Zahradníci vysadili strom do kamení

Celý příběh místa je velkým dílem Ing. arch. Michaely Sinkulové a Ing. Ondřeje Fouse. Bez jejich vytrvalosti a úsilí by se zde realizovala výsadba stromů do vybetonovaných jam podle 15 roků starého projektu. Místo toho se díky ochotě investora (TSK) povedlo vysadit stromy úplně jinak, úplně nově, podle principů modrozelené infrastruktury (MZI).
Stromy se tu vysadili do strukturálního substrátu. Do kamení.
Dobře, ale proč je potřeba pod stromem vysávat?
Protože nechceme v prostoru kořenů žádnou příměs s velikostí částice nula. Substrát by přestal plnit svou funkci.
Tímto chci apelovat na občany, kteří v dobré víře sypou zbytky zeminy ke stromům, tak ke stromům prosím ne. Ideálně třeba pod keře nebo do trávníku. A truhlíkový „ingot“ zkuste rozdrobit a rozházet do slabé vrstvy. Další možnost je bio popelnice. Tedy přeskočila jsem kompost, ten měl být uveden první.
Pod stromy v Branické, ale už i na jiných místech (Václavské náměstí, Čelakovského sady, Smetanovo nábřeží, Na Hutích aj.) je u stromů tzv. strukturální substrát a případně i opatření pro hospodaření s dešťovou vodou.
Na zmíněných výsadbách se musí v celém profilu zamezit výskytu prachových částic, aby nedošlo k zanesení – kolmataci spodních vrstev. Bohatě stačí obyčejný prach, aby poškodil dobré a dlouholeté fungování vodních poměrů v jámě.

Co je to ta jáma?
Prostor, kde je místo pro kořeny stromu. Čím větší, tím lepší. Místo, které předem počítá pouze se stromem, ne se sítěmi, kanalizací, plynem, vodou… To je v ulici těžce dobyté území.Kubíky ven a kubíky dovnitř, čím víc, tím líp. Nejmíň 5, lépe 10 a nejlíp 50 m3.
Strom nerad zhutněnou antropogenní zem. To je ten letitý nános, co se dává do ulic, s názvy až hanlivými: zásypák, recyklát, podorničí a stavební odpad i čurbes, co láká archeology. Všechno pryč. Strom rád pro kořeny prostupný materiál, vlhko (ne mokro), půdní vzduch a spíš chladno, nějaké živiny (draslík, fosfor, …) a vlastně málo dusíku.
Co je tedy pod dlažbou u nových výsadeb s principy MZI?
Překvapivě, ostrohranný lomový kámen nejlépe frakce 32/64, dovoluje nám obvyklou skladbu chodníku, kámen je zlehka obalený. Čím, to je složité definovat, protože materiály pro substrát musejí korespondovat s místními půdními podmínkami.
Nejlepší variantou je místní zemina, nebo hlinitopísčitá půda, trocha kompostu a materiál s ohromnou schopností poutat živiny, biouhel, který vzniká pyrolýzou bez přístupu vzduchu při t 300-600 °C. V zrnité konzistenci produktu přitom zůstává zachován původní obsah živin a uhlík. Substrát se míchá za mokra, aby došlo k obalení kameniva. Kameniva jsou přitom zhruba 4 díly na 0,5 až 1 díl ostatních přísad.
V případě, že se dlažba v zimním období solí, nesmí složení substrátu obsahovat příměs zemin respektive jílovitých částic, na ty se sůl „navazuje“ a nelze ji odstranit ani větším množstvím vody. Substrát pak obsahuje např. kámen, biouhel a lávu. Skladba materiálů musí být i zde přizpůsobena místním podmínkám, takže nelze použít univerzální recept.

„Šutr“ má pro strom v ulici mnoho výhod. Kromě mezer, které vzniknou při jeho uložení do jámy a poskytují dostatek půdního vzduchu, se lomový kámen sváže a pevně drží, při ukládání se ve vrstvách snadno hutní dle požadavků vrchní vrstvy, která může být i pojížděná auty.
Co se to vlastně řeší, vždyť strom má kořeny dolů. Nejen dolů.
Kořeny mají různé funkce, některé kotví, postupně tloustnou. Vlivem proudícího větru, případně sklonu si strom umí se statikou poradit sám, tyto kořeny jdou dolů a do stran, jsou dobře viditelné.
Největší objem má kořenové vlášení, které se nachází v hloubce max 30 cm a dosahuje ve volném prostoru i několik metrů za okapovou linii koruny. Pevnost vlášení je žádná, úkolem je příjem živin, vzduchu a vody.
V přirozeném prostředí se stromy nepotřebují vyrovnávat s vibracemi. Nějaké zemětřesení občas nastane, ale pravděpodobnost je nízká, proti tomu strom nemá žádný obranný mechanismus. Byť je obnovovací schopnost vlášení ohromná, cca 3 dny a je zpět, pravidelným narušováním dochází k oslabení stromu. Drobné vibrace vlášení trhají, strom „opravuje“, ale po tu dobu nepřijímá živiny, půdní vzduch ani vodu, oslabuje se. Ve výjimečných případech (těžká doprava, blízkost tramvajového tělesa, …), se využívají půdní buňky, které ochrání kořenový prostor a zamezí přenosu vibrací do substrátu.
Ještě jednu skvělou vlastnost má kámen: na podchlazeném povrchu vzniká kondenzát z půdní vlhkosti. Tedy dostatek vody i za poměrně velkého sucha.
Další prvek, co má dnešní „moderní“ strom ve městě, je opatření HDV – hospodaření s dešťovou vodou. Jáma stromu je vybudovaná jako retenční nádrž sloužící k dočasnému zadržení srážek. Voda postupně zasakuje, v jámě se nesmí dlouho zdržet. Co nezasákne, musí přepadnout do kanalizace, nicméně už je zalito a voda zpomalena, takže nezatěžuje čistírnu, což je zásadní při přívalovém dešti.
Voda se do jam dostává buď zasakováním, přes propustnou dlažbu, nebo uličním vtokem. Tady je nutné kontrolovat a pravidelně čistit technické prvky.
V místech, kde se v zimě solí, se na jaře propustná dlažba propláchne velkým množstvím vody (min 150 l / m2). Dlažba má širší spáry a je uložena ve štěrku. Opět bez nulové frakce a betonu. Vrstvením kameniva se dá dosáhnout parametrů pro pojezd těžké techniky.

Vrátím se na začátek. Žádné stromy, žádné kořeny nemají rády nové vrstvy materiálu u báze kmene, ani v celé šířce koruny. Materiálem myslím třeba i parkující auto (ještě hůř pravidelně), dočasně složený stavební materiál, navezenou zeminu, ale i nově zřízený guerilla záhonek plný květinek v už tak stísněném rabátku uličního stromu.
To všechno hutní – snižuje propustnost, zamezuje přístupu vzduchu do vrchních vrstev půdy. Strom nemá rád nic nového, nesnáší vašeho psa, přesněji jeho moč, ani tu vaši.
Vysypat ke stromu truhlík od petúnií je sice dobrý úmysl, který ale škodí.
Přečtěte si také |

Pokud chcete stromu ve svém okolí aktivně pomoci, pak mu v letním období 1 x týdně nanoste 10 kýblů vody (ano, 100 litrů). Nelijte je ke kmeni, ale pěkně po zemi v celé šířce koruny.
Strom nás nepotřebuje, my potřebujeme strom.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (65)

Karel Zvářal
20.3.2023 07:39Pavel Jeřábek
20.3.2023 23:51 Reaguje na Karel ZvářalBřetislav Machaček
20.3.2023 09:15Mnohde by asi byly vhodnější popínavé rostliny, jako břečťan na pevné
konstrukci. Pokud konstrukci vytvaruji do podoby "stromu", tak taky
tak bude vypadat a mohou to být i různé kvetoucí popínavky, jako
plaménky atd. Popínavky jsou většinou méně náročné na vodu i půdu
a lépe snášejí ořez a jiné úpravy. Za mne ty stromy ve městech
většinou lituji, protože mnohé doslova trpí a živoří.

Karel Zvářal
20.3.2023 09:41 Reaguje na Břetislav MachačekLucie Rosická
21.3.2023 11:35 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.3.2023 16:54 Reaguje na Lucie Rosickáhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-jak-dal-v-mestske-cerveni-aneb-diverzitu-nicime-vedome
Jitka Vágnerová
22.3.2023 18:06 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.3.2023 18:14 Reaguje na Jitka VágnerováJitka Vágnerová
23.3.2023 18:40 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.3.2023 18:22 Reaguje na Jitka Vágnerová
Karel Zvářal
22.3.2023 18:43 Reaguje na Jitka VágnerováLucie Rosická
23.3.2023 10:57 Reaguje na Karel ZvářalVe městě, zvlášť v místech, kde je vysoká frekvence pohybu lidí, potřebujeme především stromy zdravé. Začíná to výběrem správného taxonu, pokračuje kvalitní výsadbou a odbornou péčí to končí. I zdravý strom ustojí menší množství škůdců, určitý tlak chorob a může na stanovišti fugovat i pro nás lidi desítky i stovky let - stejně tak i pro vešketou faunu a floru, která se na něj v městském prostředí váže.
Petr
25.3.2023 14:17 Reaguje na Karel ZvářalRopáka si pověste na zrcadlo.
Lucie Rosická
23.3.2023 11:00 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
23.3.2023 11:24 Reaguje na Lucie Rosická
Jitka Vágnerová
23.3.2023 18:46 Reaguje na Karel ZvářalZbyněk Šeděnka
20.3.2023 17:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Jakub Graňák
20.3.2023 18:53 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
20.3.2023 18:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnkapřežije asi pouze břečťan, ale je to celkem jedno,
protože jakákoliv popínavka roste rychleji než stromy
a lze je snadněji stříhat a nahradit po úhynu novými
sazenicemi. Já osobně mám betonový sloup osvětlení
na mé zahradě doslova obalen břečťanem a je to na
slunci. Celoročně je útočištěm vrabců, na podzim při
kvetení hučí včelami a po dozrání plodů je konzumují
kosi. Z hnusného betonového sloupu je kus přírody s úkryty a jako zdroj potravy.
Zbyněk Šeděnka
20.3.2023 19:25 Reaguje na Břetislav MachačekLucie Rosická
23.3.2023 11:11 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaCo vím, tak mnohde jejich výsadba u domů není ani povolená a druhak se jich lidé bojí kvůli fasádám, statice budov, prorůstání do konstrukcí atd. Jejich použití by určitě nemělo být živelné, ideálně po konzultaci se stavařem, zahradníkem - u nově vznikajících staveb ideálně ve fázi projektu. U straších budov bývá problém vyžadující stavební zásahy, posudky statika atd.
Lukas B.
23.3.2023 15:02 Reaguje na Lucie Rosická
Jakub Graňák
20.3.2023 18:52 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
20.3.2023 19:02 Reaguje na Jakub Graňáktoho sloupu má drátěný plot porostlý břečťanem zcela
osluněn a u hlavní cesty jako živý plot. I tam to na
podzim hučí včelami a jiným hmyzem a kosům chutnají
jeho bobule. Břečťanů jsou navíc různé kultivary a
jsou dlouhověké a nenáročné. Znám skálu porostlou břečťanem u cesty na pražícím slunci a podle pamětníků tam je břečťan nejméně 150 let(podle fotek skály).
Praxe jde stranou, když je nutné si opět kopnout.
Pavel Jeřábek
20.3.2023 23:55 Reaguje na Jakub GraňákOno to asi s tím stínem nebude tak jednoznačné, jak se laikům na prvý pohled jeví.
Slavomil Vinkler
21.3.2023 07:12 Reaguje na Pavel Jeřábek
Jakub Graňák
21.3.2023 13:52 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
21.3.2023 08:47 Reaguje na Pavel Jeřábekse rád pasuje za odborníka a tvrdí, že je břečťan stínomilný, ale já jako laik praktik tvrdím,
že dobře snáší obojí a pokud je někde ve městě
stín, tak to vydrží asi z popínavek pouze on.
No a jak píši jinde, tak dobře snáší i slunce.

Jakub Graňák
21.3.2023 13:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Karel Zvářal
22.3.2023 17:55 Reaguje na Břetislav MachačekLukas B.
23.3.2023 15:05 Reaguje na Karel ZvářalJitka Vágnerová
23.3.2023 19:12 Reaguje na Pavel Jeřábekvaber
20.3.2023 09:16mě to připomíná něco umělého samostatně neživotaschopného, ovšem taková je asi budoucnost
Lucie Rosická
21.3.2023 11:51 Reaguje na vaberRadim Polášek
20.3.2023 13:39
Jakub Graňák
20.3.2023 18:56 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
21.3.2023 08:15 Reaguje na Jakub GraňákLucie Rosická
21.3.2023 12:06 Reaguje na Radim Polášek
Anyr
20.3.2023 13:58K tomu není co dodat, mluví to za vše :)
Slavomil Vinkler
21.3.2023 07:16 Reaguje na AnyrZbyněk Hoták
20.3.2023 14:32Břetislav Machaček
20.3.2023 18:46 Reaguje na Zbyněk Hotákpřestavbou náměstí a ulic. Koukněte pouze na pražský Václavák
za posledních sto let a opět se chystá jeho rekonstrukce včetně
zeleně. Jednou jsou stromy uprostřed, pak po okrajích, pak zase
uprostřed atd. Vždy se to nějak zdůvodní nevhodností dřeviny,
návratu tramvají na náměstí atd. Stromy se sázejí, kácejí a
hlavně trpí lidskou blbostí!
Radim Polášek
21.3.2023 08:18 Reaguje na Břetislav MachačekA nemusely by na to doplácet živé stromy.
Jitka Vágnerová
20.3.2023 20:54 Reaguje na Zbyněk HotákPetr Pekařík
21.3.2023 07:25 Reaguje na Jitka VágnerováTož časem uvidíme :-)
Radim Polášek
21.3.2023 08:24 Reaguje na Jitka VágnerováLucie Rosická
21.3.2023 12:16 Reaguje na Radim PolášekBřetislav Machaček
21.3.2023 09:05 Reaguje na Jitka Vágnerováživořit a přirůstat ročně centimetr, tak nebude vadit
dopravě větvemi, stíněním oken okolních domů a tak tam
vydrží sto let. Pokud bude například lípa prosperovat,
tak už bude někomu vadit za let dvacet. Mnou navrhované "stromy" z popínavek neopustí předem danou konstrukci
a když, tak je lze bez újmy na jejich zdraví ořezat.
Mohou být dokonce kvetoucí i stálezelené a jejich
oporou může být i sloup veřejného osvětlení, jako ten
v mojí zahradě. Budete tak mít tři v jednom a to jak
osvětlení, tak zeleň a bez náročné údržby, protože
takový břečťan vydrží doslova nemožné. I radikálně
zmlazený rychle obrazí a je teoreticky ZADARMO, ale
to by zahradnické firmy asi moc nevydělaly, jako
nyní za ty předražené kultivary vypadající jako
koule na tyči.
Jitka Vágnerová
23.3.2023 19:02 Reaguje na Břetislav MachačekBořek Vorlíček
22.3.2023 17:45Jitka Vágnerová
22.3.2023 18:16 Reaguje na Bořek Vorlíček
Katka Pazderů
23.3.2023 06:21Z žaludů se dá v době nouze dělat mouka, a až bude po válce, stromy pokácíme a dáme do nich zrát nějaký dobrý alkohol.

Karel Zvářal
23.3.2023 06:49 Reaguje na Katka PazderůLucie Rosická
23.3.2023 11:28 Reaguje na Karel ZvářalA mimochodem, sdělovací hodnota článku netkví v tom, jaký taxon je zde vysazen, ale o tom, že město chce sázet do ulic stromy tak, aby zde mohly růst po dobu podmíněnou jejich genetikou. Zeleň ve městě se bez péče člověka neobejde a zaplaťpánbu její úroveň se zvedá.

Karel Zvářal
23.3.2023 11:35 Reaguje na Lucie RosickáSlavomil Vinkler
23.3.2023 16:05 Reaguje na Lucie RosickáJitka Vágnerová
23.3.2023 19:06 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
24.3.2023 05:46 Reaguje na Jitka Vágnerová