Bytový dům, kde se splachuje přečištěnou vodou z koupelen? Ano, máme
Jak jsme se k našemu systému dopracovali? Úplně na počátku byl nápad využívat pro splachování vodu dešťovou. Ale čím hlouběji jsme téma promýšleli, propočítávali a zjišťovali další informace, tím víc nám bylo jasné, že v našem případě není dešťová voda to pravé.
Přečtěte si také |
Jak jsem vykopal jámu na nádrž pro dešťovou vodu. RučněJsme totiž v oblasti, kde spadne okolo 700 mm srážek ročně. Sledoval jsem četnost a intenzitu srážek a z toho jsem usoudil, že dešťová voda nemá pro náš záměr budoucnost. Srážky jsou intenzivní někdy v dubnu a pak v říjnu a listopadu. A během roku jsou období, kdy neprší třeba tři měsíce v kuse. Při potřebě 1 m3 denně na splachování bychom potřebovali zásobníky zhruba na 100 m3. Což je neproveditelné.
A vřele doporučuju každému, kdo chce využít dešťovou vodu k zálivce zahrady či jiným účelům: Spočítejte si, kolik asi potřebujete na zálivku vody za rok, zjistěte si, jaké jsou ve vaší lokalitě srážkové úhrny a pak už se máte od čeho odrazit.
Využití naší odpadní šedé vody předcházela malá studie, kdy jsme u obyvatel bytů zjišťovali skutečnou spotřebu vody na splachování. Dospěli jsme k závěru, že vodu, kterou denně bez užitku vypustíme z koupelen do kanalizace, můžeme využít na splachování. Dnes plně pokrýváme potřebu vody na WC šedou vodou z našich koupelen.
S firmou ASIO NEW, která nám vyrobila čistírnu šedých vod, jsme v úzkém kontaktu a předáváme jim veškeré zkušenosti z provozu. Jedná se totiž o prototyp. Potřebnou atypickou vodoinstalaci provedla firma Vladimíra Kříže. Dále spolupracujeme s VŠCHT, kde vodu pravidelně testují. Naše vyčištěná voda má parametry užitkové vody a lze tedy používat i na zálivku.
Celé zařízení máme ve sklepním prostoru 6x4m. Tím, že si denně vyrobíme potřebné množství vody, nepotřebujeme velké akumulační nádrže. Máme nádrž na záchyt a čištění šedé vody 3m3 a nádrž na vyčištěnou vodu také 3m3. Dále čerpadla a potřebná zařízení. Museli jsme udělat nové rozvody vody k WC a odpadní vody z koupelen.
Náš dům denně vyrobí 1 - 1,5 m3 přečištěné vody. Za rok máme na záchodech spotřebu cca 240 m3 vody. Splachujeme za 16 Kč/m3, což je o 84 Kč méně než voda od dodavatele. Spočítáme-li to, pak 240m3 x 84 Kč, dojdeme k úspoře 20.640 Kč/rok. Vzhledem k nedostatku vody můžeme do budoucna počítat s nárůstem ceny. Ekonomika naší investice pak bude jiná.
Samotná čistička šedé vody včetně montáže a uvedení do provozu vyšla na 300 tisíc Kč, dále rozvody vody k WC a odpady z koupelen necelých 280 tisíc Kč (v ceně je i výměna všech záchodových mís a armatur k nim v hodnotě 85 tisíc). Na pořízení jsme získali dotaci 60 tisíc Kč. Celková cena by tak byla 435 tisíc. Při současné ceně vody je návratnost investice cca 17 let. Ale návratnost se může zrychlit s vyšší cenou pitné vody.
Jenže o tom, že chcete změnit způsob využívání odpadní vody, musíte být přesvědčeni sami. Že jde o dobrou věc, že je vám hloupé splachovat pitnou vodou. Finance musí být až na druhém místě. Jinak se nepohnete.
Jak už jsem ale psal dříve, nejde zde o prvoplánovitě o peníze, ale i o ten pocit, že neplýtváme upravenou pitnou vodou. Když si koupíme auto za 500 tisíc, také se nezabýváme tím, kdy se nám tato cena vrátí.
Přečtěte si také |
Jak jsem chtěl chytat dešťovou vodu a nachytal suchoreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Dana Haspeklová
28.4.2020 14:15Pak už stačí pro dobrý pocit doma používat méně chemie (tím nemyslím se přestat mýt, jen přestat používat mnohonásobně víc čisticích prostředků než je potřeba) :-)
Jiří Daneš
29.4.2020 11:08Pavel Hanzl
29.4.2020 22:04 Reaguje na Jiří DanešDagmar Krtičková
29.4.2020 12:32https://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/11202-zpetne-vyuzivani-odpadnich-vod-v-domech-pro-bydleni