Vědci objevili největšího říčního delfína, vyhynul kvůli proměnám Amazonie
3D model of the largest freshwater odontocete published by @paleoAldo and colleagues https://t.co/QG9fILF2q6 pic.twitter.com/ycnBVATVkN
— MorphoMuseuM (@morphomuseum) March 21, 2024
Nález poukazuje na hrozby, kterým čelí zbývající říční delfíni ve světě, upozornil hlavní autor výzkumu Aldo Benites-Palomino. Za vyhynutí nalezeného tvora může podle výzkumníků proměna Amazonského pralesa.
Výzkumníci našli lebku delfína v roce 2018. "Objevili jsme obra, jehož nejbližší žijící příbuzní se nachází 10 000 kilometrů daleko v jihovýchodní Asii," popsal Benites-Palomino. Fosilie je podle něj pozoruhodná velikostí i tím, že nemá žádnou spojitost s říčními delfíny, kteří nyní plavou ve vodách, jež kdysi objevený tvor obýval.
Nalezený druh dostal název Pebanista yacuruna podle starověkého mokřadu a označení pro bájné vodní lidi. "Amazonskou krajinu tehdy tvořily rozsáhlé mokřady. Objevy našich týmů jsou klíčové pro pochopení cest, které vedly k bohaté biodiverzitě dnešní Amazonie," řekl spoluautor výzkumu John Flynn.
Odborníci označili říční delfíny za "pozůstatek kdysi velmi rozmanitých skupin mořských druhů", o kterých předpokládají, že opustili moře, aby ve sladkovodních řekách našli nové zdroje potravy. V příštích 20 až 40 letech jim hrozí vyhynutí. Příčinami jsou především rozvoj měst, znečištění životního prostředí a těžba.
reklama