https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pozvanka-do-virtualni-galerie-wur-zverejnil-malby-korenoveho-systemu-stredoevropskych-drevin
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozvánka do virtuální galerie: 1000 kreseb zachycuje skrytou pestrost kořenů středoevropských rostlin

7.1.2022 06:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nad zemí totiž vidíme jen zlomek toho, čím stromy skutečně jsou. Na obrázku kořenový systém borovice lesní.
Nad zemí totiž vidíme jen zlomek toho, čím stromy skutečně jsou. Na obrázku kořenový systém borovice lesní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lore Kutschera and Erwin Lichtenegger: Wurzelatlas mitteleuropäischer Waldbäume und Sträucher 2002 - Stocker Graz / WUR Library
Kompletní a neporušený kořenový systém rostlin obvykle nemáme možnost zahlédnout, takže je pro většinu z nás dost těžké si představit, jak to tam dole vlastně vypadá. Profesoři botaniky a ekologie, Lore Kutscherová a Erwin Lichtenegger, se pokoušeli tento neviděný svět zpřístupnit lidem na povrchu celou svou usilovnou čtyřicetiletou prací. Výzkumné centrum univerzity ve Wageningenu (WUR) nyní jejich výsledky zveřejnila v přístupné obrazové databázi na svých stránkách.
 

Práce Kutscherové a Lichteneggera je výjimečná v tom, že si uchovává kromě přírodovědecké hodnoty i uměleckou. Zatímco většina odborníků z oblasti dendrologie postupně přešla k účelnější dokumentaci s využitím digitální fotografie, dvojice profesorů i nadále zachycovala kořenový systém na kresbách a skicách. Katalog, který spolu vytvořili, nepřestává překvapovat svou pestrostí i smyslem pro detail. Celkem obsahuje přes 1000 kreseb zachycujících kořenový systém trav, vyšších rostlin, všemožných plevelů, křovin. A stromů, kterých bylo až dosud v katalogu pomálu.

Digitalizace se jejich obrazy dočkaly až nyní. Tyto detailní rozkresy 180 druhů evropských dřevin se tak staly posledním a nejnovějším příspěvkem rozšiřujícím původní kolekci Wurzelatlas (mitteleuropäischer Waldbäume und Sträucher), tedy Atlasu kořenového systému (středoevropských stromů a keřů) i obrazovou databázi WUR. Za zhlédnutí určitě stojí, a pokud máte chvilku, nebojte se ji k prohlídce virtuální galerie využít. Je to poučné a povznášející současně. Svět kořenů je totiž fascinující.

Z velmi názorných obrázků snadno pochopíte, proč je například borovice lesní tak „nezničitelným“ stromem, jak ohromná živá masa kořenů se nachází pod vzrostlým dubem nebo s jakou důsledností si při svém podzemním růstu počíná jasan. A pak můžete kritickým pohledem zhodnotit, jak dobře nebo špatně si počínají města, silničáři nebo odborníci na výkopové práce ve snaze nepoškodit a uchovat stromy kolem nás. Nad zemí totiž vidíme jen zlomek toho, čím stromy skutečně jsou.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

10.1.2022 15:47
Krásná mravenčí práce, díky. Překvapila mě jedle, o které jsem se domníval, že má hlavní kořen hluboko dolů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist