https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chystate-se-o-prazdninach-navstivit-krkonossky-narodni-park-plati-v-nem-tato-pravidla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chystáte se o prázdninách navštívit Krkonošský národní park? Platí v něm tato pravidla

30.6.2024 02:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Základní pravidlo – zákaz vstupu mimo značené cesty – se týká jen klidových území KRNAP. Těch je osm a zjednodušeně řečeno se jedná o hřebenové partie Krkonoš, převážně nad horní hranicí lesa.
Základní pravidlo – zákaz vstupu mimo značené cesty – se týká jen klidových území KRNAP. Těch je osm a zjednodušeně řečeno se jedná o hřebenové partie Krkonoš, převážně nad horní hranicí lesa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP
Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehkém území.
 
Základní pravidlo – zákaz vstupu mimo značené cesty – se týká jen klidových území KRNAP. Těch je osm a zjednodušeně řečeno se jedná o hřebenové partie Krkonoš, převážně nad horní hranicí lesa.

Klidová území mají chránit nejzranitelnější biotopy a druhy před nadměrnou a neusměrněnou návštěvností. V terénu jsou klidová území vyznačena dvojím způsobem - smaltovanými cedulemi na sloupcích u cest procházejících daným územím a červeným pásovým značením na stojících stromech. Horní pruh je vyznačený kolem celého kmene, druhý spodní je poloviční. Přijde-li návštěvník ke stromu označenému dvěma vodorovnými červenými pruhy, je vše v pořádku a nepřekračuje zákon. Vidí-li pouze jeden pruh, ocitl se v klidovém území a musí je neprodleně opustit.

V Krkonoších jsou nejproblematičtějšími místy vrchol Sněžky a sedlo u bývalé Obří boudy. Vzhledem k obrovskému počtu přestupků v těchto lokalitách jsme tam již čtvrtým rokem museli instalovat ochranné sítě oddělující prostor pro návštěvníky od divoké přírody.

Podobně problematickým místem je vyhlídka na Pančavský vodopád. I zde návštěvníci často nerespektují vyhrazený prostor a chodí se fotit na žulové skály.

Dalším pravidlem, které by mělo platit nejenom v národních parcích, ale všude v přírodě je, že co si do přírody přinesu, to si z ní také odnesu. Hovoříme tedy o problematice pohozených či zapomenutých odpadků – plastových či kovových obalů od potravin, papírových či vlhčených ubrousků a v nedávné minulosti také roušek a respirátorů.

V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

Speciální kapitolou jsou vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Zákon o ochraně přírody a krajiny přesně definuje, kdo po národním parku může jezdit. Jsou to mj. složky integrovaného záchranného systému, policie, správci a provozovatelé sítí, vlastníci a nájemci nemovitostí a někteří ubytovaní hosté. Vjezd do klidových území je ještě omezenější a není povolen např. ubytovaným hostům.

V Krkonoších jsou nejproblematičtějšími místy vrchol Sněžky a sedlo u bývalé Obří boudy. Vzhledem k obrovskému počtu přestupků v těchto lokalitách jsme tam již čtvrtým rokem museli instalovat ochranné sítě oddělující prostor pro návštěvníky od divoké přírody.
V Krkonoších jsou nejproblematičtějšími místy vrchol Sněžky a sedlo u bývalé Obří boudy. Vzhledem k obrovskému počtu přestupků v těchto lokalitách jsme tam již čtvrtým rokem museli instalovat ochranné sítě oddělující prostor pro návštěvníky od divoké přírody.
Foto | Radek Drahný / Správa KRNAP

Podobně je to s cykloturistikou, kdy cyklisté mohou v národním parku jet jen po cyklotrase, která je k tomu vysloveně vyhrazena. Těchto cyklotras je dnes 461,5 km a bližší informace o možnostech cykloturistiky v KRNAP najdete na www.krnap.cz/cyklotrasy-krnap.

Stojí za to vyzdvihnout základní pravidla bezpečné jízdy (zejména z kopce) a nutnost ohleduplnosti k ostatním návštěvníkům. Dodržujte proto, prosíme, přiměřenou rychlost. Není totiž umění jet rychle, ale je uměním včas bezpečně zastavit a neohrozit ostatní ani sebe.

Návštěvníkům Krkonoš, zejména mladé generaci, je třeba připomenout, že na celém území KRNAP je zakázáno létat s drony. Důvodem je rušení hnízdících ptáků a jiných živočichů.

Češi patří k velkým milovníkům psů, a tak si je s sebou obvykle berou i na cesty do přírody, národní parky nevyjímaje. Zatímco v české části Krkonošského národního parku platí „pouze“ povinnost mít psa pod jednoznačnou kontrolou, na polské straně státní hranice jsou pravidla striktnější. Tam pes musí být v národním parku vždy na vodítku a s náhubkem.

Apelujeme na majitele psů, aby si uvědomili, že jsou i lidé, kteří ze psů mají strach. Zejména vůči svým dětem jsou pak rodiče velmi citliví. Ujištění majitele psa, že zrovna jeho pes je hodný, v takovém případě nefunguje. Problémem jsou psi také na pastvinách a v jejich blízkosti. Psa mějte v takovém případě vždy na vodítku. Vběhne-li do ohrady, je o problém postaráno.

Dalším nešvarem jsou na kamenných mořích či v korytech říček turisty budované kamenné pyramidy. V krkonošské tundře půda zamrzá – rozmrzá – zamrzá – rozmrzá… už nějakých dvacet tisíc let. Tím se tady (a v Česku jen a pouze v Krkonoších) kameny v půdě a na jejím povrchu uspořádaly do mnohoúhelníků a dalších forem. Uvidíte je z výšky, pokud víte, na co se dívat.

Stavbou kamenných pyramid návštěvníci vzácné tvary rozebírají. Poklad, který příroda tvoří desetitisíce let, mohou lidé zničit za pár okamžiků. Podobnou landartovou či stonebalancingovou aktivitu registrujeme v korytech krkonošských potoků a řek. Pod kameny v řece žije spousta vodních živočichů (třeba larvy chrostíků), které jsou součástí fauny národního parku. Tím, že návštěvníci staví z říčního kamení mužíky, ničí těmto živáčkům domov.

Naše zkušenosti ukazují, že valná většina návštěvníků Krkonošského národního parku si váží zdejší cenné přírody. Přesto je při obrovské návštěvnosti jeho území i malé procento neukázněných návštěvníků velkým problémem. Rádi bychom proto na návštěvníky apelovali, aby se ve zdejší přírodě chovali jako hosté, s respektem k jejím obyvatelům. Jenom tak je možné, aby zdejší jedinečná příroda přežila.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.6.2024 09:38
Pravidla - jak pro koho, co ?
Takže při nedodržování - drastické pokuty !
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.6.2024 11:49 Reaguje na smějící se bestie
Ano, samozřejmě. Drastické pokuty. Ideálně pak i veřejně prospěšné práce.
Osobně bych byl vůbec za zákaz vstupu do všech NP bez průvodce a prokázání totožnosti.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.7.2024 06:17 Reaguje na Anyr
1*
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.6.2024 13:22
Myslim si, ze hlavni hodnota Krkonos tkvi v tom, ze to je jakysi maly ostrov Arktidy uprostred stredni Evropy. Jakasi "Arktida v backorach" - kdyz se ubytujete treba na Lucni nebo Labske boude a v pripade pekneho pocasi se rano ci k veceru vypravite na blizky kopec :) Aha, to se vlastne nesmi... (Pozn. Ja byl na temeni Lucni hory naposled na pionyrskem vylete pred 58 lety...) Na Lucni horu ci Studnicnou horu nesmite a okoli Sneznych jam a Vysokeho kola je navstevniky az prilis rozdupane... Nejsem botanik, jako laik se domnivam ze Krkonose jsou pozoruhodne hlavne svou floristickou ch u d o s t i (s vyjimkou karu) a mrazove formy zvetravani jsou sice zajimave - ale zase je to hlavne o tech backorach. Ceho mate na Urale, na Sibiri, v Kanade a na Alsasce malem miliony ctverecnich kilometru mate tady na par hektarech, nejlepe tedy na severnim svahu Lucni hory. Pokud to tam hordy navstevniku seslapou a udelaji tam muziky, zadna velka vedecka skoda se ale nestane, porad muzete ten jev studovat kdekoliv na dalnem severu. Takze - mene sentimentu v takovychto pripadech - rekl bych. Co je v Krkonosich unikatni je jejich pocasi/klima. Alpy jsou dal a Skandinavie jeste vic a tady muzete za zdarile zimy (uz dlouho takova nebyla) obdivovat mocnou snehovou porkyvku, o jake si nekde v Laponsku nerkuli na Sibiri museji jen nechat zdat. Co ale samozrejme nici ten pocit unikatniho ostrova Arktidy jsou stavby domu (hlavne na hrebenech ale i ty prisernosti dole v udoli) a silnic. To lanovky a sjezdovky rusi mnohem mene - a prinaseji radost statisicum navstevniku hlavne v zime.

Tak jako se architekti snazi vyznamenat novymi navrhy staveb
v Praze v tamnich nejexponovanejsim mistech meli by se tady snazit dotvorit nejvice exponovana mista tak, aby se esteticky ucin tech mist
zvetsil - a ne jej anihilovat priserne nevkusnymi sitemi a cedulemi
Proc by navstevnici/fotografove/deti atd. nemohli napr. skakat po betonovych plotnach Pancavskeho vodopadu pokud by tam byla zavedena striktni pravidla treba i prisnych trestu a pokut za odhazovani odpadu, za slapnuti mimo zulovy kamen apod. Nebo - tak tam postavte okruzni lanovku od Labske boudy k vodopadu Pancavy zapustenou do skal hrany Labskeho dolu a zpet - vsak ona by se brzo zaplatila - a neznicila by esteticky ucinek tech mist tak, jak to nyni cini ruzne ty strakate site, tabule plne zakazu a rozdupane nedlazdene cesty :)

P.S. Trochu to zmirnim :) Chranit kamenna more a preiglacialni jevy treba na tom severnim svahy Lucni hory, kde jsou nejlepe vyvinuty - budiz. Zakazovat ale staveni kamennych muziku v zulovych korytech Mumlavy a dalsich krkonosskych bystrin - to uz je fakt uplna paranoia. No tak tam treba na chvili bude trochu min chrostiku... Chrostikum ale - tipuji - daleko vic vadi "ekologicke" vysusovani a zatrubnovani krkonosskych toku. Jako odstrasujici priklad uvedme zatrubneni - uz za noveho, svobodneho a ekologicky smyslejiciho rezimu kolem roku 1995 - nejvetsi pereje Krnapu totiz pereji Jizery od zeleznicniho mostu do Harrachova solu do "Hoftiku" v Zelenem udoli v Korenove. Nechat takhle - kvuli zelenemu bohu - ponicit hlavni perej nejvetsi reky nejstarsiho ceskeho narodniho parku...
Dalším nešvarem jsou na kamenných mořích či v korytech říček turisty budované kamenné pyramidy. V krkonošské tundře půda zamrzá – rozmrzá – zamrzá – rozmrzá… už nějakých dvacet tisíc let. Tím se tady (a v Česku jen a pouze v Krkonoších) kameny v půdě a na jejím povrchu uspořádaly do mnohoúhelníků a dalších forem. Uvidíte je z výšky, pokud víte, na co se dívat. Stavbou kamenných pyramid návštěvníci vzácné tvary rozebírají. Poklad, který příroda tvoří desetitisíce let, mohou lidé zničit za pár okamžiků. Podobnou landartovou či stonebalancingovou aktivitu registrujeme v korytech krkonošských potoků a řek. Pod kameny v řece žije spousta vodních živočichů (třeba larvy chrostíků), které jsou součástí fauny národního parku. Tím, že návštěvníci staví z říčního kamení mužíky, ničí těmto živáčkům domov.

Odpovědět
HB

Hynek Bílý

30.6.2024 16:00
Drony jsou zakázané, OK, ale letadla (vyhlídkové lety) vrčí ve vzduchu téměř stále.
Odpovědět
HB

Hynek Bílý

30.6.2024 16:02
Drony jsou zakázané, OK, ale letadla s vyhlídkovými lety vrčí nad hlavou téměř nepřetržitě.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.7.2024 10:01 Reaguje na Hynek Bílý
pro letadla má krnap docela rozumný kompromis. to jest minimálně 300 metrů nad nejvyšším bodem terénu v oblasti kruhu o poloměru 600 metrů od polohy letadla.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

1.7.2024 19:06 Reaguje na Lukas B.
Je otazka, co je v tomhle "supercennem chramu prirody" vlastne vic rusive (a pro koho; hodnotim to ze sve pozice navstevnika, ne z pozice sokola ci kulika hnedeho) - letadlo, auto/rolba nebo dron. Vidim to tak na pomer 1000 : 10 : 1 (urcitou zkusenost, byt teda hlavne z podhuri, mam jen s tim tretim :) Chapu, ze je treba tvrde potirat pokusy, aby si kdejaky hejhula nekde na Zlatem navrsi (Snezku uz ani neuvadim, tam je to v tech davech navstevniku asi uz jedno) poustel drona dle sve libovule - na druhe strane pokud by Krnap stanovil rozumne podminky jejich pouzivani (predbezny souhlas + primerena ne-mala platba) mohly by vzniknou zajimave a cennezaznamy, lepsi nez z letadla (letadlo je drahe a nemuze operativne reagovat na unikatni osvetleni atd.) treba snehove pokryvky a snehovych poli na jare, stavu vegetace atd. Autorum kvalitnich zaznamu by pak treba mohli tu vstupni platbu vyrazne zlevnit... :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.7.2024 07:54 Reaguje na Miloš Zahradník
ale vždyť to tak je - to povolení na dron můžete získat.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.7.2024 14:48 Reaguje na Lukas B.
aHA, Mozna mam zastarale a neuplne informace
ale zdalo se mi, ze to je byrokraticky velmi narocne a vyrizeni je nejiste a trva prilis dlouho. Na druhe strane chapu ze je treba byt - na strane Krnapu - zdrzenlivy, me taky drazdi kdyz si nejaky blbec vedle mne pousti nejake vrcici priserky :)
Abych pravdu rekl muj dron ma jiz nekolik let temer vyhasle baterie a s novym dronem nespecham. Zvlast ted kdy se drony staly tak popularnim a ostre sledovanym bojovym nacinim.....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.7.2024 06:17 Reaguje na Miloš Zahradník
Pozoroval jsem, že drony velmi ale opravdu velmi intenzivně plaší ptáky.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

7.7.2024 15:54
Zakazovat, pokutovat, nejlépe kriminalizovat a tvářit se u toho důležitě a přitom za pár let už vše může být úplně jinak :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist