https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kdy-zacnou-firmy-vyrabet-kvalitni-veci-ktere-se-hned-nerozbiji-kdyz-vam-je-budou-moct-pronajmout
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdy začnou firmy vyrábět kvalitní věci, které se hned nerozbijí? Když vám je budou moct pronajmout

2.5.2019 10:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
I u nás už koncept pronájmu služby místo koupě výrobku funguje, nejznámějším příkladem je operativní leasing u auta.
I u nás už koncept pronájmu služby místo koupě výrobku funguje, nejznámějším příkladem je operativní leasing u auta.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | unsplash / Twitter
Některé firmy přecházejí od prodeje výrobků k prodeji služby. Má to být způsob, jak se částečně vymezit proti konzumnímu stylu života. Koncept bere výrobcům motivaci prodávat stále nové a nekvalitní produkty a naopak je vede k pronájmu věcí, u kterých je i v jejich zájmu, aby vydržely. Řešení koresponduje s trendy mladé generace a má mnohem větší potenciál přispět k ochraně životního prostředí než třeba úsporná lednička.
 

Příkladem může být právě lednička.

V praxi to vypadá tak, že firma nevyrábí ledničky, aby je prodávala, ale aby je sama provozovala. Zákazník si ledničku nekupuje, ale platí si službu provozování ledničky.

Zdá se to jednoduché, má to mnoho výhod a téměř žádné nevýhody. Ve chvíli, kdy si zákazník kupuje službu, ledničku fakticky nevlastní, přestože je u něj doma. Nemusí tedy vytvářet jednorázovou investici s obavou, jak dlouho mu lednička vydrží, nebo čekat, až se mu vyplatí investice do úsporné verze výrobku.

Ve chvíli, kdy ledničku nepotřebuje, smlouvu ukončí a nemá se spotřebičem žádné další starosti. Firma si ji odveze, renovuje a může používat dál.

Právě proto, že lednička může být používána i poté, co ji první uživatel vrátí, je v zájmu výrobce, aby fungovala co nejdéle a nebyla poruchová. Případné opravy samozřejmě musí řešit majitel, tedy výrobce.

Model služby je výhodný i pro stát a společnost. Produkty, které jsou již neopravitelné a dále nepoužitelné, likviduje nebo jinak využívá opět výrobce. Mnohem lépe se tak kontroluje zpracování odpadu a nastavují se procesy cirkulární ekonomiky.

Takový koncept samozřejmě úzce souvisí i s prudce se rozvíjející sdílenou ekonomikou, kde se o náklady dělí několik uživatelů současně. Je ale důležité si uvědomit, že se tento model vyplatí, i když se jedná pouze o vztah výrobce s jedním zákazníkem. Ten platí za službu průběžně a firma má finanční příjem, aniž by musela chrlit stále nové produkty. Zákazníkovi odpadnou starosti se servisem a případnou likvidací a netrápí se, pokud se lednička rozbije. Provozovatel ledniček mu jí vymění za novou. Ve výsledku se tak vyrobí méně výrobků, ty vyrobené mají větší životnost a vydělají na tom obě strany.

A kde jsou překážky pro rozšíření tohoto konceptu? Především v lidech a nastavení společností. Mnoho firem nebo domácností je nastaveno na koncept jednorázového nakupování. Lidem dělá dobře samotné pořízení nové věci, a tak si brzo kupují jiné nebo novější modely, aniž by je potřebovali.

Ruku na srdce, kdo z nás někdy nepřemýšlí o tom, jaký si koupí další mobil nebo auto? Co nového si pořídit na Vánoce, abychom vylepšili svou domácnost?

Průzkumy ukazují, že mladí lidé dnes nemají potřebu vlastnit a radši si věci půjčují. Můžeme proto očekávat vzrůstající oblibu tohoto druhu služeb.

Ledničku do domácnosti si v ČR na rozdíl od Indie nebo Austrálie zatím nepronajmete, přesto i u nás už nabízení služby místo prodeje výrobku funguje. Nejznámějším příkladem je operativní leasing u auta. Škoda se chystá dotáhnout tento koncept ještě dál a stát se z výrobce automobilů poskytovatelem služeb mobility. Copymat nabízí tisk místo tiskáren a Philips přišel s myšlenkou prodávat světlo místo žárovek, přičemž LED zářivkové trubice takto nabízí například Valtavalo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Heuer Dan
Dan Heuer
Autor je absolvent Sociální a kulturní ekologie FHS UK, zakladatel společnosti Fair Venture a je aktivní v rodinném rybářství.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.5.2019 05:37
Máme v domě takové skvělé schody, v zimě 5 stupňů, v létě v parnu 15. Jen je složitější ta logistika, pivo se musí v létě posunovat po schodech dolů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.5.2019 12:18
kdy? až vznikne poptávka. věci za řádově půl platu si nikdo příčetnej dlouhodobě nenajme, protože náklady na správu půjčky by byly větší, než nájem, ale koupí. nikdo si nenajme bicykl nebo lednici, ale byt nebo auto si najme kdekdo.
Odpovědět
ig

2.5.2019 23:42
Trend je opačný. Věci které dlouho vydržely a daly se donekonečna opravovat se už vyráběly. Lidi je přestali chtít a dávají přednost klumprům které nic nevydrží, ale za to můžou mít každý rok nový model :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.5.2019 07:52 Reaguje na
ale takové věci se stále vyrábějí, nebo (častěji) se dají koupit z druhé ruky ve velmi perspektivním stavu. třeba typicky tatra 148 nebo praga V3S - náklaďák s rámem. (jo, samozřejmě, žere, smrdí, řve a obsluha vyžaduje silného chlapa).
nebo, mluvíme-li o lednicích, třeba profesionální gastro a chladicí technika. ovšem stojí to o trošku víc než bílé zboží v alze.
Odpovědět
ig

4.5.2019 15:38 Reaguje na Lukas B.
Ale skoro nikdo je nekupuje. Lidi to nezajímá. Vím z vlastní zkušenosti, taky si rád pořizuju průmyslovou verzi různých výrobků, ale jsem s tím dost za exota :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist