
Pavel Hanzl
4.1.2021 22:04 Reaguje na pavel peregrinA člověk, který není shopen se od materiálu odpoutat ani o milimetr, ji nemá co hodnotit.
pavel peregrin
5.1.2021 12:53 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
5.1.2021 12:57 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
5.1.2021 12:58 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
5.1.2021 19:07 Reaguje na pavel peregrinA v té debatě přece nejde o to, na co já věřím nebo nevěřím. Já chápu lidi věřící a vím, že víra v nějakého Boha je zákad každé civilizace. Tohle vy ani pan Dawkins nechápete.
Pavel Hanzl
5.1.2021 19:12 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
5.1.2021 20:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 08:54 Reaguje na pavel peregrinJe úplně fuk, v co zrovna jí věřím.
Mně je jasné, že existuje Stvořitel, nějaká vyšší inteligence, která stvořila a ovlivňuje život na Zemi, má i více úrovní. Na osobního Boha nevěřím, protože jsem z ateistické rodiny a nemám církevní vzdělání.
Ale chápu lidi, kteří věří, protože to má zcela zásadní civilizační vliv a ateistická společnost nemá šanci udržet morálku, jak je vidět třeba u nás.
Tohle je čistě materialistická a logická úvaha.
Vy když čtete bibli jen proto, abyste ji mohl kritizovat, tak jen ztrácíte čas.
Jan Šimůnek
6.1.2021 09:27 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
6.1.2021 12:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 15:13 Reaguje na pavel peregrinStvořitel je inteligence, která tvoří určité systémy a nechá je darwinovsky testovat a vyvíjet v jejich možnostech. Pokud chce něco úplně nového (dinosaury napřed vystupující z moře a žijící na souši a později i létající vzduchem, savce a pak i člověka), tak na to používá cílené mutace DNA.
Nic osobního v tom není, biolog taky nemá osobní vztah ke kvasinkám, které různě mění, mutuje a vyvíjí.
Jan Šimůnek
6.1.2021 16:09 Reaguje na Pavel HanzlMMCH podle některých studií měli dinosauři našlápnuto k vývoji inteligentní bytosti a před nimi pravděpodobně i pokročilí permští obojiživelníci.
Navíc je známo, že kdosi na dně moře (ve "vážném podezření" je nějaký druh obřího hlavonožce) esteticky rozmísťoval kolem svých obydlí pozůstatky své kořisti. Motivací něčeho takového je buď zárodek estetického cítění nebo něco srovnatelného s náboženstvím. Takže nebýt katastrof, v nichž tyhle druhy na počátku inteligence, nebo alespoň na jejím prahu, vyhynuly, mohla tu být civilizace už před desítkami až stovkami milionů let. Pokud se tedy ti hlavonožci nemetamorfovali na lovecraftovské Cthulhu.
pavel peregrin
6.1.2021 16:23 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
6.1.2021 17:51 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
6.1.2021 20:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 18:00 Reaguje na Jan ŠimůnekBřetislav Machaček
6.1.2021 20:25 Reaguje na Pavel Hanzlto oteplování, neboť
je to vůle Boží lidi
ztrestat za jejich život
v hříchu a nesnažit se
té jeho vůli bránit.
Pokud platí, že tu vše
řídí, tak asi i toto a nemá cenu mu v tom bránit.Možná to bude ten
v Bibli zmíněný Boží trest a věřící musí přijmout i ten trest, pokud povede ke spasení duše, která je věčná.
pavel peregrin
6.1.2021 20:45 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
6.1.2021 21:07 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.1.2021 08:04 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
7.1.2021 17:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2021 21:13 Reaguje na pavel peregrinAle nový druh nevytvoří, z dinosaura evoluce ptáka neudělá.
pavel peregrin
7.1.2021 08:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2021 14:23 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.1.2021 17:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2021 22:18 Reaguje na pavel peregrinAle ty krůčky se konaly jen u těch jedinců, kteří měli ve svém DNA ptačí gen. Ostaní ne.
Jsou doloženy fosilie tvorů, kteří ještě chodili po zemi a už měli odlehčené duté kosti a už se jim protahovaly přední končetiny, i když se neodlepili od země.
Stejně tak se mořským dinosaurům začaly vyvíjet nohy včetně pánevních kostí ještě v době, kdy pluli pod hladinou.
Pavel Hanzl
9.1.2021 17:12 Reaguje na pavel peregrinEvoluce dává šanci přežít tomu, kdo se lépe adaptuje na prostředí ve kterém žije a dokáže ho lépe využít.
Potvorák, kterému rostly blány mezi nohama a přitom lezl po zemi, měl asi jakou výhodu? A proč mu tam vůbec rostly, proč se mu odlahčovaly kosti a zesilovaly přední tlapy?
Darwin vysvětlil, proč z malého stepního koníka se vyvinul velký kůň, proč má žirafa dlouhý krk, ale to je celé.
Jan Šimůnek
10.1.2021 10:52 Reaguje na Pavel HanzlI to zesilování nohou je dáno tím, že zmutovaný potvorák se silnějšíma nohama mohl snadněji na tu souš vylézt a uplatnit se tam. Byl tam chráněn před konkurencí a predací potvoráků, kteří tohle nezvládli a získal exkluzívní přístup k tam se nacházející potravě. Mimo jiné.
Pavel Hanzl
10.1.2021 20:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.1.2021 17:05 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.1.2021 10:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.1.2021 17:14 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.1.2021 10:57 Reaguje na Pavel HanzlJinak ten kontext (z hlediska funkce) znamená, že podle genu je realizován enzym, katalyzující určitý typ biochemické reakce a ta se v různých organismech (její přítomnost nebo nepřítomnost) může projevit různě.
Např. mutace, způsobující přetrvávání tvorby laktázy ve střevě do dospělosti bude pro většinu savců nesmyslná (a jen škodlivý "žrout" zdrojů), ale v kontextu člověka znamená schopnost využívat od dobytka mléko, a tudíž ho využívat daleko efektivněji. Proto v Evropě a v Africe, kde se tato mutace vyskytla, její nositelé v podstatě vytlačili nezmutovanou populaci.