https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/muze-se-z-vasi-okrasne-zahrady-tesit-i-hmyz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může se z vaší okrasné zahrady těšit i hmyz?

20.9.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bez opylovačů nám dobře nebude a je nám tedy zapotřebí více kvetoucí zeleně, aby u nás hmyzu bylo lépe. / Ilustrační foto
Bez opylovačů nám dobře nebude a je nám tedy zapotřebí více kvetoucí zeleně, aby u nás hmyzu bylo lépe. / Ilustrační foto
Bez opylovačů nám dobře nebude a je nám tedy zapotřebí více kvetoucí zeleně, aby u nás hmyzu bylo lépe. Tuto jednoduchou poučku není zase tak obtížné obsáhnout, ať už se snažíme zvelebit zahradu, park nebo hřbitov. Zasekneme se až v tu chvíli, kdy začneme konkrétně řešit, jaké květiny jsou vhodné pro jaký hmyz. Shrnuje to i studie uveřejněná v Journal of Insect Conservation.
 

Opylovačům totiž nestačí, že to kvete. Nebo přesněji, někteří opylovači si vybírají víc, než ostatní. A proto pro ně ne každá zahrada posetá kobercem pestrých květů představuje prostřený stůl.

Entomologové univerzity v Sussexu se pokusili vyhodnotit, které běžně dostupné kvetoucí rostliny a jejich kultivary na anglických zahradách jsou pro hmyz dostatečně atraktivní. A aby to zjistili, sedli si na 2,5 hektarovou zahradu v jižním Oxfordshire, na které bylo předem vysázeno 111 druhů takových rostlin, a po pět vegetačních sezón sledovali, jak velká je mezi květy hmyzí návštěvnost. Malá nebyla.

Cizí nebo domácí? Nevadí

Vlastně, postupně zaznamenali přes 9000 různých hmyzích návštěv. A entomologové se je snažili většinou úspěšně zařadit do konkrétních druhů. Přirozeně tu početně dominovali včely medonosné a čmeláci, ale bylo také dost pestřenek, motýlů a včel samotářek.

Nu, a po pěti letech takového pozorování vykrystalizovalo první zajímavé zjištění. Hmyz co do počtu návštěv nečinil zásadní rozdíly mezi květinami původními, domácími, a těmi, které sem byly dovezeny z jiných koutů světa pro okrasu. Což je mimochodem informace přesně v rozporu s dosavadním přijímaným poznatkem o „nepopulárnosti“ cizích druhů.

Výběr kultivarů rostlin je klíčový

Zajímavé také je, že druhy domácí lákaly svými květy pestřejší směs hmyzu. Roli přitom moc nehrálo, jestli se jedná o trvalku nebo jednoletou rostlinu. Tři nejvíce navštěvované rostliny byly marulka šantovitá (Calamintha nepeta), záplevák podzimní (Helenium autumnale) a kakost Rozanne. Dál by to připomínalo jistou epizodní scénku z filmu Obecná škola. Do některých květů se dostanou jen ti, co mají patřičně dlouhý sosáček. A ostatní mají smůlu. Pak se ale nutně stávalo, že třeba na hvězdnici novobelgické (Aster novi belgii) byl přetlak včel a čmeláků, zatímco o jiné druhy takový zájem neměly.

Byly tu i druhy, například krásně kvetoucí rmen bavířský, o které včely medonosné prostě zájem vůbec nejevily (ale zato byly populární mezi včelami samotářkami a pestřenkami). Máčka plocholistá byla atraktivní pro většinu hmyzích zástupců bez rozdílu, zatímco třeba okrasný rozrazil virginský (Veronicastrum virginicum) dosahoval velmi malého zájmu, ale u svých pár stálých zákazníků dosahoval obliby maximální.

Co z toho tedy pro běžného zahradníka a milovníka bzučivého hmyzu plyne? Komplikace.

Zahrada jako prostřený stůl

Ani překrásně rozkvetlý kout vaší kultivované zahrady nemusí nutně představovat pro hmyz naději na lepší život. Zdaleka ne každá kvetoucí rostlina může „obsloužit“ všechny opylovače a často se můžeme ocitnout v situaci, když námi vysazené květiny pomáhají jen těm druhů opylovačů, kteří zase tak moc pomáhat nepotřebují. Našim okrasným zahradám zatím dominují druhy nepůvodní, ale to nemusí být nutně na škodu. Pokud tedy dokážeme jejich výběr sladit s tím, čeho je zapotřebí hmyzu. Pak by i naše okrasné zahrady mohly lahodit nejen oku, ale i sosáčkům ohroženého hmyzu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist