https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-objevili-nejvetsiho-ricniho-delfina-vyhynul-kvuli-promenam-amazonie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili největšího říčního delfína, vyhynul kvůli proměnám Amazonie

21.3.2024 19:23 (ČTK)
Odborníci označili říční delfíny za "pozůstatek kdysi velmi rozmanitých skupin mořských druhů", o kterých předpokládají, že opustili moře, aby ve sladkovodních řekách našli nové zdroje potravy.
Odborníci označili říční delfíny za "pozůstatek kdysi velmi rozmanitých skupin mořských druhů", o kterých předpokládají, že opustili moře, aby ve sladkovodních řekách našli nové zdroje potravy.
Vědci v Peru prozkoumali lebku obřího říčního delfína, nalezenou před pěti lety. Předpokládají, že před 16 miliony let opustil moře a našel útočiště v amazonských řekách. Jeho nejbližší příbuzní ale žijí v jihovýchodní Asii. Vyhynulý druh měřil tři a půl metru, což z něj činí největšího říčního delfína, jaký byl kdy nalezen, napsal list The Guardian na základě studie.
 

Nález poukazuje na hrozby, kterým čelí zbývající říční delfíni ve světě, upozornil hlavní autor výzkumu Aldo Benites-Palomino. Za vyhynutí nalezeného tvora může podle výzkumníků proměna Amazonského pralesa.

Výzkumníci našli lebku delfína v roce 2018. "Objevili jsme obra, jehož nejbližší žijící příbuzní se nachází 10 000 kilometrů daleko v jihovýchodní Asii," popsal Benites-Palomino. Fosilie je podle něj pozoruhodná velikostí i tím, že nemá žádnou spojitost s říčními delfíny, kteří nyní plavou ve vodách, jež kdysi objevený tvor obýval.

Nalezený druh dostal název Pebanista yacuruna podle starověkého mokřadu a označení pro bájné vodní lidi. "Amazonskou krajinu tehdy tvořily rozsáhlé mokřady. Objevy našich týmů jsou klíčové pro pochopení cest, které vedly k bohaté biodiverzitě dnešní Amazonie," řekl spoluautor výzkumu John Flynn.

Odborníci označili říční delfíny za "pozůstatek kdysi velmi rozmanitých skupin mořských druhů", o kterých předpokládají, že opustili moře, aby ve sladkovodních řekách našli nové zdroje potravy. V příštích 20 až 40 letech jim hrozí vyhynutí. Příčinami jsou především rozvoj měst, znečištění životního prostředí a těžba.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

23.3.2024 09:44
V článku mi chybí informace z které doby je ta nalezená lebka a období kdy měl ten sladkovodní delfín vyhynout.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist