Jak mohou obce ozelenit krajinu? Obnovou původních polních cest
„Obce mohou nakládat s velkou částí svých pozemků. A původní polní cesty jsou většinou v majetku obce. A jsou v krajině geniálně umístěny,“ uvedl Čížek v listopadu v Praze na konferenci Jak na horko a sucho.
Kromě propojovací funkce cesty dokáží ideálně zabránit odtoku vody z polí, pokud jsou zatravněné a osázené stromy nebo keři. Pavel Čížek proto vyzývá obce, aby každá zatravnila jednu, dvě původní obecní cesty.
Je to možnost, jak nespoléhat na zemědělce, aby krajinu ozelenili, když nechtějí. A pracovat na tom, co je obecní.
Každá obec má svůj katastr, který se historicky vytvářel a někdy v 19. století se stav zapsal do map. Součástí byla mimo jiné obecní půda a také cesty. Ty byly převedeny do vlastnictví obcí začátkem 90. let.
„V každém katastru má každá vesnice určitou síť cest, které v něm historicky zůstaly a v současné chvíli jsou rozorány nebo z nich zbývají jenom kousky a ve velkých polích cesty zmizely," vysvětluje Čížek.
Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN, vidí nápad jako natolik inspirativní, že Starostové a nezávislí iniciativu podpořili. Nazvali ji 1000 a 1 cesta pro krajinu. Představili ji v polovině července a chtějí jejím prostřednictvím bojovat proti suchu v krajině a půdní erozi.
Bez jednání se zemědělci se ale neobejdete. Je potřeba se s nimi domluvit na změně využití pozemku, popřípadě jim vypovědět nájem.
Jak dlouho může obnova cest trvat?
V Mnichově Hradišti začali o obnově třech polních cest z měst do místních částí vážně přemýšlet v roce 2016. V následujícím roce proběhla dvě jednání se Zemědělským družstvem Březina, které na původních cestách hospodařilo. „Na podzim jsme museli mezi sklizní a novou sadbou cesty rychle vytyčit a vypovědět pachtovní smlouvy. Jednu cestu jsme se zemědělci směnili za jiný pozemek. V roce 2018 byly cesty upraveny,“ říká Ondřej Šindelář z městského úřadu Mnichovo Hradiště. Znamenalo to vytvoření brázd kolem cest, rozrušení ztuhlé a zvrásněné půdy, setí, válcování, kultivaci travního porostu, prořez náletové zeleně, značení cest a také vytvoření odpočinkového místa u jedné z cest. „Letos jsou cesty hotové, a v sobotu 23. listopadu se podél jedné z nich, od mnichovohradišťského zámku do místní části Hoškovice, bude vysazovat třešňová alej,“ říká Šindelář. Stromů ale bude ale vysazeno podstatně méně než zamýšlených 200. „Kvůli neproběhlým pozemkovým úpravám, požadavkům zemědělců na větší odstup stromů od hrany pozemku, inženýrským sítím a připomínkám jednotlivců, že kazíme výhledy, bude vysazeno jen na 70 stromů,“ shrnuje Šindelář. Při výpovědi nájemní smlouvy se ale může celý proces prodloužit, protože výpovědní lhůty se na zemědělských pozemcích často pohybují v délce pěti až deseti let.Stojí někdo o nové polní cesty?
„Většina ohlasů je pozitivních, lidi se po cestách procházejí, běhají, projíždějí na kole. Aktivní lidi z místních částí si berou za své úpravy některých míst, do sázení aleje se zapojí 11 spolků a kolem stovky sousedů,“ hodnotí vznik cest starosta Mnichova Hradiště, Ondřej Lochman. Místní posílají i peníze na následnou péči o stromy, v tuto chvíli už přes 20 000 Kč. Uznává ale, že se objevují i výtky, například že město investuje velké peníze do nepotřebných cest, že cesty zatím nejsou dost kvalitní nebo že stromy kazí výhledy a odebírají živiny plodinám pěstovaným na sousedících polích. Výhrad je ale podstatně méně než pozitivní odezvy, proto vedení města obnovování cest i nadále podporuje. „Vytipovali jsme několik dalších cest, na jejichž obnově budeme postupně pracovat. Hlavní hledisko je vytvoření pěších propojek a cyklostezek spojujících místní části s Mnichovým Hradištěm, zpřístupnění krajiny, ale i vytváření zelených pásů, které rozdělí velké lány polí,“ uzavírá Lochman.Přečtěte si také |
Jan Moravec: Žít asfaltemreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (40)
Lukáš Kašpárek
21.11.2019 07:32pavel peregrin
21.11.2019 07:47Stanislav Mudra
21.11.2019 09:58 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.11.2019 10:30 Reaguje na Stanislav MudraLukáš Kašpárek
21.11.2019 12:09 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.11.2019 12:25 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
26.11.2019 07:12 Reaguje na pavel peregrinStanislav Mudra
21.11.2019 10:01Karel Zvářal
21.11.2019 10:31pavel peregrin
21.11.2019 11:08 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.11.2019 11:27 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.11.2019 12:09 Reaguje na Karel ZvářalLukáš Kašpárek
26.11.2019 07:17 Reaguje na pavel peregrinJan Škrdla
21.11.2019 19:23Řešení existuje, pokud má obec zemědělské pozemky (pokud je nerozprodala nebo nepřišla jiným způsobem), tak je může v rámci komplexních pozemkových úprav směnit a rozšířit polní cesty (nebo kolem nich vymezit pás zeleně). Pravda, proces pozemkových úprav trvá kolem 5 let, ale pokud máte cestu propachtovanou družstvu, tak výpověď trvá podobnou dobu.
Vašek
22.11.2019 19:29 Reaguje na Jan ŠkrdlaVýsledkem čtyřletého snažení je přes 60 ovocných a neovocných (suchu odolných-jeřáb břek, dub zimní, dub cer) stromů.
Povýsadbovou péči si řeším sám. Zálivku a sekání trávy s pomocníky.
To vše z vlastních zdrojů, bez jediné koruny z veřejných peněz a dotací. Je to tak levnější, rychlejší a jednodušší. Zkrátka efektivnější.
https://www.celakovice.org/ochrana-prirody/
Jan Škrdla
23.11.2019 18:46 Reaguje na VašekTo co děláte je chvályhodné, přispívá vám na činnost spolku město?
Pokud jste získali souhlas majitelů a zemědělců, je to dobře. Může se stát, že si někdo postaví hlavu a pak je problém.
Co na závěr, snad popřát ať nové stromky, které jste vysadili, zdárně odrůstají, a ať se zadaří další výsadba.
Vašek
23.11.2019 22:57 Reaguje na Jan ŠkrdlaVzhledem k nízké cenové náročnosti (většinou 85-150 Kč za stromek+cca 20 Kč ochrana proti okusu) mě nepodpora města nijak netrápí. Nutno říci, že jsme ani o žádnou podporu nežádali. Další výsadby zatím neplánuji, jelikož jsme momentálně vyčerpali povolené pozemky a rád bych, aby i v průběhu dalších let dostali stromy patřičnou péči. Při větším počtu stromů by se to už hůře zvládalo.
Jen pro zajímavost uvedu, že v sousedním městě nedávno vytvořili ovocný sad (77 stromů, 3 lavičky, 1 odpadkový koš) za cca 450 tis. Kč.
Zaujalo mě, že použili řadu nepříliš vhodných odrůd (větší náchylnost k některým chorobám). Na moje upozornění mi bylo sděleno, že prioritou této výsadby nejsou plody, ale vytvoření komunity lidí, která se bude o stromky starat.
Logiku v tom příliš nevidím. U naší výsadby jsem se snažil o výběr nejlepších možných odrůd. I když ani to dokonalý výsledek nezaručí.
Děkuji za přání. Zatím to vypadá dobře.
Radim Polášek
23.11.2019 14:20Stejně, jako se za komunistů provádělo rozorávání mezí , polních cest a sjednocování lánů, tedy defakto na státní náklady, je třeba na státní náklady provádět i návrat do předchozího stavu. Jako oživování bývalých polních cest. Podporu je snad možné získat od majitelů parcel nacházejících se uvnitř obdělávaných lánů, protože taková cesta jim vytvoří k té parcele přístup a defakto jim tu parcelu zhodnotí. Protože umožní její prodej či pronájem jinému uživateli než je provozovatel okolních pozemků v tom lánu.
Je potom logické, že město se o ty cesty potom musí starat.
Vytváření pásů stromů v polích je potom podle mně výhodné i pro zemědělce, protože pokud jsou ty pásy dobře udělané a udržované, tak ty stromy nejenom omezují výpar a vysychání pole, ale taky svými listy, které při opadu na podzim roznáší vitr, přinášejí na pole nezanedbatelné množství biologické hmoty a působí tak jako určitá bezplatná lite alternativa zeleného hnojení.
pavel peregrin
23.11.2019 15:05 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
23.11.2019 15:28 Reaguje na pavel peregrinAle podstatný je právě přístup na takovou parcelu, pokud by tam nebyl přístup, po poli se dá jezdit jen malou část roku, kdy to plodinám nevadí a po zbytek roku by se snad přes pěstovanou kulturu akceptovalo pouze chození pěšky a to jen ještě s výhradami či slušnou kompenzací pro zemědělce.
Radim Polášek
23.11.2019 15:38 Reaguje na Radim PolášekJan Škrdla
23.11.2019 18:07 Reaguje na Radim PolášekPokud tam máte stromy, tak je potřeba, aby to provedla odborně znalá, nebo proškolená osoba. Nebo tam můžete poslat "cvičenou opici" a podle toho to bude vypadat.
Radim Polášek
23.11.2019 18:58 Reaguje na Jan ŠkrdlaTakže zbývá jen údržba "přízemí" Neříkám travnatých ploch, protože v některých případech může být přízemní patro obsazené keři. Respektive kvůli krytu například pro drobnou zvěř nebo predátory se může dojít k tomu, že část toho stromořadí se prostě nechá bez n údržby zarůst.
Jan Škrdla
23.11.2019 19:20 Reaguje na Radim PolášekV době sucha je potřeba naplánovat a provádět zálivku, zejména první rok, průběžně hodnotit stav stromů a provést náhradu (hlavně v případě výsadeb na cílovou vzdálenost). Je toho více, i když to není vidět.
Co se přízemí týče, tady je také potřeba někoho, kdo rozezná invazivní druhy (např. pajasan nebo jasanojavor) od původních plodonosných keřů (např. hlohu nebo trnky). A taky někoho, kdo nebude hoblovat trávu až ke kmenům (v prvních letech, ideálně co nejdéle by měly mít chráničku, ale pak už ne).
Radim Polášek
24.11.2019 08:15 Reaguje na Jan ŠkrdlaKdyž ale vysadíte stromky správně, to znamená maličké, už třeba dvouleté a ve správnou dobu, tak bude v podstatě stačit je akorát první 1 - 3 roky obžinat, aby nebyly zahlušeny vysokými rostlinami nebo trním. Pak budou v podstatě bezúdržbové stejně jako stromky ve vysázeném lese. A pokud dodržíte ustanovení občanského zákoníku a vysadíte je 3 metry nebo víc od hranice pozemku, hodně dlouho, takových 20 let, se nebudete muset starat ani o pojezdovou výšku.
Jan Škrdla
24.11.2019 10:52 Reaguje na Radim PolášekPro výsadby v krajině preferuji odrostky (stromky vyšší než 120 cm, v krajním případě poloodrostky vysoké 81-120 cm) nebo ovocné špičáky (popř. vysokokmeny).
Co je nutné, a bez čeho výsadba ve volné krajině skončí fiaskem, je ochrana proti zvěři (okusu, ohryzu, vytloukání). Ke každému stromku je potřeba dát chráničku kmene, kterou je potřeba po čase odstranit. Také z toho důvodu je potřeba ukotvit stromek ke kůlu, který je potřeba kontrolovat, pokud visí na stromku, tak opravit a pokud není potřeba, tak ten kůl odstranit.
Co je dobré, tak stromky na exponovaných místech (např. kolem polní cesty) opatřit mulčem (šetří vodu a omezuje růst trávy) a zejména v prvním roce provádět zálivku (pokud není vyloženě deštivo). A v dalších 2 letech se pak hodí zalít v době dlouhého přísušku. Pak se ty stromky dají považovat z hlediska vody za bezúdržbové.
Co se podjezdné výšky týče, nevyhnete se jí na straně od cesty. A rozhodně je lepší ji vytvářet zavčasu nůžkami, než pozdě motorovou pilou.
Radim Polášek
24.11.2019 12:03 Reaguje na Jan ŠkrdlaAle jabloňové sady se snad sázet nebudou. Možná snad kbyby někdo vzkřísil nebo vyšlechtil hodně vzrůstnou a odolnou odrůdu s nějakými dost podzimními jablky, dobře množitelnou semeny nebo i generativně řízky. Potom by se ty jabloně mohly sázet do pásů jednak jako okrasný krajinotvorný celek, zvláště v době květů a v době produkce plodů, potom jako zdroj pylu a sladiny v době květu a zdroj potravy pro zvěř na podzim a nakonec jako zdroj kvalitního tvrdého ovocného dřeva. Podobně hrušeň, ta má výhodu i v tom, že její kůra zvěři moc nechutná.
Jan Škrdla
24.11.2019 17:54 Reaguje na Radim PolášekU nás, ale i jinde, jsou ohroženy okusem dřeviny, jako je jeřáb břek nebo oskeruše, hrušně, třešně, slivoně (ovocné stromy obecně), kromě toho takový dub nebo javor na tom taky nejsou dobře. Mám na mysli zejména nové výsadby v poli.
Z vlastní zkušenosti, nová alej v poli doplněná keři, po prvním roce padlo 30% stromků kvůli nevhodným chráničkám kmene (převážně to byly hrušně a jabloně). Zbylé stromy zachránilo dodatečné obalení králičím pletivem. Co se týká doplňkové výsadby keřů, tak ty byly každou zimu hoblované až k zemi, a to i přes nátěr repelentem (co pomohlo, tak obalení aspoň části z nich polytexem).
Jinak pokud vysadíte malé stromky, bude potřeba eliminovat vliv buřeně (trávy). Pokud na to sečení trávy pošlete diletanta, který tu práci dělá více za trest, než za odměnu, tak stromky vezmou za své. I v případě, že bych si to vysekal sám, což by byla optimální varianta, tak bych ke každému stromku dal signalizační kolík.
pavel peregrin
23.11.2019 20:29 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
24.11.2019 08:01 Reaguje na pavel peregrinCo se týká lidí s nížším IQ, v prostředí robotů a automatizovaných strojů, či jenom složitých předpisů daných dnešní legislativou má ten méně inteligentnější minimálně znatelně horší produktivitu. S cigány to nemá co dělat, je to obecně a může se jednat už o lidi například s IQ pod 100, což je polovina populace. Prostě i na manuálních pozicích modrých límečků nároky na fyzickou sílu a výdrž pracovníka rapidně klesají, ale nároky na jeho inteligenci a flexibilitu stoupají. Dříve nebo později budou muset zaměstnavatelé s pravdou ven a sice že nezaměstnaní, aspoň jejich část ne že by nechtěla pracovat, ale prostě nevyhovují jejich požadavkům. Kde ta hranice bude, je nyní ještě těžko stanovit, protože se o tom ještě nemluví a nezkoumá se to, může to být IQ 90, IQ 100 nebo i IQ 110. Může to tak být značné množství populace, kteří budou hledat náhradní zaměstnání, třeba ve službách nebo prostě spadnou do sociální sítě.
pavel peregrin
24.11.2019 13:09 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
24.11.2019 13:35 Reaguje na pavel peregrinJedni říkají, že automatizace a robotizace právě naopak potřebu pracovních sil zvýší. Jenomže proč by to potom zaměstnavatelé dělali? Druzí říkají, že všechny uvolněné pracovníky vstřebá vznikající sektor služeb a že tudíž žádní nezaměstnaní nevzniknou. A argumentují třeba tím, že v historii se třeba přeměnily tkalcovské oblasti, kde plátno dělali na ručních stavech v horských chalupách na oblasti, kde byly tkalcovské fabriky v blízkých městech v údolích a ti lidi do nich chodil i do práce. Jenže už neříkají to, že třeba starší lidi, co by tu práci nezvládali, do těch fabrik nevzali a oni dožili v chudobě. Podobně jako u nás, když pár let po sametu skončilo JZD a vznikla Mléčná farma, traktoristi a lidi obecně nad cca 50 let už jinde práci obvykle nenašli a skončili jako dlouhodobě nezaměstnaní nebo rovnou bezdomovci, nad 30 obvykle našli práci jinde a co se týká Mléčné farmy, mimo pár místních nabrala jako traktoristy vesměs mladé ve věku 20 - 25 let odjinud.
Já zas vidím online, jak se postupně nároky na IQ pracovníků zvyšují a jak starší stroje a linky mizí a vznikají nové, je tam čím dál víc práce pro ty chytřejší a čím dál méně práce pro ty méně chytré....
pavel peregrin
24.11.2019 18:10 Reaguje na Radim PolášekJan Škrdla
24.11.2019 19:04 Reaguje na pavel peregrinRozhodující by měla být zájem a znalosti (dovednosti), popř. ochota se přeškolit. Takže klidně ať to je středoškolák nebo vysokoškolák.
Jan Škrdla
24.11.2019 18:55 Reaguje na Radim PolášekNapř. aby vám neřekli, že tu práci dělat nemůžete, protože máte školu (třeba zahradnickou nebo lesnickou) a že ji raději dají někomu kdo vyšel 7 tříd základní školy.
Jedna věc je IQ a vzdělání a druhá potom zájem o danou problematiku. Pokud tu práci dělá někdo za trest, tak nemůžete čekat zázraky.
Trochu se obávám modelu řízení, kdy úředník od stolu diriguje armádu nekvalifikovaných pracovníků, kteří tu práci vesměs dělat nechtějí.
Dle mého by "jádro" týmu pečujícího o krajinu měli tvořit lidi z oboru (vzdělaní, popř. přeškolení), jako výpomoc by pak klidně mohli vzít pracovníky z té sociální sítě.
Jan Škrdla
25.11.2019 21:55 Reaguje na Radim PolášekPro Pavla Peregrina - co se týká dalšího důvodu pro zpřístupnění , tak je založení ovocného sadu. Samozřejmě se to bude týkat menší části vlastníků, většina tu půdu stejně propachtuje. Mělo by se na to myslet při provádění pozemkových úprav a přednostně zpřístupnit pozemky těch vlastníků, kteří o to budou mít zájem.
pavel peregrin
26.11.2019 07:40 Reaguje na Jan Škrdlamichal rysavy
2.12.2019 17:48Nepochopil jsem tedy o co tu jde? Kdo je ten neschopný článek v tvorbě krajiny? Společnost, nebo jedinec?