https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/z-prirodni-pamatky-na-plachte-u-hradci-kralove-zmizi-stara-sut-a-odpad
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z přírodní památky Na Plachtě u Hradci Králové zmizí stará suť a odpad

17.2.2025 15:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | AOPK ČR
Přírodní památka Na Plachtě 3 na jižním okraji Hradce Králové je na ploše deseti hektarů znečištěna odpadem, který sem byl navezen v 80. a 90. letech minulého století. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) ČR chce ekologickou zátěž stavební sutí, asfaltem či lepenkou odstranit a postupně zde obnovit mozaiku mokřadů, luk a písčin.
 
Přírodní památka je unikátní florou a především faunou. Roste v ní na 720 druhů vyšších rostlin, 107 druhů hub, 69 druhů mechů a žije 2250 druhů živočichů. Z toho 107 druhů patří mezi ohrožené, silně ohrožené či kriticky ohrožené druhy, 19 druhů je evropsky významných. A to přesto, že v 80. letech tam bylo v plánu vybudovat panelové sídliště, stavaři položili kanalizaci, tůně zaváželi odpadem a vznikly divoké skládky.

Aby AOPK ČR mohla přistoupit k asanaci území, je nezbytné znát přesný rozsah odpadů a případný vliv na podzemní vody, na což nejlépe odpoví průzkum analýzou rizik. „Prvním krokem bylo zajistit finance, projekt a dodavatele analýzy. Musíme moc poděkovat městu Hradec Králové, které poskytlo dotaci 300 tisíc korun na kofinancování analýzy, jejíž rozpočet je dva miliony korun. Analýzu financujeme z Operačního programu Životní prostředí,“ říká ředitel východočeského pracoviště AOPK ČR Josef Rusňák.

Zdroj | AOPK ČR

AOPK ČR je v současnosti před podpisem smlouvy s dodavatelem analýzy rizik, která se v terénu uskuteční během letoška. První vrtné a výkopové průzkumy začnou již po zimě. „Se znalostí množství a typů odpadů již budeme moci konečně přistoupit k odstranění staré ekologické zátěže a navrátit území přírodě,“ pochvaluje si Rusňák.

Haldy a kupy odpadů zarůstají náletem invazních dřevin, jako je akát, pajasan žlaznatý či pámelník. Náletové dřeviny by také komplikovaly průzkum, který má stanovit množství a charakter uložených odpadů. AOPK ČR proto nyní nechává tyto nálety plošné vyřezat. „Tak budeme moci obnovit mozaiku mokřadů, luk, pastvin a otevřených písčin, což je charakteristické pro tuto ochranářskou perlu východních Čech, kterou přírodní památka Na Plachtě bezesporu je,“ dodává Rusňák.

První zmínky o území Na Plachtě jsou z 15. století, kdy byly založeny rybníky Plachta a Jáma. V roce 1897 získala oblast rakousko-uherská armáda k vybudování vojenského cvičiště, které v letech 1918–1939 sloužilo i jako bojové letiště. Prohlubně specifické pro toto místo vznikly těžbou písku a vojenskou činností. Armáda území definitivně opustila v roce 2009. Přírodní památky Na Plachtě 1 a 2 byly vyhlášeny v roce 1998 a později sloučeny.

Ochrana území má velkou podporu i u veřejnosti. Petici za vyhlášení přírodní památky Na Plachtě 3 podepsalo na podzim 2008 čtrnáct tisíc lidí. Samotné vyhlášení následovalo v roce 2012. Nepovolení stavby silnice přes rezervaci do průmyslové zóny podpořila v roce 2020 petice s 9200 signatáři.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

17.2.2025 19:14
Velmi inspirativní a velmi důležité vysvětlení. Zvláště pro p. Macháčka. Miloslav Jirků: Návrat velkých kopytníků v malém Česku (Živě PřF UK, Praha)
https://www.youtube.com/watch?v=yyMFAwNN_fg
Trochu dlouhé, ale stojí to za to, chceme-li mluvit o rekonstrukci krajiny, návratu biodiverzity.
Na Plachtě již s velkými kopytníky pracují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist