https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-dopadl-test-tepelnych-cerpadel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak dopadl test tepelných čerpadel?

20.10.2023 06:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vysoké ceny energií zvyšují mezi spotřebiteli poptávku po alternativních způsobech vytápění domácností. K oblíbeným řešením patří tepelná čerpadla typu vzduch/voda. Jde o ekonomické a často také ekologické zařízení, byť vstupní investice bývá vysoká. Je tedy dobré si nákup pečlivě promyslet. Pomoci s výběrem může test spotřebitelského časopisu dTest, který u 13 modelů typu vzduch/voda zjišťoval efektivitu při vytápění domácnosti, snadnost obsluhy nebo třeba dopady na životní prostředí. Žádný z výrobků vyloženě nezklamal, ale rozdíly jsou mezi nimi patrné.
 
Tepelná čerpadla patří k moderním zdrojům tepla. Tepelná energie je díky nim získávána levně a z obnovitelných zdrojů – ze vzduchu, ze země či z vody. Jde o trend, který souzní s ambicemi Evropské unie, aby v nejbližších pěti letech bylo v členských státech nainstalováno nejméně deset milionů tepelných čerpadel.

Čerpadla typu vzduch/voda představují nejčastější a obvykle nejlevnější kategorii čerpadel – vstupní náklady se však i tak pohybují v řádu stovek tisíc korun. Ne všechny testované produkty ale mají v tabulce uvedenou pořizovací cenu. „Cenovka topných systémů je proměnlivá a v mnoha případech není veřejně dostupná. Spotřebitel se často musí na konkrétní náklady dotázat samotného dodavatele,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová

„Ani ceny uvedené v tabulce nemusí přesně odpovídat realitě, rozdíl mezi reálnou cenou zařízení a instalace může být oproti katalogovým cenám čerpadel nižší i o 20 procent,“ říká Hoffmanová.

Čerpadla tohoto typu pracují na základě cyklu, kde venkovní jednotka zachycuje teplo z okolního vzduchu a přenáší ho do vnitřního prostoru budovy. Tím se zajišťuje vytápění během zimních měsíců. Naopak v letním období mohou některá tepelná čerpadla vzduch/voda obrátit cyklus a odvádět teplo z interiéru ven, což zajišťuje chlazení.

Není překvapivé, že nejvyšší váhu hodnocení mělo právě vytápění. „Čerpadla jsme umístili do klimatické komory, kde jsme zjišťovali topný faktor při šesti různých teplotách (od -15 °C do +12 °C),“ vysvětluje proces testování Hana Hoffmannová z dTestu.

Účinnost čerpadel při plusových teplotách byla, s jedinou výjimkou, velmi dobrá, teploty kolem bodu mrazu a pod nulou už ukázaly rozdíly. Čerpadlo Viessmann při teplotách -2 °C a +2 °C, které jsou v našich podmínkách v topné sezóně poměrně běžné, vyrobilo za dvě hodiny v prvním případě 14,3 kWh a spotřebovalo 4,25 kWh elektřiny. Při +2 °C vyprodukovalo 12,6 kWh tepla a spotřebovalo jen 3 kWh elektřiny.

Oproti tomu se modelu Daikin Altherma 3 R nedařilo ani v mrazech, ani v teplotách okolo nuly. Při 2 °C za dvě hodiny vyprodukoval 14,9 kWh tepla, přičemž jeho spotřeba za tuto dobu byla 7,85 kWh. V rámci obsluhy byl naopak tento model (Daikin Altherma 3 R) vyhodnocen jako ten s uživatelsky nejsnazším ovládáním. Velmi dobře nebo dobře v této kategorii nicméně dopadly i všechny ostatní testované produkty.

„S výsledky testů jsme byli spokojeni. Ukázalo se, že tepelná čerpadla vzduch/voda jsou účinná a naše očekávání po stránce efektivity vytápění byla až na jeden případ naplněna. Vstupní investice při pořízení tepelného čerpadla je sice vyšší, ale při správně podané žádosti o dotaci se vám může vrátit klidně i více než polovina utracených peněz,“ uzavírá za dTest Hana Hoffmannová.

Kompletní výsledky testů tepelných čerpadel vzduch/voda spolu s podrobným nákupním rádcem naleznete na stránkách spotřebitelské organizace dTest nebo v říjnovém vydání časopisu dTest.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VA

Vladimír Anděl

3.12.2023 21:47
Když vidím publikované rozdíly v tepelných čerpadlech vzduch-voda, přijdou mi všechny dost bídné - i ty "lepší" a nechápu, proč lidi víc nepoužívají systém zem-voda. Vrt je sice drahý, před pár lety vycházel metr na 1000 Kč, ale TČ je o dost levnější, protože nemá venkovní jednotku. Myslím, že se to skoro vyrovná. U přítelkyně jsme tohle TČ instalovali, celá instalace svépomocí. Chladivo se nikam netahá, je uvnitř a k TČ se připojí jen čtyři hadice. Přítelkyně sice měla problém s nedostatečnou zatižitelností vrtu (až do 70 m má suchý jílovec a teplota ve vrtu šla i do záporných teplot), ale aspoň jí to donutilo k zateplení jejího 40 let starého domu ze škváráků. Ve vrtu má teď +5 stupňů, topný faktor přes 4 i když mrzne.

Někde ale vrt udělat nejde, třeba já jsem v ochranném pásmu poděbradky. Mám TČ voda-voda od stejné firmy, topím do podlahovky a tam je topný faktor okolo 5. Jsem na písku, voda v 1,5 m a potřebných 1200 l/h není problém.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

24.12.2023 15:21
Já jsem se nedávno rozhodla kontaktovat firmu na internetových stránkách https://www.zatopime.cz/tepelna-cerpadla, která nabízí různá tepelná čerpadla. Nechala jsem si vysvětlit, jak čerpadlo funguje, a kolik s ním mohu ušetřit za vytápění. Po zvážení jsem se rozhodla si ho objednat. Jeho instalace byla rychlá a já se těším až uvidím, kolik ušetřím za vytápění za celý rok.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist