Velké šelmy nejsou domácí mazlíčci. A nelze je chovat nelegálně, vysvětluje MŽP
„Pokud u zvířete chráněného Úmluvou CITES není prokázán původ a způsob nabytí, musí být zvíře odebráno,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.
„Chovatel nebyl schopen doložit legální původ zvířete ani okolnosti jeho nabytí, tím porušil zákon o obchodování s ohroženými druhy. Navíc předložil falešné dokumenty o tom, kdo jsou rodiče tygra. Pro chov tygrů je zároveň nutné mít i veterinární povolení. Ani jedna z těchto podmínek nebyla splněna,“ říká dále Bejček.
Kontaktní chov velkých koček má navíc na chovaná zvířata negativní dopad. Mláďata jsou časně odstavována od matek s cílem vytvořit vazbu na člověka. Po dosažení určitého věku se ovšem i tato zvířata stávají neovladatelná a nebezpečná. „To generuje neustálou poptávku po mladých jedincích vhodných pro další krátkodobé ochočení. Tygr není mazlíček a jakýkoli bližší vztah mezi chovatelem a zvířetem není žádoucí a zvířeti ubližuje,“ objasňuje Petr Bejček.
Tygři patří v přírodě mezi druhy ohrožené vyhynutím, jakýkoli obchod s nimi představuje hrozbu pro jejich přežití ve volné přírodě. K obchodování s tygry (nebo jejich částmi) je proto potřeba prokázat jejich legální původ a získat příslušné výjimky.
Rozhodnutí o zabavení nabylo právní moci dne 2. listopadu 2023. Od tohoto data se tygřice Antonie Ramba stala majetkem státu. Mládě najde nový domov v záchranném centru TIERART v Německu, které se specializuje na velké kočkovité šelmy odebrané z nelegálních chovů nebo nevyhovujících podmínek. TIERART je jedním ze zařízení celosvětově působící organizace na ochranu zvířat Four Paws.
Přečtěte si také |
Unie českých a slovenských zoologických zahrad: Stanovisko ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem VémolouCo je Úmluva CITES?
Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem mezinárodní Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úmluvy CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné Úmluvou CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení.
CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat, jako jsou např. tygři, či rostlin apod.
Více informací o Úmluvě CITES naleznete na stránkách MŽP nebo ČIŽP.
reklama