https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-vybrat-led-zarovku-dulezite-jsou-tri-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si vybrat LED žárovku? Důležité jsou tři věci

26.4.2019 01:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při výběru LED žárovky se můžeme orientovat podle jednoduchého návodu, který má tři body: umístění, množství světla a barevný tón světla.
Při výběru LED žárovky se můžeme orientovat podle jednoduchého návodu, který má tři body: umístění, množství světla a barevný tón světla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V posledních letech jsme svědky nejen pokračujícího rozvoje LED žárovek, ale také jsou nově známy další výzkumy v oblasti vlivu světla na lidské zdraví. Při výběru LED žárovek je vhodné tedy zohlednit nejen obvyklé požadavky, ale také další zdravotně technické požadavky.
 

Při výběru LED žárovek se můžeme orientovat podle jednoduchého návodu, který má tři body: umístění, množství světla a barevný tón světla. První bod, umístění, je nejdůležitější, protože současný výběr LED žárovek je vskutku široký a musíme tedy znát místo a svítidlo, ve kterém LED žárovka bude svítit. Nejjednodušší je vzít si s sebou vyměňovanou žárovku do obchodu. Můžeme tak zaručit, že vybereme správnou patici i správný rozměr žárovky.

Nezřídka se stává, že se žárovka do svítidla jednoduše nevejde, i když jsme vybrali správnou patici. Mezi nejznámější patice patří závity E14 či E27. V lustrech ale nalezneme také malou kapslovou G9, reflektorové žárovky mají patici GU10 a stojací svítidla mají dvoupaticové R7s žárovky.

Druhým bodem je množství světla. Dříve jsme neměli na výběr a vybírali jsme prostě ten největší výkon pro větší množství světla. Dnes musíme hledat světelný tok, který se udává v lumenech (zkratka lm). Do malých lampiček bude stačit 200 lumen, do menšího pokoje můžeme umístit 400-800 lumen a do hlavního světla v obývacím pokoji můžeme dát až 900-1500 lumen.

Existuje zjednodušené pravidlo deseti: potřebujeme-li 40W žárovku, vynásobíme deseti a dostaneme přibližný světelný tok žárovky, kterou hledáme. Množství světla volíme nejen podle velikosti místnosti, ale také podle účelu. Nejvíce světla potřebujeme při práci (v kuchyni, u pracovního stolu, v koupelně, při čtení), nejméně naopak při relaxaci a přípravě na spánek (ložnice, obývací pokoj).

Obvyklé patice v domácnostech
Obvyklé patice v domácnostech

Třetím důležitým bodem při výběru LED žárovky je požadovaný barevný tón světla, zjednodušeně barva světla. Správný výběr barevného tónu je dle posledních výzkumů také podstatný pro vliv na naše vnitřní biorytmy. Světlo s výraznou složkou modré barvy (chladnější odstíny podobné dennímu světlu) jsou vhodné a důležité při práci a aktivitě.

Pro pracovní místo můžeme tak zvolit např. chladně bílý odstín bílé (4000 K). Naopak před spánkem a při odpočinku je důležité modrou ve světle omezit (tedy omezit chladnější odstíny a volit co nejteplejší možné barevné tóny).

Obvyklé světelné toky v domácnostech
Obvyklé světelné toky v domácnostech

V domácnosti, při náhradě žárovky, neuděláme chybu náhradou za obvyklý teple bílý odstín označovaný 2700 K, ale pro některé prostory (ložnice či obývací pokoje, kde trávíme čas před spánkem) můžeme zvolit i teplejší odstíny. Ty se označují obvykle amber či gold a mají hodnotu např. 2000-2300 K. Jejich barva je znatelně oranžová.

Zásada správného barevného tónu je důležitá nejen při výběru LED žárovky, ale také při práci s displeji či při sledování televizoru. Většina dnešních displejů totiž vyzařuje světlo s vysokým podílem modré složky a je tedy vhodné před spánkem omezit jejich sledování nebo nainstalovat patřičný filtr do telefonu.

Inzertní tip: Výměnou klasických žárovek za moderní LED žárovky můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Podívejte se na nabídku LED žárovek od českého výrobce EMOS. Zkuste vyměnit nejdříve žárovky v místnostech, kde se svítí nejvíce. Zohledněte přitom, zda se zde pohybujete často před spaním (např. koupelna, záchod či ložnice) a zvolte žárovky s teplejší barvou, aby vás světlo nebudilo. Do pracovny či dílny naopak zvolte studenější světlo, které vás udrží bdělými.

Barevné tóny světelných zdrojů
Barevné tóny světelných zdrojů

K uvedeným třem bodům při výběru můžeme přidat i několik málo dalších. Pro často navštěvovaná místa je vhodné zvolit LED žárovky s vysokým počtem možných sepnutí (místo obvyklých 20 tisíc např. dvojnásobek spínacích cyklů). Je vhodné zvolit energetickou třídu A++ (měrný výkon alespoň 120 lm/W pro něsměrové LED žárovky a alespoň 100 lm/W pro směrové LED žárovky), abychom měli jistotu velmi úsporného světelného zdroje. A v neposlední řadě je vhodné vybírat dostatečnou průměrnou dobu života. Doporučená je doba života 20 tisíc hodin či více. Více kritérií úspory a kvality uvádí projekt Premiumlight Pro.

 


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

1.7.2020 18:14
Zapomněli jste na další aspekt - pokud LEDku zavřete do např. stropnice bez výměny vzduchu , dojde pravděpodobně k přehřátí čipu ( jedno , zda značkový Samsung nebo noname) a LEDka prostě odejde. Měl jsem drahé "značkové" EMOSy s výdrží 7-14 dnů , než mi to vysvětlil jeden z majitelů montážní firmy v práci. Pokud to odvětrává , není problém. Samozřejmě na toto výrobci neupozorňují , jinak by přišli o kšeft
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist