https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-branit-hluku-pravnici-nabizi-pomoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se bránit hluku? Právníci nabízí pomoc

13.11.2019 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jestli jste se někdy museli potýkat s nepříjemným hlukem, jistě víte, jak nepříjemné to je. Pes, který v sousedním bytě celý den štěká jako smyslů zbavený, sbíječka z nedaleké stavby drží zeď i o víkendu, hlučný provoz hospody dlouho po zavírací době. Můžete to zkusit vydržet. A nebo se můžete bránit.
 

S tím vám může pomoci soubor zodpovězených dotazů a manuál, plný nejběžnějších příkladů obtěžování hlukem, které připravila právní poradna Frank Bold.

Na webu Frank Bold naleznete rozcestník, který vás nasměruje k manuálům nejběžnějších příkladů obtěžování hlukem, které můžete v praxi řešit.

K hluku Frank Bold několik odpovědí na časté dotazy: Jak se bránit proti hluku z blízké provozovny?, Jak zajistit oficiální měření hluku? či Jak se bránit hlučnému festivalu?. Další dotazy týkající se hluku najdete na této stránce.

V právní poradně Frank Bold můžete najít odpovědi i na jiné otázky životního prostředí. Buď si najdete informace v již zodpovězených dotazech, nebo položíte dotaz nový.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Lu

Lukáš

14.11.2019 08:36
Bohužel tato upoutávka na "seriózní" právní kancelář je klamavá.
Veškeré rady týkajícího se čehokoliv jsou v praxi neprosaditelné.
Kancelář uvádí pouze tak jak by to mělo být, ale skutečné rady se nedočkáte a to ani když jim napíšete, že si tu právní radu zaplatíte.
Bohužel osobní zkušenost ohledně neoprávněné (černé) stavby.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2019 12:16 Reaguje na Lukáš
samozřejmě. legální cestou a právními prostředky se dostanete k legálnímu výsledku, tj. v případě že neprokážete, nesvedete nic. což je naprosto v pořádku, stačí si představit, že jste na druhé straně klacku.

jestli to chcete vyřešit bez ohledu na právo, potom se neobracejte na právní poradnu, advokátní kancelář nebo soud, ale hledejte v podsvětí. no, a předtím si zase představte, že jste na druhé straně klacku, a který model fungování světa chcete.
Odpovědět
Lu

Lukáš

15.11.2019 08:22
Ne nedostanu.
Mám v rukou písemné doklady, že stavební úřad legalizoval černou stavbu na základě prohlášení, že stavba exustuje, NIC VÍC. Odstupové vzdálenosti, že stavba zasahuje na můj pozemek, že narušila statiku mého objektu, který se již bortí, bez mého stanoviska jako neopominutelného účastníka stavebního řízení dle stavebního zákona, nic z toho není relevantní jak pro krajský stavební úřad, MMR, Policii ČR a soudy.
A když budu stát na té druhé straně klacku, tak dopadnu jako ten důchodce, kterému dřevěný kozí chlívek přijeli zbourat těžkou technikou, ačkoliv stačilo do toho jenom párktrát kopnout. Takhle to tady skutečně funguje. ČR není právním státem, ale státem právníků. 10 právníků, dvacet právních názorů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2019 08:53 Reaguje na Lukáš
není to tak, že jste prošvihnul lhůty? i to patří do právního státu.
ano, právo je složité a málo intuitivní, a někdy je potřeba včas začít jednat a najmout si odborníka. v právu sice každý advokát může dělat cokoli, ale takovej da vinci je pohádková bytost, reálně jsou specialisté na konkrétní úsek práva.
Odpovědět
Lu

Lukáš

15.11.2019 09:12 Reaguje na Lukas B.
Jaké lhůty?
Dle stavebního zákona jsem neopomenutelným účastníkem stavebního řízení - přímý vlastník sousední nemovitosti. Žádné stavební řízení však stavební úřad nezahájil a stavbu protiprávně legalizoval. MMR mi alespoň na moji žádost poskytlo veškerou předmětnou dokumentaci, kterou mi místní stavební úřad odepřel, ale pochybení nevidí, protože by musel stát cálovat, že odsouhlasil de facto likvidaci mého baráku. Díky tomu jsem zjistil, že soused nemusel splnit žádné paragrafy a vyhlášky. A to nemluvím o požárních odstupech. A dle uvedené právní kanceláře a příslušných paragrafů je u černé stavby lhůta na promlčení nekonečná, tj. i po 1000-ci letech se můžete bránit.
Bohužel realita je však jiná. Stačí, aby onen stavebník byl movitý nebo vlivný a právo se ohýbá, jak on potřebuje.
A jakého odborníka? Za těch deset let jsem nenašel žádného schopného odborníka nenašel, pouze všehoschopného. To samé platí o soudcích. Buď jsou podplacení, nebo všehoschopní. Ovšem ani jedno není to pravé. A jestliže mi někdo tvrdí, že když hranice pozemků probíhá dle dokumentů (1890) 3 m od mého baráku a mezera mezi mým barákem a černou stavbou je 1 m, tak že to přeci znamená, že stavba NEZASAHUJE na můj pozemek, tak to už opravdu nejde jakkoliv komentovat.
Každopádně děkuji za Vaši radu, že mám jít na ně s klackem. Ovšem já je tedy budu tím klackem hladit a to tak dlouho, až je snad zcela vyhladím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist