https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-roztridit-obaly-z-vanocnich-darku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně roztřídit obaly z vánočních dárků

22.12.2014 02:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Česká domácnost během roku správně roztřídí 45 kilogramů papíru a 25 kilogramů plastu. Vánoční nákupní horečka má na těchto číslech významný podíl
Česká domácnost během roku správně roztřídí 45 kilogramů papíru a 25 kilogramů plastu. Vánoční nákupní horečka má na těchto číslech významný podíl
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty.
 

Není papír jako papír

S kartonovými krabicemi to je jednoduché: stačí z nich odstranit polepy, zmáčknout je a hodit do kontejneru na papír. A podobné je to s mnoha dalšími papírovými obaly.

Problém může nastat až s tzv. bublinkovými obálkami. Ty sice také patří do papíru, ale pouze bez plastového vnitřku. Jak ho odstranit poradí video návod v článku Jak zrecyklovat obálku s bublinkovou fólií a jak papír snadno oddělit od fólie?

Další chyták představuje laminovaný papír: patří ten do modrých kontejnerů? „Ne. Náleží do nich recyklovatelný papír všeho druhu, kromě polaminovaného, povoskovaného a papírů znečištěných nebo zamaštěných,“ vysvětluje Šárka Nováková ze společnosti EKO-KOM, která v Česku zajišťuje recyklaci obalů. Z polaminovaného papíru mohou být třeba dárkové tašky nebo kartičky se jmenovkami. Pokud je nehodláte použít znovu, hoďte je do směsného odpadu, radí Nováková.

Řadu obalů můžeme, předtím než je vytřídíme, ještě několikrát upotřebit
Řadu obalů můžeme, předtím než je vytřídíme, ještě několikrát upotřebit
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EKO-KOM

Co s polystyrenem?

Řadu obalů můžeme, předtím než je vytřídíme, ještě několikrát upotřebit. To však často neplatí pro materiály, které chrání smartphony, notebooky, tablety, kuchyňské roboty a další typické vánoční dárky. Celofán a bublinkové folie patří mezi plasty. A stejně tak i polystyren.

„Polystyrenové kuličky, které jsou často výplní lepenkových krabic například u parfémů a kosmetiky, vyhoďte do plastů, nejlépe v mikrotenovém sáčku. Během výsypu na třídící lince, kde se ještě odpad z barevných kontejnerů ručně dotřiďuje, se tak zbytečně drobné kousky nerozletí po okolí a nenadělají nepořádek,“ doporučuje Šárka Nováková. Větší polystyrenové kusy, například z obalu od ledničky nebo televize, je třeba naopak rozlámat tak, aby se do kontejneru vůbec vešly.

„Až budete po oslavách Nového roku třídit sklo, je dobré ho zbytečně nerozbíjet na menší kousky. Skleněné lahve dokonce můžete vytřídit i s kovovými uzávěry, ty se během zpracování samy odstraní,“ dodává ještě Šárka Nováková. Další informace o správném třídění odpadu v článku Sedm nejčastějších omylů při třídění odpadu.

Recyklovaný papír a plast mají široké využití
Recyklovaný papír a plast mají široké využití
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EKO-KOM

Co se děje s tříděným odpadem?

Recyklovaný papír a plast mají široké využití. Třeba 98 % novin se tiskne na recyklovaném papíře, uvádí EKO-KOM. Další recyklovaný papír se upotřebí například na výrobu toaletního papíru, krabic z lepenky, kancelářského papíru nebo školních sešitů.

Pěnový polystyren se může zpracovávat do izolačních tvárnic, lehčeného betonu a dalších tepelných izolací. Pevné plasty se zpracovávají například na stavební a zahradní prvky jakou jsou ploty, zatravňovací dlažba, protihlukové zábrany či zahradní kompostéry. Plastové sáčky, fólie nebo tašky se převážně regranulují a následně slouží k výrobě nových fólií. Je tedy šance, že kus fólie od vašeho nového tabletu najde příští rok pod stromečkem někdo jiný v podobě jiného obalu.


Přikrmte i Ekolist.cz
Foto: Jan Tik/Flickr (CC BY 2.0)

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist