https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/latkovy-nebo-papirovy-kapesnik-uz-je-jasno?ids%5Bx8b1d026507bf2f2807ca1060acc62283%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Látkový, nebo papírový kapesník? Už je jasno

25.11.2011 14:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Papírový kapesník sice vychází lépe v množství energie spotřebované na jeho výrobu, jenže nasbírané plusové body zase rychle ztrácí v produkci odpadu.
Papírový kapesník sice vychází lépe v množství energie spotřebované na jeho výrobu, jenže nasbírané plusové body zase rychle ztrácí v produkci odpadu.
Už je to zase tady. Doba nachlazení, rýmy a plných nosů. Čas kapesníků. Někdo si k zarudlému nosu přikládá látkový kapesník, jiní nedají dopustit na kapesníčky z papíru. Pokud ale oba druhy kapesníků poměříme co do zátěže životního prostředí, pak jasně vyhrává – světe div se – starý dobrý kapesník látkový.
 

Spotřeba vody je veliká

Podle všeho vycházejí co se ekologické stopy týče lépe i dnes tradiční textilní kapesníky. Je tomu tak i přesto, že bavlna, ze které jsou látkové kapesníky zpravidla vyráběny, je plodina velice náročná na vodu, a kapesníky je během používání také třeba prát a někdo kapesníky i žehlí. „U konvenčního pěstování bavlny se udává spotřeba 10 000 litrů vody na kilogram,“ říká odborník na ekologickou stopu Viktor Třebický z organizace TIMUR. Oproti tomu se při výrobě papíru spotřebuje jen 2000 litrů vody. Podle informací australského časopisu G Magazine je na výrobu jednoho látkového kapesníku třeba 165 litrů vody a při každém praní vyžaduje dalších 0,15 litru.

Hlavní výhodou textilního kapesníku, díky níž bez problému poráží svého papírového „rivala“, je totiž jeho životnost a možnosti opakovaného využití. G Magazine odhaduje, že jeden látkový kapesník je možné použít až 520krát. Nároky na výrobu se tedy rozloží do mnoha let používání. Průměrně vychází na jedno použití už jen necelý půllitr vody. Na první pohled na vodu méně náročná výroba papírového kapesníku tak doplácí na jeho jednorázové použití. Papírový kapesník váží asi jeden gram, jeho „vodní“ bilance tak dosahuje 2 litrů.

Energie do koše

Papírový kapesníček vychází lépe v množství energie spotřebované na jeho výrobu, jenže nasbírané plusové body zase rychle ztrácí v produkci odpadu. Papírové kapesníky se znovu nerecyklují a po krátkém použití končí na skládce nebo ve spalovně, v tom nejlepším případě na kompostu. Výrobci papírových kapesníků se často zdráhají vyrábět kapesníčky z recyklovaného papíru, protože by nebyly tak měkké a snížil by se tím komfort pro uživatele. Při používání kapesníčků však nejde jen o samotné kapesníčky, ale i o jejich obal. I toto hledisko hraje do karet kapesníkům látkovým.

„Při uvážení všech parametrů, včetně praní a žehlení látkových kapesníků, vychází jako jednoznačně šetrnější látkové kapesníky,“ hodnotí Viktor Třebický. „Ekologická zátěž u látkových kapesníků je 20krát nižší, pokud započítáváme jen výrobu a likvidaci. A asi 7krát nižší, když zahrneme i praní a žehlení látkových kapesníků,“ uvádí Třebický. A dovysvětluje, že přesný poměr samozřejmě závisí na konkrétní spotřebě kapesníků každého z nás. (Výpočet ekostopy kapesníků, který Třebický sestavil pro Ekolist.cz, naleznete v boxu.)

Pro látkové kapesníky se často najde i další uplatnění.
Pro látkové kapesníky se často najde i další uplatnění.

Dopad kapesníků na životní prostředí totiž můžeme snížit i my sami koncoví spotřebitelé. A to nejen jejich spotřebovaným množstvím. Ať už používáme kapesníky látkové, nebo papírové, můžeme zakoupit oba typy vyrobené z bio bavlny (ano, i papírové kapesníky se mohou vyrobit z bavlny). Ty papírové si můžeme pořídit z recyklovaného papíru. Zahraniční obchody nabízí textilní kapesníky z konopí, které je ve srovnání s bavlnou méně náročné. Ekostopu hadrových kapesníků může uživatel snížit také tím, že je místo sušení v sušičce nechá uschnout volně na vzduchu. Ekologicky velmi šetrné je si nové kapesníky vyrobit ze zbytků starých látek. U papírových kapesníků lze přírodě vrátit biomasu tím, že místo v koši skončí v kompostu.

Pro dámy a gentlemany

Látkové kapesníky ale hrají prim nejen co týká ekologie. Mají stále i svoji společenskou hodnotu. A to i navzdory mnohým lidem, kteří považují látkový kapesník za dávno překonanou záležitost a zmačkaný kapesník v kapse je pro ně naprosto odpudivá věc.

"Látkový kapesník je vyšší standard. Hraje roli jakési pojistky proti jakékoli nehodě. U gentlemana se nepředpokládá, že by byl bez kapesníku, nebo měl u sebe jen papírové," řekl odborník na etiketu Ladislav Špaček pro Novinky.cz. K otírání slz nebo setření nečistot z obličeje či z oblečení je sice možné použít i kapesník papírový, ale ten se obvykle rychle znehodnotí. Kromě toho se textilní kapesníky uplatňují i dnes jako dárek.

Ekostopa papírového a látkového kapesníku

Viktor Třebický z Týmové iniciativy pro místní udržitelný rozvoj vypočítal pro Ekolist ekostopu obou druhů kapesníků. Porovnával roční spotřebu 100 ks balení papírových kapesníčků a 2,5 látkových kapesníků (spotřeba 50 ks látkových na 20 let).

Výroba a likvidace daného množství papírových kapesníků podle něj vytváří ekologickou stopu 21 globálních m2/rok. (Pokud použijeme papírové kapesníky z recyklovaného papíru sníží se ekologická stopa asi o 38 %).U látkových je to pouze 1,24 m2/rok. Což je skoro 20krát menší ekostopa než v případě jejich papírové alternativy. Pokud se připočítá energie na praní a žehlení, která při průměrném praní a žehlení 3 kapesníků týdně činí podle Třebického zhruba 2 kWh/rok, naroste ekostopa textilních kapesníků na 3,2 m2/rok. I pak se ale jedná o číslo 7krát menší než v případě kapesníků papírových.

Do ekostopy je však nesmírně těžké započítat skutečné nároky na vodu, dopravu a řadu chemických látek používaných při výrobě obou typů kapesníků.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Šnuptychlová ekověda aneb Spotřeba vody na jeden kapesník - 26. 11. 2011 - nii

Ona se ta voda spotřebovává většinou pohromadě na několika málo místech. Co se týče třeba té bavlny, tak její pěstování má na svědomí vyschnutí Aralského jezera. Samozřejmě, každý kapesník vyrobený z bavlny z té oblasti měl/má jen mizivou spotřebu vody.

Jinak u vody je ještě jeden problém a sice že je něco úplně jiného spotřebovat litr vody v nějaké polopouštní oblasti a litr vody v oblasti na vodu bohaté.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist