https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kdyz-se-odpad-zmeni-v-poklad-v-praze-vznika-recyklacni-dilna-zdrojovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitř video uvnitřKdyž se odpad změní v poklad: v Praze vzniká recyklační dílna Zdrojovna

14.3.2014 01:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tady to trochu přibrousím a bude jako nový. První workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
Tady to trochu přibrousím a bude jako nový. První workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Věci, které by skončily na sběrném dvoře, na půdě, ve sklepě, nebo popelnici mohou dostat ještě druhou šanci. Dát jim ji chce parta mladých lidí, zakladatelů pražské recyklační dílny s názvem Zdrojovna.
 

Zdrojovna má být prostor, kam lidé budou moci přinést nepotřebné nebo rozbité věci: nábytek, nádobí, bicykly, prostě cokoliv ze své domácnosti či garáže. Návštěvníci recyklační dílny si pak budou moci tyto odložené věci opravit, předělat, zkrátka upravit k obrazu svému a odnést domů za částku pokrývající náklady.

K dispozici jim bude prostor dílny, materiál, nářadí i odborné rady lektorů ze Zdrojovny. Lidé, kteří nemají čas nebo chuť tvořit vlastníma rukama, si budou moci ve Zdrojovně už hotový zrenovovaný výrobek koupit.

Zdrojovna by se měla časem stát sociálním podnikem zaměstnávajícím lidi bez domova nebo zručné seniory jako lektory. Náklady by měly být podle zakladatelů velice nízké, lidé si budou moci věci odnášet téměř zdarma, služby by tedy mohli využívat nejen milovníci recyklovaných předmětů, ale i chudší lidé.

„Rádi bychom byli svým ekologickým a sociálním laděním alternativou ke sběrným dvorům. Chceme být místem, kde znovu ožívají věci i mezilidské vztahy,“ vysvětlují zakladatelky Zdrojovny.

Samy se inspirovaly ve Francii, kde podobné dílny fungují už několik let. „Po Paříži takovýchto provozoven funguje několik. Pařížané mohou využívat obchod, nebo zde nepotřebné materiály přenechávat. Vše je znovuvyužito a jsou zaměstnáni lidé, kteří by byli jinak obtížně zaměstnatelní,“ vysvětluje Tereza Klenorová. „Francouzská Zdrojovna“ zahrnuje kamenný obchod, několik dílen i dodávkovou službu, která vyjíždí do ulic pro zajímavý materiál.

Líbí se Vám článek? Přispějte Ekolistu.cz na další

Ekolist.cz je neziskové médium, které se neobejde bez podpory svých čtenářů. Svým čtenářům přinášíme každý měsíc kolem tří stovek textů – agenturních zpráv, původních článků, rozhovorů, recenzí a rad, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí.

Můžete nám pomoci, abychom naši práci dělali ještě lépe. Nejlépe pravidelným darem na účet: 0201022329/0800

Stačí stovka měsíčně. Více najdete na stránce Podopořte Ekolist.cz.

Zdrojovna zahájila svoji činnost workshopem v neděli 9. března 2014 v prostorách bývalé haly českých drah na Radlické 125. Druhý pražský workshop se uskuteční 27. dubna 2014.

Další workshopy by se měly uskutečnit také v Plzni a Benátkách nad Jizerou. Ve hře je i účast na budějovickém Majálesu nebo cesta do Brna.

Zároveň zakladatelé Zdrojovny hledají v Praze vhodný prostor, kde by se mohla dílna a malý obchod rozjet trvale a naplno. Na financování prostor se mohou podílet i fanoušci a sympatizanti projektu Zdrojovna, chystá se totiž crowdfundingová kampaň.


reklama

1. workshop recyklační dílny Zdrojovna

předchozí    další
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
1. workshop recyklační dílny Zdrojovna v Praze
 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist