Studie: Staré lesy jsou nedoceněné. Váží v sobě více uhlíku, než se myslelo
„Naše zjištění poskytují přesvědčivé důkazy o naléhavé potřebě zachování stávajících pralesů a starých lesů, což byl jeden ze závazků členských států EU v rámci Strategie EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030. Současný stav lesů v Evropě není ideální, kácení starých lesů v Evropě i v ČR stále probíhá,“ říká Martin Mikoláš.
Podle zprávy EEA State of Nature in the EU z roku 2020 vykazuje pouze 15 % lesních biotopů v síti Natura 2000 příznivý stav ochrany, dodává Mikoláš.
Výzkum zahrnoval analýzu dat shromážděných v různých typech lesních stanovišť po celé Evropě a výpočet množství uhlíku uloženého v nadzemní, podzemní a mrtvé biomase stromů a v lesní půdě.
Studie zjistila, že zásoby uhlíku v původních a přirozených lesích (tj. lesích bez přímého vlivu člověka) byly v klimatických a lesnických dohodách a strategických dokumentech podhodnoceny, a proto i nedoceněny.
„Použití potenciální kapacity uhlíkového zásobníku v přirozených lesích jako ekologicky podložené referenční úrovně, které je možné ochranou starých lesů dosáhnout, odhaluje značné příležitosti pro mitigaci klimatické změny,“ vysvětluje Miroslav Svoboda, spoluautor studie.
Výsledky studie ukazují, že dosažení potenciální kapacity uhlíku v existujících starých (i hospodářských) lesích tím, že se trvale umožní jejich pokračující růst a samovolný vývoj, je důležitým prostředkem zmírňování změny klimatu, který má EU k dispozici.
„Zelená dohoda EU zahrnuje Strategii EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030, která obsahuje závazek urgentně mapovat a chránit poslední pralesy a staré lesy v Evropě,“ pokračuje Zoltan Kun, jeden z iniciátorů studie.
„Tato studie potvrzuje, že ochrana stávajících pralesů a starých lesů a jejich obnova by nejen prospěla biodiverzitě a plnila závazek EU k Úmluvě o biologické rozmanitosti (CBD), ale také podpořila Klimatickou dohodu EU významným přispíváním k cíli v oblasti absorpce uhlíku," dodává.
Není proto náhodou, že vědci z VÚKOZu, kteří se na uvedené studii podíleli, rozbíhají od ledna společně s 15 výzkumnými organizacemi z 9 evropských zemí další rozsáhlý a podrobný výzkum na toto téma v rámci evropského projektu Horizon Europe - WILDCARD. V něm budou kromě kalkulací zásob uhlíku v živé i tlející biomase a v půdě analyzovány i změny biodiverzity různých skupin organismů (cévnaté rostliny, mechorosty, lišejníky, houby, hmyz, půdní mikrobiom a další) po upuštění od dalšího hospodaření, a to nejen v původně hospodářských lesích, ale i na zemědělské půdě.
„Plné využití spontánních přírodních procesů je velice lákavé. Musíme ale porozumět tomu, co přesně se děje, když člověk v krajině nebo její části zcela přestane hospodařit," říká Pavel Šamonil, vedoucí jedné části začínajícího čtyřletého projektu.
„Naším úkolem bude zjistit, kde a jak dochází k největším synergiím, tj. ke zvyšování zásob uhlíku i biodiverzity současně; tedy kde ‚nedělat vůbec nic‘ bude nejvýhodnější“, dodává k tomu Kamil Král.
To že je ochrana starých lesů horké téma i přímo v České republice mimo jiné ukazují i další studie a nemalá mediální a společenská pozornost, které toto téma poutá. Za zmínku stojí např. nedávný článek o zatím téměř nechráněných starých lesích sledovaných vědeckou skupinou z ČZU, publikovaný v týdeníku Respekt, či připravované memorandum o vyváženém způsobu hospodaření ve starých bučinách Ždánického lesa a Chřibů.
Fakta
Informace o zásobách uhlíku v primárních a starých lesích je zásadní pro plnou funkčnost článku 5 Pařížské dohody, směřující ke stabilizaci koncentrace CO2 v atmosféře. Zásoba uhlíku v původních a starých lesích s vysokým stupněm přirozenosti a ekologického fungování představuje potenciální uhlíkovou kapacitu ekosystému v krajinném měřítku.
Potenciální kapacita zásoby uhlíku je ekologicky podložená referenční hodnota, která zajišťuje konzistentní informace o:
- ztrátě zásob uhlíku, ke které v minulosti došlo v důsledku lidské činnosti;
- potenciálu zvýšení zásob uhlíku v lesích obnovou a ochranou starých lesů, což představuje upuštění od jejich dalšího obhospodařování a jejich trvalé ponechání samovolnému vývoji;
- stanovení ztrát uhlíku v důsledku hospodaření.
Vysoké zásoby uhlíku v původních a starých přirozených lesích jsou způsobeny přítomností velkých starých stromů. Ve všech studovaných lokalitách původních a přirozených starých lesů bylo 50 % kumulativní zásoby uhlíku v živé biomase obsaženo ve stromech o průměru větším než 60 cm (rozmezí 40-80 cm pro různé typy lesů).
Dále přítomností mrtvého dřeva, které v takových lesích zůstává až do úplného zetlení (což může dle dřeviny, velikosti a přírodních podmínek činit od několika desítek let až do cca 100 let) a s tím spojenou vysokou zásobou uhlíku v půdách.
Aby bylo možné využít potenciál evropských lesů ke zmírnění dopadů změny klimatu, je ochrana pralesů a ochrana a obnova přirozených starých lesů výborným řešením. Tyto lesy ukládají velké množství uhlíku ve stabilních a odolných ekosystémech. Ochrana a obnova těchto lesů zabraňuje uvolňování uhlíku do atmosféry v důsledku těžby dřeva a narušení půdy.
Zvýšené ukládání uhlíku v lesích lze dosáhnout tím, že se stávajícím lesům umožní zestárnout tak, aby dosáhly maximální uhlíkové kapacity. Použití referenční úrovně uhlíkové nosné kapacity z původních lesů (pralesů) umožňuje odhadnout migitační potenciál plynoucí ze zvýšené ochrany stávajících lesů.
Odhadované roční odstranění 309 Mt CO2 prostřednictvím ochrany, obnovy a pokračujícího růstu stávajících lesů je vyšší než aktuálně odhadované množství uhlíku poutané v lesích v EU (2021: 289 Mt CO2). Toto množství je zároveň srovnatelné s cíli obsaženými v Geen Deal (odstranění 310 Mt CO2 pro rok 2030).
Zvýšení ukládání uhlíku ve starých lesích je proto vynikající, a přitom jednoduchou strategií zmírňování klimatické změny. Přirozené lesy ponechané samovolnému vývoji poskytují kromě vysoké záruky bezpečného zadržování uhlíku i vysokou biologickou rozmanitost a další ekosystémové funkce, např. zadržování vody v krajině.
Relevantní politické strategie
Strategie pro biologickou rozmanitost Green Deal do roku 2030 (https://environment.ec.europa.eu/strategy/biodiversity-strategy-2030_en)
Cíle zelené iniciativy EU:
1. Potřeba co nejdříve zmapovat a chránit pralesy a lesy s dlouhou kontinuitou vývoje. https://environment.ec.europa.eu/publications/guidelines-defining-mapping-monitoring-and-strictly-protecting-eu-primary-and-old-growth-forests_en
2. Konkretizace území, ve kterých by státy EU měly rozšířit stávající oblasti Natura 2000 (30 %) s přísnou ochranou a oblastí s velmi vysokou biodiverzitou a klimatickou hodnotou (10 %).
3. Obnova rozsahu a funkčnosti lesních ekosystémů – dosažení pozitivního trendu u ukazatelů stavu lesních ekosystémů včetně stojícího a ležícího mrtvého dřeva, nerovnoměrného stáří lesů, propojenosti lesů, množství běžného lesního ptactva a zásoby organického uhlíku v celém ekosystému včetně půd.
4. Zákon EU o obnově přírody čeká na konečné schválení v Radě Evropy https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/nature-restoration-law_en, ale je zamrzlý https://www.greenpeace.org/eu-unit/issues/nature-food/47023/governments-freeze-eu-nature-restoration-law/.
5. Zákon o monitorování lesů navržený Komisí s cílem zaplnit stávající mezery v informacích o evropských lesích a vytvořit komplexní znalostní základnu o lesích https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_5909
6. Přírodě blízké pokyny pro lesnictví jsou schváleny https://environment.ec.europa.eu/publications/guidelines-closer-nature-forest-management_en.
Nyní byly vytvořeny kvalifikované cíle EU pro efektivní plánování a řízení přírodě blízkého lesnictví, protože staré klasické cíle byly založeny na porostech, které postrádaly velké stromy.
CBD Global Biodiversity Framework: https://www.cbd.int/gbf
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Dalibor Motl
5.6.2024 09:51Josef Mozek
5.6.2024 13:03 Reaguje naof forest area) - takže je to jen malé procento lesů. Všechny hospodářské lesy, které se těží na dřevo nejsou NIKDY staré. Nebo snad chcete tvrdit, smrk, které se těší ve 100 letech je starý, když se může dožít přes 300 let? nebo, že dub, který má mýtní věk 140 - 160 let je starý, když se může dožít přes 500 let????
Josef Mozek
5.6.2024 15:30 Reaguje naSamozřejmě, že starych lesů je málo, a samozřejmě se kácí lesy mladé, což je hovadina, pokus je to na topení. Na dřevo stavební by stačilo minimální procento z výměry lesů.
Vždy jsem to napsal minule celkem jasně, tak nevím, co jste na tom nepochopil
Jarek Schindler
7.6.2024 10:05 Reaguje na Josef MozekDalibor Motl
5.6.2024 13:38 Reaguje naDalibor Motl
5.6.2024 14:53 Reaguje naKarel Zvářal
5.6.2024 15:11 Reaguje na Dalibor MotlJinak VŽDY po těžbě zůstanou v zemi kořeny, což je cca 1/3-1/2 objemu stromu a u listnáčů KAŽDÝ ROK zůstane na místě opadanka (listí k zetlení).
Z dosavadní praxe plyne, že optimální mýtní věk je někde kolem 100-140 let, což se zpravidla dodržuje. Např. prase může růst hodně nad 2q, ale normálně jde na jatka při váze 90-120 kg, neb dále je výkrm neekonomický - přibírá sádlo.
Jarek Schindler
6.6.2024 10:22 Reaguje na Dalibor MotlJarek Schindler
7.6.2024 10:07 Reaguje na Dalibor MotlJosef Střítecký
5.6.2024 10:46Břetislav Machaček
5.6.2024 12:08 Reaguje na Josef Stříteckýto tam vyráběli ještě špinavěji. U nás z hospodářských lesů udělat
pralesy, aby se jinde pralesy kácely pro naše potřeby. Naše pole
zatravnit a nebo na něm pěstovat paliva, aby se jinde musela pole
dělat na plochách po vykácených pralesích. Ono to je koloniální
politika, kdy jsme za skleněné korálky kupovali zlato a otroky.
Dnes otrokům něco zaplatíme nepodloženými penězi v naději, že
nikdy nedojde na situaci, že za ty potištěné papírky bude někdo
chtít skutečné hodnoty. Zářným příkladem bývala a je koloniální
Anglie, která se za války neobešla ani bez dovozu potravin u
kterých byli zvyklí, že je dovážejí z kolonií. Nyní se tak chová
celá EU, která dováží kdejaký prd, který kdysi uměla dělat sama
a dokonce to uvádí jako úspěch ochrany přírody a klimatu!
2020 - Understanding the importance of primary tropical
forest protection as a mitigation strategy - https://doi.org/10.1007/s11027-019-09891-4
2020 - Recognizing the importance of unmanaged forests to mitigate
climate change - DOI: 10.1111/gcbb.12714
2021 - Russian forest sequesters substantially more carbon
than previously reported - https://doi.org/10.1038/s41598-021-92152-9.
2023 - Integrated global assessment of the natural
forest carbon potential - https://doi.org/10.1038/s41586-023-06723-z
...takže asi tak...
Josef Střítecký
5.6.2024 12:55 Reaguje naPetr Elias
5.6.2024 12:54 Reaguje na Josef StříteckýU Macháčka je jasné, že se tam nepodívá (to je ztracený případ), ale vám doporučuji otevřít si tu studii. Je tam taková část ,,Similar content being viewed by others,,.
Josef Střítecký
5.6.2024 13:05 Reaguje na Petr EliasJosef Střítecký
5.6.2024 13:37 Reaguje naDalibor Motl
6.6.2024 15:22 Reaguje naJosef Střítecký
5.6.2024 13:50 Reaguje naJosef Střítecký
5.6.2024 18:33 Reaguje naredukuje, tak na zbylých starých stromech. Na nich je to pak opravdu viditelné. To ale neznamená, že mladé porosty přes fotosyntézu vážou uhlík méně. Je to založené na slunci, vodě a jakosti půdy, - bonitě stanoviště. Podmínky na stanovišti pak nemusí být celých 120 let vždy stejné, ale v průměru jsou hmotové přírůsty podle bonity jasně stanovitelné. A hmotový přírůst není nic jiného než vázaný uhlík.
Jarek Schindler
6.6.2024 10:31 Reaguje naJosef Mozek
5.6.2024 13:24V dnešní době se vymýšlejí fantasmagorie s ukládáním CO2 pod zem, proč ne, někdo se na tom napakuje, zaplatí to ostatní lidi. ....ale zároveň
se připouští totální pitomost, a to topení dřevem, a ještě je to prý obnovitelný zdroj. Ano, za 80 - 120 let je obnoven, to je pravda. Jenže nechat lesy stát, proto je spekulanti nekupovali, chtějí prodat dřevo a ždimat dotace a další peníze.
Pokud by se malé procento státních lesů nechalo na stavební dřevo a na zbytek se nesmělo sáhnout, mohli bychom dále jet na uhlí jako dosud, lesy by CO2 z uhlí spotřebovaly.
Bohužel racionální uvažování v dnešní době nelze hledat skoro u nikoho, takže Kocourkov pokračuje.
Jarek Schindler
6.6.2024 10:41 Reaguje na Josef MozekUkládaní uhlíku pod zem? Vám se to nelíbí? Je to jeden ze spůsobů jak z atmosféry odčerpat uhlík. Neno že by ten uhlík najednou přestal být problémem? Je ještě jedno vysvětlení. Ochranáři by z toho nic neměli a to je nepřípustné uhlík neuhlík.
Na biopaliva se zeptejte například kolegů z Duhy. Já je nepropagoval a tak jak se to pojalo to považuji za přírodu ohrožující ekonesmysl.
No a lesy na které by se nesmělo šáhnout? I další generace po vás budou chtít lesy.
Karel Zvářal
5.6.2024 15:31Karel Zvářal
5.6.2024 15:35Slavomil Vinkler
5.6.2024 17:14Karel Zvářal
5.6.2024 17:59 Reaguje na Slavomil VinklerKarel Zvářal
5.6.2024 18:07 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
6.6.2024 08:20 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
6.6.2024 09:00 Reaguje na Slavomil VinklerJosef Mozek
5.6.2024 18:03 Reaguje na Slavomil VinklerAle dožívají se i mnohem vyššího věku, vyšší stovky let, i tisíce
Slavomil Vinkler
5.6.2024 19:20 Reaguje na Josef MozekJarek Schindler
7.6.2024 09:10 Reaguje na Josef MozekRobin Hudeček
6.6.2024 06:49Jarek Schindler
6.6.2024 10:48 Reaguje na Robin HudečekJosef Střítecký
7.6.2024 09:43 Reaguje na Robin HudečekSlavomil Vinkler
7.6.2024 16:43NÁRODNÍ PARK: Za třicet let uschly na Šumavě miliony stromů
K tomu vyjímám:
Skutečnost, že se Národní park Šumava proměnil v standardní lesní těžařský závod není hlavní problém. Hlavním problémem Národního parku je nenapravitelná chyba progresivistické ochrany přírody, která zničila pralesní zbytky na Šumavě. Tato zelená politika zničila historii lesních pralesních fragmentů, které dělaly Šumavu nejcennějším lesním komplexem Evropy. Když vznikal Národní park Šumava, tak se v jeho lesích bylo lokalizováno 135 velkých částí původních lesů a rašelinišť. Každý takový fragment obsahoval nějaký přírodní unikát s výjimečnou částí nenahraditelného a nevyčíslitelného biotopu.