Co je výhodnější? Vařit na plynu, nebo na indukční desce?
18. ledna 2012 | Markéta
Chtěla bych navázat na dotaz Jaký je rozdíl v úspoře energie mezi indukční a sklokeramickou deskou? a ráda bych se dozvěděla, jaký je finanční rozdíl mezi vařením na plynu a vařením na indukční desce?
V odpovědi na dotaz sice je uvedeno, že voda vařená na indukční desce dosáhne varu za zhruba poloviční dobu než na plynu - v tom by úspora byla, ale pokud mám vařit brambory ještě dalších 20 minut, tak se zdá finančně výhodnější plyn.Nevím, jestli mám správné informace, ale zdá se mi, že ve výsledku zaplatím méně za vaření na plynu, i když energetická ztráta je větší.
Děkuji za raduodpověď:
18. ledna 2012
Přeji pěkný den,
v následujícím textu odhlížím od pořizovacích nákladů varné desky na plyn či indukční desky. O nich se krátce zmiňuji v odpovědi na dotaz k rozdílu v efektivitě mezi indukční a sklokeramickou deskou.
Namátkou jsem si vybral jednu plynovou desku, kde výrobce udává tepelný průtok největšího hořáku 3,5 kW (nebo 333 l/h). Pokud vezmeme pro zjednodušení cenu plynu 1 Kč/kWh, pak za hodinu vaření zaplatíme 3,5 Kč.
Největší plotýnka indukční desky má příkon okolo 2 kW. Cena elektrické energie pro domácnosti, které elektřinu nepoužívají k vytápění, je cca 5 Kč/kWh. Za hodinu vaření na indukční desce zaplatíme 10 Kč.
{# stara reklama seznam 35509}Pokud domácnost elektřinou i topí, pak má 1 kWh za 2 Kč. A pak se hodina vaření na indukční desce dostane na 4 Kč.
Vezměme ještě v úvahu, že podle jedné tabulky v naší odpovědi je plynový ohřev o polovinu méně účinný oproti vaření na indukci (a na uvaření stejného množství vody na plynu bychom potřebovali dvojnásobek času a tedy dvojnásobek energie). Zdojnásobme cenu za vaření na plynu na 7 Kč. Plyn je levnější, pokud jej srovnáme s cenou elektřiny pro domácnosti, které elektřinou netopí. Pokud domácnost elektřinou topí, má i levnější vaření.
Zcela stranou stojí to, že prostě někteří lidé raději vaří na plynu, jiní nedají dopustit na elektrický ohřev. Myslím, že v posledku je to jedno, protože náklady na energie spotřebované při vaření hrají v celkovém domácím rozpočtu na energie malou roli.
Pokud chcete srazit výdaje za energie, posviťte si na vytápění a na spotřebiče, které jedou stále nebo často: lednice, tepelná čerpadla, pračky, myčky, sušičky...
Pokud byste si chtěla ověřit, zda Vaše domácnost nemá zbytečně velkou spotřebu energie, pak využijte náš kalkulátor. Návod s vysvětlením a instruktáží naleznete v článku Kalkulátor spočítá, kolik vaše spotřebiče "žerou", když spíte.
Mějte se hezky
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktor EkoListu.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 258".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Rudolf Jahoda
7.1.2016 17:11http://www.usetreno.cz/jak-setrit-vodou-a-energii-pri-vareni/
Snad to pomůže ^_^, vaření je výhodnější (alespoň v našem regionu) na plynu.
Petr Prasak
12.7.2018 13:55Libor Dostálek
21.1.2021 21:18
brambory dalších 20 min vařit nemusíte - 17. 2. 2012 - fafnirstačí pouze 7 minut ovšem v papiňáku.V postatě v něm zkrátíte dobu varu všeho o polovinu až 2/3. |