https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-octomilky-nechte-je-umrit-hlady-utopte-je-nebo-je-ulovte-vysavacem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na octomilky: nechte je umřít hlady, utopte je nebo je ulovte vysavačem

17.10.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
To jsou ony, octomilky. Skvělý čich a velmi rychlá reprodukce. Noční můra každé kuchyně.
To jsou ony, octomilky. Skvělý čich a velmi rychlá reprodukce. Noční můra každé kuchyně.
Nekoušou, nepřenášejí choroby, vlastně jsou úplně neškodné. Jediné, proč jsem jim vyhlásil válku, je, že můžu vzteky vyletět z kůže, kdykoliv mi ty malé bestie lítají kolem obličeje, případně vlétávají do nosu. Ano, ty bestie jsou octomilky.
 

Sezona octomilek začíná s příchodem podzimu. Jakmile začne ovoce dozrávat a ideálně ještě kvasit, jsou octomilky v sedmém nebi. Pokud jsou venku, na zahradě, pak patrně málokomu vadí. Spousty voňavého ovoce jsou i v mísách na jídelním stole, lákavé jsou i ohryzky a slupky vyhozené do koše. A octomilky mají zatraceně dobrý čich a potravu cítí na velkou vzdálenost.

V naší domácnosti třídíme bioodpad. Máme misku, kam dáváme všechno, co později lze dát na kompost. Typicky slupky od banánů, ohryzky jablek a hrušek, odřezky z mrkví a čajové sáčky. Asi před měsícem se v misce také usadily octomilky. Bylo jich tak pět nebo osm. Chyba byla, že jsem nezareagoval hned. Do tří dnů jich tam bylo těžko spočítatelné hejno. Jestli si myslíte, že vás to nepotká, protože nemáte misku na bioodpad, tak se zamyslete, kam své slupky od banánů a ohryzky z jablek dáváte: do odpadkové koše. Skvělý úkryt pro octomilky.

Jakákoliv příprava jídla na kuchyňské lince se pro mě stala noční můrou. Prudší pohyb zvedl mrak mušek, které drze poletovaly kolem mého obličeje a sem tam nějaká zalétla až do nosu.

Učinil jsem tomu přítrž: miska s bioodpadem putovala na balkon a všechno ovoce do lednice. Jedna z cest, jak se mušek zbavit, je je prostě vyhladovět. Je to neuvěřitelně namáhavé, zvláště máte-li doma děti, které se ne úplně řídí vydanými pokyny. Stačí pak jeden ohryzek od hrušky máslovky ponechaný kdekoliv v dosahu mušek a můžete začít na novo. Mušky se totiž příšerně rychle množí.

Octomilka v celé své kráse.
Octomilka v celé své kráse.
Foto | John Tann / Flickr

To chce nějaký sprej, řeknete si v zoufalství. Jenže většina mušek se zdržuje v kuchyni a mě se nechtělo stříkat jedy v místě, kde připravujeme jídla. Tchýně nám na místo toho poradila, ať mušky utopíme. Funguje to, byť jen částečně. Ideální je malá sklenička, miska či jiná nádobka, do které nalijeme něco, co mají octomilky rády: ocet, víno, šťávu z ovoce. Nádobku pak překryjeme potravinářskou folií a do ní uděláme několik dírek velkým špendlíkem.

Octomilky past naláká, nalezou dovnitř a zhusta se ven už nedostanou. Po několika dnech jsme past obnovili, protože na hladině už byla vrstva muších tělíček. Návod, jak si zřídit snadnou past, najdete ve videu pod článkem.

Stále nám však doma mušky přebývají. Zapomenutý kousek banánu, to je hned. Je potřeba se k tomu postavit jako muž a vypořádat se s muškami lovem. Zbraní moderního muže lovce je vysavač.

Mušky jsou sice obratní letci, ale proud vzduchu je však spolehlivě vcucne. Velké zadostiučinění pak lovec prožívá, když takto lapne hned celé hejno. Pokud je sáček dostatečně plný prachu, pak málokterá muška zvládne najít cestu na svobodu.

V zásobě mám ještě jeden dosud nepraktikovaný tip: octomilky nemají rády průvan. Nepraktikovaný je proto, že průvan nemám rád ani já. Ale dost možná by mohlo fungovat použití větráku (neověřeno, nemám větrák).

Po několika týdnech boje s muškami však konstatuji, že je to řekněme remíza. Zatímco lokální populaci úspěšně zdecimuji, stále se z okolních zahrad rekrutují nové mušky. Až přijde zima a s ní první mrazíky, pak svou bitvu vyhraju. Než zase přijde podzim.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Diviš

13.1.2021 10:24
Poradím mnohem jednodušší řešení = stačí zaprášit (třeba cedníkem) malilinkatou vrstvičkou dřevěného (!!! ne z uhlí a plastů !!!) popelu kompost obohatí žížalám v malém nevadí a octomilky zásadité nerady :-) + zbavíte se jakéhokoli zápachu
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist