Z přírodní památky Na Plachtě u Hradci Králové zmizí stará suť a odpad
Aby AOPK ČR mohla přistoupit k asanaci území, je nezbytné znát přesný rozsah odpadů a případný vliv na podzemní vody, na což nejlépe odpoví průzkum analýzou rizik. „Prvním krokem bylo zajistit finance, projekt a dodavatele analýzy. Musíme moc poděkovat městu Hradec Králové, které poskytlo dotaci 300 tisíc korun na kofinancování analýzy, jejíž rozpočet je dva miliony korun. Analýzu financujeme z Operačního programu Životní prostředí,“ říká ředitel východočeského pracoviště AOPK ČR Josef Rusňák.
AOPK ČR je v současnosti před podpisem smlouvy s dodavatelem analýzy rizik, která se v terénu uskuteční během letoška. První vrtné a výkopové průzkumy začnou již po zimě. „Se znalostí množství a typů odpadů již budeme moci konečně přistoupit k odstranění staré ekologické zátěže a navrátit území přírodě,“ pochvaluje si Rusňák.
Haldy a kupy odpadů zarůstají náletem invazních dřevin, jako je akát, pajasan žlaznatý či pámelník. Náletové dřeviny by také komplikovaly průzkum, který má stanovit množství a charakter uložených odpadů. AOPK ČR proto nyní nechává tyto nálety plošné vyřezat. „Tak budeme moci obnovit mozaiku mokřadů, luk, pastvin a otevřených písčin, což je charakteristické pro tuto ochranářskou perlu východních Čech, kterou přírodní památka Na Plachtě bezesporu je,“ dodává Rusňák.
První zmínky o území Na Plachtě jsou z 15. století, kdy byly založeny rybníky Plachta a Jáma. V roce 1897 získala oblast rakousko-uherská armáda k vybudování vojenského cvičiště, které v letech 1918–1939 sloužilo i jako bojové letiště. Prohlubně specifické pro toto místo vznikly těžbou písku a vojenskou činností. Armáda území definitivně opustila v roce 2009. Přírodní památky Na Plachtě 1 a 2 byly vyhlášeny v roce 1998 a později sloučeny.
Ochrana území má velkou podporu i u veřejnosti. Petici za vyhlášení přírodní památky Na Plachtě 3 podepsalo na podzim 2008 čtrnáct tisíc lidí. Samotné vyhlášení následovalo v roce 2012. Nepovolení stavby silnice přes rezervaci do průmyslové zóny podpořila v roce 2020 petice s 9200 signatáři.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Slavomil Vinkler
17.2.2025 19:14https://www.youtube.com/watch?v=yyMFAwNN_fg
Trochu dlouhé, ale stojí to za to, chceme-li mluvit o rekonstrukci krajiny, návratu biodiverzity.
Na Plachtě již s velkými kopytníky pracují.