https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kdy-muzete-zalevat-zahradku-vodou-z-reky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdy můžete zalévat zahrádku vodou z řeky?

24.4.2020 04:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Už máte zalito?
Už máte zalito?
Foto | ŠJů / Wikimedia Commons
Nedostatek vody na zalévání může potkat kdekoho, kdo má zahradu a něco na ní pěstuje. Pokud několik týdnů neprší a sudy pod okapem už jsou vyčerpané, začnou se na mysl vkrádat myšlenky, kde vzít vodu na zalévání. A pokud bydlíte u řeky nebo u potoka, je logické, že vás napadne nabrat si vodu tam.
 
Dokud vodu z řeky nabíráte kbelíkem nebo konví, je to v pořádku i z pohledu zákona. Pokud ovšem vodu čerpáte čerpadlem, musíte mít povolení.

Odběr vody z potoků, řek, rybníků, jezer i přehradních nádrží upravuje vodní zákon. Ten praví, že každý může na vlastní nebezpečí bez povolení nebo souhlasu úřadu odebírat povrchové vody pro vlastní potřebu za podmínky, že k tomu nepoužívá zvláštní technické zařízení.

Pokud přijedete k řece s čerpadlem, měli byste tedy držet v ruce i povolení vodoprávního úřadu, což je obvykle odbor životního prostředí na obci s rozšířenou působností. V něm sepíšete, za jakým účelem chcete vodu čerpat, kolik a po jakou dobu. Úřad si může vyžádat vyjádření podniků povodí, aby vaši žádost posoudil.

Pokud povolení získáte, můžete vodu čerpat do určitého množství zadarmo. Bez poplatku můžete odebrat až 6 000 m3 za rok nebo 500 m3 za měsíc.

Za odebírání vody bez povolení hrozí běžným občanům pokuta do výše 50 000 korun. U podnikatelů a firem je to až 100 000 korun. Sankce vás čeká i tehdy, pokud odčerpáte více vody, než vám dovoluje povolení. Za metr kubický povrchové vody odebraný nad rámec povolení zaplatíte minimálně 10 Kč.

Pokud vodu z řeky čerpáte čerpadlem, měli byste na to mít povolení.
Pokud vodu z řeky čerpáte čerpadlem, měli byste na to mít povolení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Tauchpumpe

Proč to?

Možná si říkáte, proč tolik povyku pro trochu vody z řeky. Nicméně pravidla nastavená v zákoně o vodách mají ochránit množství a kvalitu vody pro všechny: pro rostliny a živočichy v řece, pro lidi i využívaný energetický potenciál řek. Nadměrný odběr vody nad určitý limit může zhoršit samočistící schopnosti řek a vyhubit život v toku.

Vidím souseda, jak čerpá vodu

Jenže pohled k českým potokům a řekám ukazuje, že voda na zalévání se zhusta čerpá bez povolení. Ponechme stranou otázku, zda vadí tato byrokratická nedisciplinovatost a podívejme se, zda takové čerpání vody může způsobit nějakou ekologickou škodu.

Podle pracovníků povodí není celkový odběr vody z řeky zahrádkáři tak významný, aby stál za složité vymáhání postihů. Jsou tu prostě důležitější věci, než řešit nepovolené maloodběry.

Na takové odběry vody z řeky se dá dívat i jinou optikou. Odebírání vody z toků pro zalévání zahrady je přínosné v tom, že se voda dostane do půdy, kde ji chceme. Pokud nedojde k přečerpání minimálního průtoku v toku, je takové použití vody přínosné. A samozřejmě to nijak neomlouvá, pokud někdo vodu čerpá načerno.

Omezení v době sucha

Může se stát, že přijde takové sucho, že obce vyhlásí zákaz čerpání povrchové i podzemní vody. K takovým zákazům se přistupuje nejčastěji v letních měsících a smyslem je ochránit vodní toky, zachovat v nich alespoň nějaký průtok a tak v řece zachovat život.

Každá řeka má určený minimální zůstatkový průtok, který ještě umožňuje obecné nakládání s povrchovými vodami a zachovává přitom ekologické funkce vodního toku. Opatření omezující odběry vody vedou k tomu, aby tohle minimum nebylo překročeno.

Ideální je udělat všechno pro to, abychom vodu z řeky odebírali legálně, případně abychom si vystačili s vodou vlastní. Můžeme na svém pozemku zadržet všechnu vodu, která nám naprší. Dešťová voda je ostatně na zálivku zahrady ideální a je zadarmo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.4.2020 21:19
Bylo to zrovna vloni, kdy díky nepovolenému odběru (napouštění rybníku) vyschnul Zákolanský potok a v něm zahynulo mnoho tisíc raků a jiné drobotiny. Budu se muset zeptat na obci, jestli už dořešili následné řízení o škodě na přírodě.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

26.4.2020 21:51
A už je to tu zase. Zákazy, zákazy a zákazy. Pokuta, pokuta a zase pokuta. Zahrádka domku u řeky, zalévání čerpadlem cca 30 minut denně. A povolení máš kurva ? Seru na povolení šmejdi, mám těch pár litrů pustit do Německa a zahradu asi nechat uschnout co ? Hovno !!!
Odpovědět
Pa

PavelA

27.4.2020 08:42 Reaguje na Jan Cedič
Dobré je vědět,pokud se chcete víc naštvat,kolik platí za odběry z řek třeba skiareály....a jak velké ty odběry jsou:)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist