https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-databazi-ochrany-prirody-je-uz-pres-35-milionu-zaznamu-o-pozorovani-zivocichu-rostlin-i-hub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V databázi ochrany přírody je už přes 35 milionů záznamů o pozorovaní živočichů, rostlin i hub

17.8.2024 02:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vydra a orel.
Vydra a orel.
Foto | Jiří Neudert / AOPK ČR
Nálezová databáze ochrany přírody je svým rozsahem unikátní v celé střední Evropě. Slouží nejen státní správě, ale přístupná je i široké veřejnosti.
 
Nálezová databáze ochrany přírody shromažďuje data o výskytu druhů hub, rostlin a živočichů na našem území. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ji spustila v roce 2007. Zpočátku sloužila hlavně úřadům, dnes do ní mohou přispívat nebo ji jinak využívat úplně všichni. Prvních 10 milionů záznamů databáze obsahovala v roce 2012, v roce 2019 pak dosáhla počtu 25 milionů. A v uplynulých dnech se podařilo překročit hranici 35 milionů záznamů pozorovaných druhů.

Jde o ohromné množství dat a dalších informací o výskytu druhů a o druhové rozmanitosti. Naše Nálezová databáze ochrany přírody je z obdobných zdrojů dat ve střední Evropě nejrozsáhlejší. Zásadní jsou totiž nejen počty, ale i celková doba, za kterou jsou nálezy zpracovávány. Máme tak k dispozici opravdu dlouhé časové řady a to poskytuje jasnější obrázek o tom, co, kdy a kde se na našem území vyskytovalo. A moderní ochrana přírody nejde bez takových znalostí dělat,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Informace o pozorovaných druzích slouží hlavně odborným institucím a orgánům státní správy, krajům a obcím k zajišťování ochrany druhů (např. záchranné programy a programy péče) nebo k plánování péče o chráněná území. Stěžejní jsou také statistiky o výskytu a trendech vývoje. Ty slouží mimo jiné k pravidelnému reportování Evropské komisi, které se provádí každých šest let. Důležitá jsou i data o výskytu invazních druhů.

Mladý kalous
Mladý kalous
Foto | Jindřich Prach / AOPK ČR

“Od roku 2017 je databáze přístupná také široké veřejnosti a každý, koho trochu zajímá, co kde roste nebo žije, si může pomocí filtrů najít to své. Záznamy jsou navíc propojené s kartami druhů, uživatel se tedy může dozvědět i další informace, například o způsobu života daného druhu nebo co ho ohrožuje,“ popisuje Jan Zárybnický z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který vede Odbor Informačního systému ochrany přírody.

Nálezová databáze ochrany přírody se pravidelně aktualizuje. Záznamy se do ní dostávají mnoha způsoby, například z mapování a monitoringu druhů a biotopů zajišťovaného Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR i externími spolupracovníky, z průzkumů a výzkumů, z dalších databází, jako je například AVIF (Česká společnost ornitologická) nebo BioLib, z mapovacích aplikací BioLog nebo iNaturalist.

„Do databáze může přispívat také veřejnost a jsme za to moc rádi. I jediný záznam pozorování, třeba veverky, kterou vidíte na procházce, může přispět ochraně přírody. Aktuálně také běží mapování čápů černých a velmi stojíme i o informace z případného nálezu invazní sršně asijské nebo nepůvodních druhů raků. Ideální je používat mobilní aplikaci BioLog nebo iNaturalist, která za vás dokonce pozná, o jaký druh jde,“ uzavírá Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který vede Odbor monitoringu biodiverzity.

Více o Nálezové databázi ochrany přírody se dozvíte ze storymapy Bez dat to nejde.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist