https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chrante-ptaky-pred-narazem-do-skel-je-to-snadne?ids%5Bx46bbaf384e99a6ab4d4ac9c281ae1696%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chraňte ptáky před nárazem do skel. Je to snadné

1.3.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Krásný odraz zahrady v okně. To může být to poslední, co ptáček uvidí.
Krásný odraz zahrady v okně. To může být to poslední, co ptáček uvidí.
Každý rok zahynou v České republice po nárazu do prosklených ploch sta tisíce ptáků. Je dobře známo, jak nebezpečné jsou v tomto ohledu dlouhé prosklené protihlukové stěny, ale stejně „vražedná“ mohou být i okna a prosklené stěny na našich domech nebo sklenících. Většina ptáků přitom umírá zbytečně. Upozornit je na skleněnou překážku totiž není vůbec složité.
 

Neviditelný nepřítel

Po ničení přirozeného životního prostředí jsou právě nárazy do skleněných druhou nejčastější příčinou úmrtí ptáků způsobené člověkem. Odhaduje se, že kvůli špatným nebo žádným opatřením zahyne při nárazech do skel jen v Evropě 100 milionů ptáků ročně. „To je 5x více než při úrazech ptáků na drátech vysokého napětí a 10x více než kolik jich uloví domácí kočky“, upozorňují ornitologové. Důvodem pro tento stav je podle nich stále trvající nedostatek informací a rozšířené mýty o ochranných opatření.

„Lidé si často neuvědomují, že letící pták v prosklené ploše nevidí překážku. Pokud je osazena čirým materiálem, považuje plochu za prostor vhodný k průletu,“ říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Toto riziko se podle jeho slov ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, které odráží okolní prostředí a ptáci se tak do této fiktivní krajiny snaží letět. Stačí se podle něj jen rozhlédnout ve svém okolí, kolik takových pastí na ptáky číhá. Nejsou to jen velké prosklené administrativní budovy nebo obchodní centra, ale i okna u rodinných domků, obzvláště jsou-li rohová nebo se nachází na dvou stěnách za sebou.

Siluety ptáků na okně z klasické i perforované fólie. Důležité je, aby jejich barva byla v kontrastu s prostředím za oknem
Siluety ptáků na okně z klasické i perforované fólie. Důležité je, aby jejich barva byla v kontrastu s prostředím za oknem
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

Mít všechny informace pohromadě

Česká společnost ornitologická proto společně s internetovým obchodem Zelenádomácnost.com (pozn. red.: obchod nijak nesouvisí s rubrikou Zelená domácnost Ekolistu) připravila webové stránky Ochrana ptáků.cz, kde lidé najdou praktické rady, jak ochránit ptáky nejen před skleněnou překážkou. Podle autorů webu můžeme málokdy chránit ptáky tak snadno a levně jako na svých oknech, zahradách nebo firemních budovách.

„Mnoho firem investuje nemalé peníze do společenské odpovědnosti a je jim lhostejné, že na jejich kancelářských budovách hynou ptáci ve velkém. Přitom odpovědnost firmy, ale i jednotlivce začíná v jejich sídle a doma. Lidé ptáky rádi krmí, domníváme se, že budou ptáky i rádi chránit, když budou vědět jak,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Jedna silueta dravce nestačí

Autoři projektu doufají, že se jim podaří vyvrátit rozšířený mýtus, že ptáky před skleněnou překážkou dostatečně varuje sem tam nalepená silueta dravce. Osamělá silueta samolepky dravce nebo sovy ptáky nezastraší ani neochrání. Na tvaru samolepky vůbec nezáleží. Ptákům pomůže zaregistrovat skleněnou výplň jen dostatečné množství samolepek a to jakéhokoliv tvaru.

Samolepky s UV efektem. Na okně je skoro nezaznamenáte
Samolepky s UV efektem. Na okně je skoro nezaznamenáte
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

Ptáci totiž brzy poznají, že jim od „fiktivního dravce“ nebezpečí nehrozí. A pokud je tato jediná samolepka navíc v poměru s velikostí skleněné plochy příliš malá nebo je umístěná v jejím rohu, ptáky nemůže dostatečně upozornit na hrozící nebezpečí.

Optimální je podle odborníků rovnoměrné pokrytí oken vzory s odstupem jen 5 až 10 cm. Vzory přitom mohou mít libovolný tvar. Mohou to být klasické siluety ptáků, ale i květiny, geometrické obrazce nebo pruhy. Ptáky totiž nevaruje před sklem tvar vzoru, ale vizuální podnět jako takový.

Aby okno zůstalo oknem

Obecně tedy platí čím více samolepek tím lépe. Navíc je dobré volit takovou barvu siluet, aby co nejvíce kontrastovala s odrazy okolí ve skle. Jenže... Protihlukové stěny, zastávky veřejné dopravy, chodby nebo okna v kůlně je snad při troše dobré vůle možné siluetami nebo proužky polepit opravdu efektivně a na husto, ale co s okny, od kterých chceme, aby nám dávaly dostatek světla a také z nich byl pěkný výhled?

Kromě klasických plných siluet různých tvarů jsou na trhu k dostání i samolepky částečně průhledné nebo samolepky z perforované folie, které ptáky dostatečně varují a přitom prostory uvnitř domu tolik nezastiňují. Také je možné pořídit samolepky s UV efektem, které využívají fakt, že ptáci, na rozdíl od nás lidí dokážou vidět UV paprsky. Takové samolepky jsou pro lidské oko téměř neviditelné, ale pták je vidí jako jasné modré plochy.

Nejlépe varují ptáky před skleněnou překážkou obyčejné rovnoběžné pruhy. Jenže, kdo by chtěl mít okna jako ve vězení? Hodí se spíš na okna, skrz která často nekoukáme
Nejlépe varují ptáky před skleněnou překážkou obyčejné rovnoběžné pruhy. Jenže, kdo by chtěl mít okna jako ve vězení? Hodí se spíš na okna, skrz která často nekoukáme
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

Samozřejmě platí, že i nálepky umístěné na okno s většími rozestupy jsou lepší než opatření žádné, ale je třeba počítat s tím, že mají nižší účinnost. Vždy je navíc lepší umístit samolepky na vnější stranu okna, na reflexním okně tak musí být nalepeny vždy, aby nedocházelo k odrazu okolí a oblohy v ploše vzoru.

Žaluzie, rolety, dekorace

Existují ale i další praktická opatření, která můžete udělat hned, jen co dočtete tento článek. Pokud vidíte své květiny z vnější strany prosklených oken nebo dveří, vidí je i ptáci. Ti je mohou považovat za ideální místo k přistání nebo útočiště. „Pokud je to možné, zkuste posunout květiny dále od skla. Mimochodem, zdaleka ne všechny květiny potřebují tolik přímého světla,“ radí web ochranaptaku.cz.

Pokud můžete, zatáhněte závěsy a rolety nebo spusťte žaluzie. Toto řešení je výborné zejména u rohových oken nebo tam, kde jsou dvě okna nebo prosklené dveře proti sobě.

Další možností je vytvoření vlastní vizuální překážky. Nápadům se přitom meze nekladou. I na vnější stranu oken můžete pověsit téměř cokoli: nepotřebná CD, šišky, provázky, laminované obrázky nebo sezónní dekorace. „Nebojte se experimentovat. Každý zachráněný pták má smysl,“ říkají ochránci ptáků.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Dost bych se divil - 1. 3. 2013 - JZD

Hm, já bych řekl, že to ornitologové docela přehánějí, s těmi usmrcenými, i s tou péčí u městského ptactva. Tedy s nápadem polepovat okna domů. Za celý svůj dlouhý život jsem náraz ptáka do okna nezaznamenal, zato vlétnutí i velmi malou škvírou několikrát. Trošku dělají z ptáků, i z nás, idioty. :-)

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist