https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/navod-jak-se-dostat-dovolenou-k-mori-a-neutopit-se-v-oceanu-ekovycitek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návod, jak se dostat dovolenou k moři a neutopit se v oceánu ekovýčitek

31.1.2019 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na dovolenou snů nemusíte nutně letět.
Na dovolenou snů nemusíte nutně letět.
Všichni víme, že letecká doprava významně přispívá ke klimatické změně. Jistě, leckam se dá dostat vlakem, ale ne každý chce strávit na kolejích celý den, když letadlem je na místě za tři hodiny. Ale možná ve vás při nákupu letenek hlodá malá výčitka. Tak tady je pár tipů, jak se s ní vyrovnat. A pokud víte na tuty, že poletíte, skočte rovnou do druhé poloviny článku k mezititulku o odpustcích. Začneme totiž radami, které možná nechcete slyšet.
 

Je to trochu ohraná písnička, ale za dovolenou, která vám přinese pokoj mysli a restart, nemusíte cestovat daleko. Zkuste se porozhlédnout, zda byste nenašli místo pro odpočinek nebo dobrodružství v České republice nebo v regionu střední Evropy. Slyšeli jste někdy o Rujáně? Něco jako Chorvatsko, ale jedete na druhou stranu.

A pokud jste takové místo našli, zkuste jít ještě o krok dál – nejet autem, ale udělat si zážitek už z cesty. Vlakem se můžete dostat pohodlně po Evropě, a to nejen střední. Například z Bohumína nebo Břeclavi dojedete bez přestupu až na Francouzskou riviéru za den cesty, bez řízení, lůžkovým vozem.

Ať už pojedete vlakem, autem, autobusem či poletíte, zkuste si spočítat uhlíkovou stopu cesty. Na internetu najdete několik kalkulaček (viz box), do nichž zadáte údaje včetně vzdálenosti a způsobu dopravy, a dostanete tzv. uhlíkovou stopu – množství skleníkových plynů, které svou cestou vyprodukujete. Můžete si tak udělat představu o tom, jak je který způsob cestování (ne)eko.

Téměř každá aktivita, od dopravy po jídlo, uvolňuje přímo nebo nepřímo skleníkové plyny. Ty přispívají ke změně klimatu s jejími negativními důsledky, a proto je v rámci odpovědného životního stylu cílem vyprodukovat jich co nejméně. Ale to je snad jasné.

Vybrali jste si destinaci, promysleli způsob dopravy, spočítali v kalkulačce uhlíkovou stopu, a rozhodli se, že prostě letíte, klima neklima? Pak pokud to jde, volte přímé lety. Letadla spotřebují nejvíce paliva při startu. Z pohledu emisí má větší smysl přímý let než několikrát přestupovat. Byť s přestupy můžete mít let paradoxně levnější.

Můžete si vykoupit čisté svědomí. Ale furt je létání hřích.
Můžete si vykoupit čisté svědomí. Ale furt je létání hřích.

Kupte si odpustek

Dobrá zpráva je, že svou uhlíkovou stopu můžete kompenzovat pomocí takzvaných offsetů. Pokud vlastnoručně nezasadíte a nevypěstujete strom, je nejjednodušším řešením finančně podpořit projekt, který snižuje emise skleníkových plynů. Může se jednat o výsadbu dlouhověkých stromů, zachycování metanu ze skládek nebo projekty čisté energie a energetických úspor.

Jak najít offsetové projekty? Informuje o nich například společnost CI2. Na adrese mojeco2.cz/ si můžete jednak spočítat svou uhlíkovou stopu a rovnou přejít k podpoře kompenzačních projektů. V tuhle chvíli máte na výběr ze dvou – oba se zaměřují na budování alejí u malých obcí v ČR. Vámi vyprodukované množství CO2 se přepočte na částku, kterou podpoříte konkrétní alej.

Pokud jsou vám tyto projekty malé, můžete si vybrat z projektů různého zaměření, třeba na stránkách carbonfund.org/projects/. Fajn je, že „odpustky“ za létání nejsou drahé. Například uhlíková stopa zpátečního letu na dovolenou na Krétu je podle kalkulačky společnosti CI2 celých 970 kg CO₂. Cestu vykompenzuje 398 Kč podpory pro projekt Stromořadí dubů na okraji Městce Králové.

To, že uhlíkové odpustky za létání existují, ale neznamená, že je vyhráno a může se létat horem dolem. Furt platí, že lepší je zbytečně nelétat. A po letadle a odpustcích sáhněte jen v případě, že cestovat jinak či jinam je nemyslitelné.

Uhlíkové kalkulačky

česky
osobní uhlíková stopa
uhlíková stopa aktivit

anglicky
Ecopassenger
Atmosfair
Carbon Footprint
Climate Care

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist