https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kontaktni-cocky-do-wc-nepatri-po-jejich-splachnuti-se-s-nimi-muzete-znovu-setkat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontaktní čočky do WC nepatří. Po jejich spláchnutí se s nimi totiž můžete znovu setkat

11.9.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Se spláchnutými jednorázovými kontaktními čočkami se můžete znovu setkat, třeba ve své čerstvé zelenině. / Ilustrační foto
Se spláchnutými jednorázovými kontaktními čočkami se můžete znovu setkat, třeba ve své čerstvé zelenině. / Ilustrační foto
Lidé mají zvláštní dojem, že to, co odloží do toaletní mísy, už nikdy v životě nespatří. Není to tak úplně pravda. A nemusí jít jen o případ, že to splachované ucpe trubky a vybublá opět na povrch. V případě spláchnutých jednorázových kontaktních čoček to sice trochu trvá, ale znovu se s nimi můžete setkat, třeba ve své čerstvé zelenině. Píše o tom TreeHugger.com.
 

Mohou vypadat nepatrně, křehce a neškodně, ale je jich prostě moc. Podle Charlese Rolskyho, autora studie Arizonské státní univerzity, nosí kontaktní čočky něco kolem 45 milionů Američanů. V Evropě se pak touto optickou pomůckou vybavuje něco mezi 5 – 15 % populace. Což nejsou úplně přesná čísla, ale dávají rámcovou představu o nemalém množství nositelů. Další data, zaměřená na USA, jsou naštěstí podrobnější.

Na kilo kalů jeden pár čoček

Podle Rolskyho výzkumu se necelá pětina (15-20 %) všech amerických uživatelů svých jednorázových kontaktních čoček zbavuje pravidelně tak, že je splachuje do odpadu. Ročně tu v kanalizaci tedy skončí něco mezi 1,8 - 3 ,36 miliardami kusů. Pokud bychom přemýšleli o jejich hmotnosti, nebude to zase tak velké číslo. Minimálně tedy ve srovnání s tím ostatním, co se v kanalizaci nachází. Je to "jenů nějakých 20-23 tun. Někdy je ale i málo příliš.

Kontaktní čočky díky své nepatrnosti projdou prvními stupni přečišťování a usadí se až v kalových jámách. A tady se zvolna koncentrují. Na jeden kilogram tuhých splašků (čistírenských kalů) pak připadá jeden pár kontaktních čoček. „Je to další významná, byť dosud neprobádaná cesta, jakou se makro a mikroplasty dostávají do životního prostředí suchozemských ekosystémů,“ vysvětluje Rolf Halden, spoluautor arizonské studie.

Charles Rolsky zkoumal na Arizonské státní univerzitě vliv kontaktních čoček na životní prostředí.
Charles Rolsky zkoumal na Arizonské státní univerzitě vliv kontaktních čoček na životní prostředí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | ASU

Následky k nedohlédnutí

Upravené čistírenské kaly se totiž ve Státech používají jako hnojivo na zemědělsky obdělávaných plochách. A s nimi i čočky. Nevypadají pravda jako dřív. „Pobyt v anaerobním prostředí a působení mikroorganismů totiž naruší jejich povrch, oslabí vazby plastových polymerů a urychlí jejich rozklad. Z kompaktních makroplastů se po přenesení do půdy velmi snadno stanou mikroplasty,“ říká Rolsky.

Čočky se tak vrací lidem na dohled z poněkud nečekané strany. Třeba jako součást vypěstované čerstvé zeleniny. Mikroplasty uvolněné do polí mohou také snadno splachem unikat do říčních toků a oceánů, vstupovat do ekosystémů i jednotlivých organismů a zamořovat tak celou planetu.

Řešení? Nevyhazovat kontaktní čočky do záchodu. „Buď se jich zbavit jako součásti tuhého komunálního odpadu, nebo je odevzdávat k recyklaci ve specializovaných centrech,“ dodává Rolsky. Jinak by totiž mohly mít kontaktní čočky nedozírné následky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist