https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/bytovy-dum-kde-se-splachuje-precistenou-vodou-z-koupelen-ano-mame
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bytový dům, kde se splachuje přečištěnou vodou z koupelen? Ano, máme

29.4.2020 05:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Splachovat pitnou vodou? Jde o ti jinak. Ilustrační snímek.
Splachovat pitnou vodou? Jde o ti jinak. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Bydlím v bytovém domě, kde všech 22 bytů používá na splachování záchodů přečištěnou vodu z našich koupelen. Této šedé vody je dostatek, takže v případě potřeby bychom ji mohli využívat i na zalévání stromů a keřů.
 

Jak jsme se k našemu systému dopracovali? Úplně na počátku byl nápad využívat pro splachování vodu dešťovou. Ale čím hlouběji jsme téma promýšleli, propočítávali a zjišťovali další informace, tím víc nám bylo jasné, že v našem případě není dešťová voda to pravé.

Jsme totiž v oblasti, kde spadne okolo 700 mm srážek ročně. Sledoval jsem četnost a intenzitu srážek a z toho jsem usoudil, že dešťová voda nemá pro náš záměr budoucnost. Srážky jsou intenzivní někdy v dubnu a pak v říjnu a listopadu. A během roku jsou období, kdy neprší třeba tři měsíce v kuse. Při potřebě 1 m3 denně na splachování bychom potřebovali zásobníky zhruba na 100 m3. Což je neproveditelné.

Vyčištěná voda má parametry užitkové vody. Šlo by s ní i zalévat.
Vyčištěná voda má parametry užitkové vody. Šlo by s ní i zalévat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Jan Honzík

A vřele doporučuju každému, kdo chce využít dešťovou vodu k zálivce zahrady či jiným účelům: Spočítejte si, kolik asi potřebujete na zálivku vody za rok, zjistěte si, jaké jsou ve vaší lokalitě srážkové úhrny a pak už se máte od čeho odrazit.

Využití naší odpadní šedé vody předcházela malá studie, kdy jsme u obyvatel bytů zjišťovali skutečnou spotřebu vody na splachování. Dospěli jsme k závěru, že vodu, kterou denně bez užitku vypustíme z koupelen do kanalizace, můžeme využít na splachování. Dnes plně pokrýváme potřebu vody na WC šedou vodou z našich koupelen.

S firmou ASIO NEW, která nám vyrobila čistírnu šedých vod, jsme v úzkém kontaktu a předáváme jim veškeré zkušenosti z provozu. Jedná se totiž o prototyp. Potřebnou atypickou vodoinstalaci provedla firma Vladimíra Kříže. Dále spolupracujeme s VŠCHT, kde vodu pravidelně testují. Naše vyčištěná voda má parametry užitkové vody a lze tedy používat i na zálivku.

Šedá voda. Na splachování funguje skvěle.
Šedá voda. Na splachování funguje skvěle.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Jan Honzík

Celé zařízení máme ve sklepním prostoru 6x4m. Tím, že si denně vyrobíme potřebné množství vody, nepotřebujeme velké akumulační nádrže. Máme nádrž na záchyt a čištění šedé vody 3m3 a nádrž na vyčištěnou vodu také 3m3. Dále čerpadla a potřebná zařízení. Museli jsme udělat nové rozvody vody k WC a odpadní vody z koupelen.

Náš dům denně vyrobí 1 - 1,5 m3 přečištěné vody. Za rok máme na záchodech spotřebu cca 240 m3 vody. Splachujeme za 16 Kč/m3, což je o 84 Kč méně než voda od dodavatele. Spočítáme-li to, pak 240m3 x 84 Kč, dojdeme k úspoře 20.640 Kč/rok. Vzhledem k nedostatku vody můžeme do budoucna počítat s nárůstem ceny. Ekonomika naší investice pak bude jiná.

Samotná čistička šedé vody včetně montáže a uvedení do provozu vyšla na 300 tisíc Kč, dále rozvody vody k WC a odpady z koupelen necelých 280 tisíc Kč (v ceně je i výměna všech záchodových mís a armatur k nim v hodnotě 85 tisíc). Na pořízení jsme získali dotaci 60 tisíc Kč. Celková cena by tak byla 435 tisíc. Při současné ceně vody je návratnost investice cca 17 let. Ale návratnost se může zrychlit s vyšší cenou pitné vody.

Jenže o tom, že chcete změnit způsob využívání odpadní vody, musíte být přesvědčeni sami. Že jde o dobrou věc, že je vám hloupé splachovat pitnou vodou. Finance musí být až na druhém místě. Jinak se nepohnete.

Jak už jsem ale psal dříve, nejde zde o prvoplánovitě o peníze, ale i o ten pocit, že neplýtváme upravenou pitnou vodou. Když si koupíme auto za 500 tisíc, také se nezabýváme tím, kdy se nám tato cena vrátí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Honzík Jan
Jan Honzík
Autor je předseda samosprávy domu v Jiříkově u Rumburku, patřícího do Stavebního bytového družstva občanů Průkopník Varnsdorf.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Dana Haspeklová

Dana Haspeklová

28.4.2020 14:15
Zajímavý článek a dobrý nápad. Jen otázka, co s odpadem z čištění vody? Při vypouštění do kanalizace a tím zahuštění konečné odpadní vody a použití tohoto nápadu u většího procenta bytových domů, co to udělá s existující čističkou?
Odpovědět
ig

29.4.2020 09:47 Reaguje na Dana Haspeklová
To je staré dilema, jestli je správnější šetřit vodou nebo šetřit vodu :-) Osobně se přikláním spíš k variantě čištění vody jako nakupované služby, protože tohle domácí řešení se 17letou návratností (za ideálních podmínek, když se nic neporouchá a místnost pro umístění technologie je zdarma) asi mnoho lidí neosloví. Navíc kdyby se účtovalo vodné zvlášť za objem vody a zvlášť za připojení na rozvody, ukázalo by se nejspíš, že nakupovaná voda je levnější než cokoliv co si můžu dát dohromady podomácku (ale to u nás z různých důvodů "nehrozí").

Pak už stačí pro dobrý pocit doma používat méně chemie (tím nemyslím se přestat mýt, jen přestat používat mnohonásobně víc čisticích prostředků než je potřeba) :-)
Odpovědět
MM

Marek Michna

29.4.2020 10:14
Jaké jsou parametry užitkové vody?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.4.2020 11:08
Tak jsem si vybavil, jak při příležitosti čtyřicátého výročí dokončení vodní nádrže Švihov, známé spíše jako přehrada na Želivce, jeden z projektantů v tv rozhovoru řekl, že dílo je prodnešní dobu předimensováno protože spotřeba vody v Praze klesla a tak je vodní dílo využíváno jen ze 40% kapacity. Soudím, že se pitnou vodou, zejména kvůli její ceně, která se zvýšila v průměru cca 100x, šetří dostatečné, ba až tak, že kdysi sestra herce a moderátora Jana Krause, která žije v Kolumbii, řekla veřejně v jeho pořadu, že jí Pražané smrdí a totéž řekla v jeho pořadu jiná žena, studentka z Kolumbie. To jen tak na okraj, ale nápad, využívat odpadní vodu z koupelen na splachování toalet, má cosi do sebe, jen je otázkou zda třeba Pražané, by vyprodukovali, při dalším zvýšení ceny pitné vody, dostatek té odpadní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 22:04 Reaguje na Jiří Daneš
Tu přečištěnou vodu z celého domu, včetně wc, praček i myček nádobí by bylo ideální čistit a používat na zalévání zahrady. Jestli to vůbec za normální peníze jde. Nebylo by nutno vůbec bourat v domě, jen před domem pořídit čističku a zavlažovací systém. Případný přepad by šel do kanalizace jako dnes. Dešťovku mám staženou už dávno, jneže neprší.
Odpovědět
DK

Dagmar Krtičková

29.4.2020 12:32
Našla jsem velmi zajímavý článek, který jsem k tématu četla už před 6 lety:

https://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/11202-zpetne-vyuzivani-odpadnich-vod-v-domech-pro-bydleni
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

3.6.2022 05:24
Já taky hodně řeším, jak co nejvíc snížit plýtvání vody v domácnosti. Manželka na praní používá ekonomický program, to samý u myčky nádobí. Taky jsem měnil záchod a koupil jsem z https://www.top-koupelny.cz/kategorie/zachody-17/ takový ten, jak můžete spláchnout celou nádržkou, nebo jenom půlkou :-) .
Odpovědět
KM

Karla Majerová

30.12.2022 12:42
Nedávno jsem rekonstruovala svou koupelnu a nechala si naistalovat systém na splachování dešťovou vodou. Největší úkol mě ale čekal při dodělávání interiéru, a to vybrat nábytek do koupelny. Na trhu je tolik pěkných druhů nábytku, že mi trvalo delší dobu, než jsem vybrala ten správný. Naštěstí jsem našla e-shop https://www.aplomo-koupelny.cz/nabytek-do-koupelny/, který měl přesně skříňky, které se vešly do mé malé koupelny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist