Inspirace: Stvořte si neobyčejný nový nábytek z obyčejných starých věcí
Recyklace jako luxus
Recyklovaný nábytek nemusí být pouze bláznivá improvizace, navrhuje ho a za nemalé částky prodává i řada profesionálních designerů.
Například studio Entwurf-Direkt dává nový život osiřelým šuplatům a šuplátkům, designéři z BRC Designs zpracovávají vyřazené počítače a Max McMurdo má celý specializovaný recyklovaný e-shop.
Křeslo z použitých PET lahví navrhl Pawel Grunert, v pravém slova smyslu „značkový“ nábytek z dopravních značek zase tvoří Boris Bally.
Velmi jednoduchý nápad na improvizované sezení měl designér David Stovell nebo Njustudio. Jejich židle jsou vlastně „jen" svázaná kupa novin nebo časopisů.
Židle a další předměty z recyklovaných materiálů byly ostatně k vidění na loňském Designbloku (Více informací v článku Mohou být eko věci krásné? Zajisté, odpovídá Designblok´11?)
Jednoduchou knihovnu z pár prken a cihel najdeme například i v pracovně sociologa Zygmunta Baumana. Variantou k ní může být knihovna z prken a lahví, prken a plechovek nebo prken a žebříku.
Posadit se můžete pro změnu do křesla z papíru nebo trubek. Židle a křesla z lyží a snowboardů mají dokonce svůj specializovaný e-shop.
Recyklovaný nábytek
Komu to?
Nábytek ze „starých krámů“ přijde vhod všem, kdo nechtějí, nepotřebují nebo si nemohou dovolit nábytek nový. Pak se nabízí vdechnout nový život nějaké věci, která už pro svůj pravý účel neslouží.
Využít se dá cokoliv a improvizaci se meze nekladou. Knihovna a nábytek, včetně posezení, může být z lepenkových krabic. Snadno se opravují, stěhují a když jejich život coby nábytku skončí, prostě se vyhodí do kontejneru na papír.
Kvalitního materiálu je kolem nás dostatek, jen je potřeba mít oči otevřené. Ze starých dveří lze zcela jednoduše vykouzlit nový stůl. Když si člověk dá trochu práce s povrchovou úpravou, tak i velmi krásný.
Pro volnou tvořivost se nabízí i europalety. Lze je buď zcela rozebrat a znovu z nich něco sestavit, nebo jen trochu upravit a na světě jsou poličky, sedátka nebo postele.
reklama
Další informace |
Další inspirace:
superuse.org
inspirationgreen.org
improvisedlife.com
ïnhabitat.com
blog.designsquish.com
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Libor Dostálek
23.5.2020 07:03
Jak se čistí? - 7. 5. 2012 - Ivan SommerPapírový nábytek není až taková novinka. Pamatuji kancelářský nábytek z papírových trubek z doby před 30 lety. Neujal se vzhledem k malým užitným vlastnostem. Opravdu nezbývá, než starý usmolený nábytek vyhodit a pořídit nový. Čistit se moc nedá, jedině přelakovat či přelepit. Vezmeme-li v úvahu, že dřevo vydrží sto i více let, tak pro domácí využití je asi vhodnější.Zažil jsem ale nábytek z recyklovaných materiálů ve výstavnictví. Z materiálu lze dobře tvarovat různé expozice a nečeká se od něho dlouhá životnost. Brněnské veletrhy pak zbytky expozic vyprodávaly lacino kutilům, zahrádkářům a pod., kde se také nepředpokládá nějaká dlouhá životnost a reprezentativní vzhled, nábytek slouží spíše jako pomocný doplněk. |