Jelení sliz podle dTestu: pere, ale bílé prádlo po něm zašedne
O tom, co je jelení sliz, jak se připravuje, jaká je ekonomická stránka věci a jak ekologický je, jsme psali v lednovém článku. Takže jen telegraficky: jelení sliz je směs nastrouhaného jádrového mýdla, smíchaná se sodou (uhličitan sodný Na2CO3, neplést s jedlou sodou!) a vodou.
Podle našeho propočtu vyjde jedno praní na 2 Kč. Zřejmě i proto je oblíbený u maminek, které pro své děti používají látkové pleny a perou velmi často. Dlužno dodat, že ve výpočtu nákladů se časopis dTest dopustil nepřesnosti a v tištěné verzi uvádí, že jeden litr jeleního slizu vyjde na 4,60 Kč. Zapomněl však dodat, že litr slizu vydá na čtyři dávky, čili výsledná cena jedné prací dávky je 1,15 Kč. V článku na webu dTest informaci již opravil.
Co se týče prací účinnosti a dalších vlastností, testoval dTest několik variant alternativních prostředků. Jednak tři tekutá mýdla (Denk Mit, Yellow & Blue, Winni´s EcoNatura Lavatrice) a šest pracích mýdel (Denk Mit, Lanza Marsiglia, Milene, Milo, Chante Clair, Organic). Podle informací v článku se ze všech mýdel vyrobil i jelení sliz.
Z nějakého důvodu se čtenář nedozví výsledky jednotlivých pracích prostředků. Výsledky jsou jen za skupinu výrobků. Například u prací účinnosti, která je v tabulce s výsledky zobrazena na škále od 0 do 3, se dozvíme, že prací účinnost samotné vody dosáhne hodnoty 1, tekuté mýdlové prostředky mají prací účinnost o chloupek lepší, mýdlo na praní rozetřené přímo na skvrny dosahuje hodnoty téměř 2,5. Prací účinnost nastrouhaného mýdla dosahuje hodnoty 2, jelení sliz dosáhl na hodnotu 1,7. dTest nabízí srovnání i se zástupcem klasických prostředků Ariel Color, který v testech opakovaně dosáhl dobré prací účinnosti. V tomto testu byla jeho prací účinnost vyčíslena hodnotou 2,7. Jak ale pere konkrétní prostředek či jelení sliz připravený z konkrétního mýdla, se nedozvíme.
Časopis dTest zmiňuje, že při používání jeleního slizu na praní bílého prádla dojde časem k jeho zašednutí. Je to tím, že jelení sliz má minimální bělící účinek. dTest také zmiňuje, že soda může být agresivní k barvám a oblečení vyšisuje.
Podle dTestu nemá smysl dělat si větší zásobu jeleního slizu, protože po jednom až dvou týdnech se začne voda oddělovat od zbytku směsi a podle zkušenosti dTestu se sliz začne kazit. Redakce dTestu na náš dotaz upřesnila, že na povrchu vznikla plíseň. Námi oslovené ženy, které jelení sliz používají, potvrzují, že po delší době se voda skutečně uvolní, ale lze ji do směsi znovu snadno zamíchat. S plísní na jelením slizu se nesetkaly.
Celý článek s dalšími informacemi například o znečištění odpadní vody, pH a dalších vlastnostech si můžete přečíst na webu dTestu. Přístup ke článku stojí 79 Kč.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Dita Bartůšková
14.7.2015 08:59
Sliz - 8. 3. 2013 - TerezaV mýdlovém slizu peru už pár let a opravdu se mi nikdy nestalo, aby zplesnivěl a to ani, když je to v tom kyblíku měsíc.Myslím, že maminky spíše než šetrnost jako hlavní klad vnímají, že se jedná o prostředek na praní, který není dráždivý a nezpůsobuje dětem alergické reakce. Cena je samozřmě příjemným bonusem. :-) Osobně nemusím mít zářivě bílé oblečení, zvlášť, když vidím, za jakou cenu je bělosti v konvenčních pracích prostředcích mnohdy dosahováno. Často stačí prádlo pověsit na slunce a je pěkně bílé. Navíc u dětského oblečení jsou snahy o udržení bělosti větší než bílé naprosto marné. :-))) |