Návod, jak se dostat dovolenou k moři a neutopit se v oceánu ekovýčitek
Je to trochu ohraná písnička, ale za dovolenou, která vám přinese pokoj mysli a restart, nemusíte cestovat daleko. Zkuste se porozhlédnout, zda byste nenašli místo pro odpočinek nebo dobrodružství v České republice nebo v regionu střední Evropy. Slyšeli jste někdy o Rujáně? Něco jako Chorvatsko, ale jedete na druhou stranu.
A pokud jste takové místo našli, zkuste jít ještě o krok dál – nejet autem, ale udělat si zážitek už z cesty. Vlakem se můžete dostat pohodlně po Evropě, a to nejen střední. Například z Bohumína nebo Břeclavi dojedete bez přestupu až na Francouzskou riviéru za den cesty, bez řízení, lůžkovým vozem.
Ať už pojedete vlakem, autem, autobusem či poletíte, zkuste si spočítat uhlíkovou stopu cesty. Na internetu najdete několik kalkulaček (viz box), do nichž zadáte údaje včetně vzdálenosti a způsobu dopravy, a dostanete tzv. uhlíkovou stopu – množství skleníkových plynů, které svou cestou vyprodukujete. Můžete si tak udělat představu o tom, jak je který způsob cestování (ne)eko.
Téměř každá aktivita, od dopravy po jídlo, uvolňuje přímo nebo nepřímo skleníkové plyny. Ty přispívají ke změně klimatu s jejími negativními důsledky, a proto je v rámci odpovědného životního stylu cílem vyprodukovat jich co nejméně. Ale to je snad jasné.
Vybrali jste si destinaci, promysleli způsob dopravy, spočítali v kalkulačce uhlíkovou stopu, a rozhodli se, že prostě letíte, klima neklima? Pak pokud to jde, volte přímé lety. Letadla spotřebují nejvíce paliva při startu. Z pohledu emisí má větší smysl přímý let než několikrát přestupovat. Byť s přestupy můžete mít let paradoxně levnější.
Kupte si odpustek
Dobrá zpráva je, že svou uhlíkovou stopu můžete kompenzovat pomocí takzvaných offsetů. Pokud vlastnoručně nezasadíte a nevypěstujete strom, je nejjednodušším řešením finančně podpořit projekt, který snižuje emise skleníkových plynů. Může se jednat o výsadbu dlouhověkých stromů, zachycování metanu ze skládek nebo projekty čisté energie a energetických úspor.
Jak najít offsetové projekty? Informuje o nich například společnost CI2. Na adrese mojeco2.cz/ si můžete jednak spočítat svou uhlíkovou stopu a rovnou přejít k podpoře kompenzačních projektů. V tuhle chvíli máte na výběr ze dvou – oba se zaměřují na budování alejí u malých obcí v ČR. Vámi vyprodukované množství CO2 se přepočte na částku, kterou podpoříte konkrétní alej.
Pokud jsou vám tyto projekty malé, můžete si vybrat z projektů různého zaměření, třeba na stránkách carbonfund.org/projects/. Fajn je, že „odpustky“ za létání nejsou drahé. Například uhlíková stopa zpátečního letu na dovolenou na Krétu je podle kalkulačky společnosti CI2 celých 970 kg CO₂. Cestu vykompenzuje 398 Kč podpory pro projekt Stromořadí dubů na okraji Městce Králové.
To, že uhlíkové odpustky za létání existují, ale neznamená, že je vyhráno a může se létat horem dolem. Furt platí, že lepší je zbytečně nelétat. A po letadle a odpustcích sáhněte jen v případě, že cestovat jinak či jinam je nemyslitelné.
Uhlíkové kalkulačky
česky• osobní uhlíková stopa
• uhlíková stopa aktivit
anglicky
• Ecopassenger
• Atmosfair
• Carbon Footprint
• Climate Care
reklama