https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-s-odstrojenym-vanocnim-stromkem-poradime.ale-do-popelnice-ne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam s odstrojeným vánočním stromkem? Poradíme. Ale do popelnice ne

8.1.2022 07:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svoz vánočních stromků.
Svoz vánočních stromků.
Foto | Jan Malý / Pražské služby
Správný postup likvidace vánočního stromku se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad. Podle toho stromek patří k popelnici na směs, nebo ke stanovišti kontejnerů na tříděný odpad. Pražské služby očekávají, že během ledna a února svezou přes 300 tisíc dosloužilých vánočních jehličnanů. Umělé stromky je také možné dát do sběrného dvora.
 
Vánoční stromek nepatří do popelnice, protože zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožní její užívání.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například pražských sídlišť.

Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v klecích nebo pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

"Stromky by tak vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup likvidace tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

„Obyvatele činžovních domů, kteří mají popelnice na směsný i třídění odpad ve vnitrobloku, prosíme o odnesení stromků na nejbližší veřejné stanoviště tříděného odpadu,“ dodává dále Mana.

Konečná stanice jehličnanů

Finální zastávkou pro většinu vánočních stromků z Prahy bude některá z kompostáren na území metropole či v blízkém okolí. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může v menší míře dostat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.

Pražské služby nedoporučují odnášet stromky do lesa, protože zapomenuté ozdoby a dekorace představují hrozbu pro divokou zvěř.

„Čím větší podíl stromků bude řádně odstrojen, tím efektivnější bude jejich využití například k výrobě dřevní štěpky. Ta může posloužit jako jedna ze složek k výrobě kompostu,“ dodává závěrem náměstek primátora Petr Hlubuček.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.1.2022 10:42
Kam ?
Tam kam patří - přece biomasa !
Odpovědět
kk

karel krasensky

8.1.2022 15:28
Mějte vztah k přírodě a stromum a schovejte si jej na pudě nebo ve sklepě na další vánoce.Už to dělám několik lét a smrček je pořad stejný.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.1.2022 14:30
Já stromek pečlivě zbavím ozdob a odvezu zpět do našeho lesa. Torzo zatluču těsně vedle nějakého buku nebo modřínu jako ochranu proti vytloukání.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

19.1.2022 13:16
Když si jdete koupit nový spotřebič, zaplatíte ekologickou daň a řeší u toho něco? Kdo chce mít v bytě živý stromek, připlatí si dvacku a máme další pracovní příležitost přes zimu. Kde je problém ? Jo, v lidech...Na to musí být parlament, druhé čtení, pak napadnutí senátem a kolečko do ztracena. Český národ, to je něco...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist