https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-vybrat-ucinny-vysavac-vykon-motoru-neni-jedine-kriterium
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si vybrat účinný vysavač? Výkon motoru není jediné kritérium

10.9.2018 08:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jak se vyznat ve všech údajích k vysavači? Pomůže energetický štítek.
Jak se vyznat ve všech údajích k vysavači? Pomůže energetický štítek.
Licence | Volné dílo (public domain)
V posledních několika letech se účinnost vysavačů dostupných na trhu výrazně zvýšila. Může za to relativně nedávno zavedená povinnost označování vysavačů energetickými štítky. Co je na energetickém štítku vysavače a jak vybrat vysavač tak akorát pro vás?
 

Čím větší výkon, tím lepší a účinnější vysavač? Toto tvrzení zdaleka neplatí. Účinnost vysavače je dána jak výkonem motoru, tak také tvarem nasávací hubice a vnitřní konstrukcí. Účinnost vysavače nejlépe poznáte podle jeho energetické třídy uvedené na energetickém štítku.

Před několika lety byla většina nabízených vysavačů v energetické třídě E či F. Povinnost uvádět při prodeji energetické štítky výrobce inspirovala ke zvýšení energetické účinnosti a dnes je mnoho domácích vysavačů v energetické třídě A či dokonce A+ nebo A++. V praxi to znamená téměř poloviční spotřebu a tedy poloviční náklady na vysávání oproti dřívějšku.

Energetický štítek ale spotřebiteli neukazuje jen písmeno označující účinnost spotřebiče. Jako u ostatních spotřebičů je na štítku odhadovaná roční spotřeba v kWh. Vynásobte toto číslo průměrnou cenou elektřiny (cca 4 Kč/kWh) a získáte náklady na provoz za rok.

Nejen alergiky a astmatiky bude zajímat třída emisí prachu z vysavače, kterou označuje písmeno u obláčku za vysavačem (třída A znamená 50 krát méně zpětných emisí oproti třídě G).

Energetický štítek vysavače
Energetický štítek vysavače

Vpravo od vysavače na štítku naleznete maximální hluk. Je to hodnota, která se mezi jednotlivými výrobky velmi liší. Pro představu nejtišší vysavače mají cca 60 dB, což odpovídá hlasitosti řeči, nejhlučnější dostupné vysavače mají 75 dB i více, což odpovídá velmi rušné silnici.

V dolní části energetického štítku jsou třídy účinností čištění pro koberce (vlevo) a pro tvrdé podlahy (vpravo). Některé vysavače jsou vhodnější pro tvrdé podlahy, některé naopak jsou vhodnější spíše pro koberce. Vyberte si tedy typ odpovídající vašim potřebám.

Energetický štítek ale neobsahuje všechny důležité parametry, podle kterých lze vysavač správně vybrat. Uvádíme několik parametrů a funkcí s popisem, který vám pomůže při rozhodování.

• Objem sáčku nebo nádoby – pro garsonky a malé byty do 40 m2 vám bude stačit objem 2-3 litry, pro obvyklé byty do 120 m2 je vhodný objem 3-4 litry a pro rozsáhlé byty a rodinné domy využijete i objemy nad 4 litry.

• Se sáčkem nebo bez sáčku? Klasické vysavače se sáčkem mají nevýhodu v tom, že musíte pravidelně sáčky dokupovat. Pokud zapomenete, bude sáček přeplněn a sací výkon se zmenšuje. Bezsáčkové oproti tomu nemusíte nikdy vyměňovat a dokupovat, ale nevýhodou je nutnost pravidelného čištění a nehygienické vysypávání prachu.

• Kartáče a hubice – vyberte si hubice vhodné speciálně pro váš byt dle dominance tvrdých podlah, koberců, zvířecích chlupů apod. Speciální příslušenství může být např. turbokartáč, hubice na čalounění, štěrbinová hubice atd.

Na závěr několik málo tipů pro provoz vysavače:

• Přeplněný sáček snižuje sací výkon a tedy účinnost. Vyměňte tedy včas sáček.

• Často vyměňujte prachové filtry.

• Čistěte hubice a hadice od případných chlupů a vlasů, které snižují účinnost vysavače.

Seznam vždy nejúspornějších vysavačů na českém trhu naleznete na internetových stránkách www.uspornespotrebice.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie.
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pochop

10.4.2019 16:44
Za sebe doporučuji robotické vysavače. Měl jsem už dva doma jsou bezvadný. Vybrali jsme si iRobot Roomba 605 podle této recenze a jsme spokojení https://www.testado.cz/nejlepsi-roboticke-vysavace-test/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist