https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-zahrade-chranit-ptaci-hnizda
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na zahradě chránit ptačí hnízda

2.3.2021 16:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hnízda ptáků jsou zákonem chráněná.
Hnízda ptáků jsou zákonem chráněná.
Licence | Volné dílo (public domain)
I když astronomické jaro ještě nezačalo, v přírodě se objevují první jarní květiny, zpívají ptáci. Každé jaro věnují ptáci obrovské množství času a energie péči o svá vajíčka a mláďata. Lidé jim mohou pomoci zajistit v okolí hnízda bezpečí. Na ochranu ptačích hnízd se zaměřuje letošní ročník mezinárodního programu Jaro ožívá, v němž děti sledují návrat šesti vybraných druhů stěhovavých ptáků. A letošní téma Chráníme ptačí hnízda poradí, jak pomoci ptákům v době hnízdění.
 

Vybranými druhy, které děti v rámci Jaro ožívá sledují, jsou čáp bílý, vlaštovka obecná, kukačka obecná, vlha pestrá, rorýs obecný a břehule říční.

První z nich, čápi, se již začínají objevovat, i když jich zatím není moc. „Předpokládáme, že nejvíce čápů přilétne ve druhé polovině března. Naopak nejpozději přiletí rorýsi, tradičně na přelomu dubna a května,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Při vycházce do přírody můžete zaznamenat, kdy se výše uvedení poslové jara objeví i v našem okolí a svá první letošní pozorování zadat na www.springalive.net/cs-cz.

Letošní Jaro ožívá je zaměřeno na ochranu ptačích hnízd. Učitelé a pedagogové volného času, kteří realizují s dětmi aktivity Jaro ožívá na letošní téma, se mohou zapojit do mezinárodní soutěže.

Česká společnost ornitologická připravila několik tipů, jak všem ptákům usnadnit hnízdní sezónu.

Pokud najdete na zahradě ptačí hnízdo, snažte se od něho držet dál a nepřibližovat se k němu. Když se dostanete příliš blízko, ptáci mohou hnízdo opustit nebo můžete na hnízdo upozornit predátory, třeba sojku nebo straku. Najdete-li hnízdo na zemi, je dobré k němu dát tyčku, aby bylo možné se mu příště vyhnout – třeba při sekání trávy.

Nechte zahradu zarůst

Stromy, keře, bylinný podrost i louka se mohou stát útulným domovem pro ptáky. Pokud uvidíte ptáky na některém z těchto míst stavět hnízdo, odložte údržbu (řezání, sekání, atd.) do vylétnutí mláďat.

Dopřejte kočce teplo domova

I kočky, které milujeme, se na svých toulkách stávají chladnokrevným lovcem. Jelikož nejsou přirozenou součástí ekosystému, mohou mít na ptáky na naší zahradě devastující vliv, zvláště na druhy hnízdící na zemi. Často navíc neloví z hladu a svoji oběť přinesou jenom ukázat. Než ptáci vychovají mláďata, dopřejte proto kočce pobyt v domě. Odměnou bude ptačí švitoření i v příštím roce. Po zbytek roku může mít kočka na krku rolničku, která na ni ptáky upozorní.

Zabezpečte budku před predátory

Predátoři jsou přirozenou součástí ekosystému. Pokud ale chcete, aby se predátoři nenaučili chodit do budky jako do jídelny, můžete ji před nimi zabezpečit. Nejjednodušší je oplechování vletového otvoru, které zabrání strakapoudům v jeho zvětšení, nebo předsazený tunýlek, který znemožní predátorům vytáhnout mláďata tlapkou.

Dále je možné vytvořit předsazenou stříšku, která znesnadní vstup do budky shora. Důležité je také umístění budky. Ta by měla být ve výšce alespoň 3 metrů.

Víte o hnízdě v ohrožení?

Hnízda ptáků jsou zákonem chráněná. Pokud uvidíte, že někdo vybírá vejce, ptáčata nebo ničí hnízda, nenechávej si to pro sebe. Pokud to oznámíte na úřadě, je jeho povinností zasáhnout.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.3.2021 14:01
Jednoduše - nepustit na zahradu jakoukoliv kočku, straku, sojku.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.3.2021 19:32 Reaguje na smějící se bestie
Nic ve zlem pane Bestie,ale vysvětlete mi jak zabranite během noci kočce v pohybu po zahradě když u koček je vyrazna nočni aktivita
Odpovědět

vladimír šmídl

2.3.2021 14:57
Ptáci z vaší zahrady potřebují zahájit svoji kariéru vypadnutím z hnízda a za dokrmování rodiči se naučit létat.Chcete-li v tomhle ptákům pomoci, pořiďte se psa. Na vaší zahradě vznikne chráněné území bez vaší námahy.
Odpovědět

Jirka Černý

2.3.2021 15:18 Reaguje na vladimír šmídl
Není to stoprocentní, na dvoře-zahradě je belgičák a kavkazák, naše kočky po nich lezou a to doslova. Jediné co má platnost dát jim do kotce v zimě krmítko, kočky by polaply ptáky kteří sletnou na zem pro to co popadá ale takhle na lov nemají klid.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2021 16:18 Reaguje na Jirka Černý
Pořiďte si nového kavkazáka, který s těmi kočkami nevyrůstal a uvidíte změnu.
Odpovědět

Jirka Černý

2.3.2021 18:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je mi to jasné, ale ta varianta z pochopitelných důvodů nepřichází v úvahu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2021 18:55 Reaguje na Jirka Černý
Mi je to jasné. I ten dvůr a zahrada není, co se týče psů, nafukovací.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.3.2021 18:22
Zabij kočku zachraniš drozda
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.3.2021 19:09 Reaguje na karel krasensky
Správně by mělo být, zabij ekomagora, zachráníš přírodu. Petrův Zdar
Odpovědět

vladimír šmídl

1.4.2021 18:36 Reaguje na karel krasensky
Když jsem přišel o psa, ocitlo se na zahradě něco mezi deseti a dvaceti kočkami.Stáhly se tam z okolí. Ve středověkém jádru města je rovnováha hlavních hráčů asi tahle:
Ptáci(vlaštovky, kosové,sýkory)

Kočky (část hladová polodivoká, část chovaná řádně v domácnostech)

Potkani (živi z popelnic s utrženými víky )

Psi (chovaní v domácnostech)
Odpovědět
RF

René Florek

3.3.2021 05:12
Zapomněli jste na kunu! Ta je v podstatě jeden z největších predatoru u nás.Minulý rok nám takhle vyplenila hnízdo drozdu a sýkor. Pro letošek musím lépe zabezpečit budky (oplechovat je).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist