https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nejdou-zavrit-dvere-mrazaku-nejvyssi-cas-ho-odmrazit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejdou zavřít dveře mrazáku? Nejvyšší čas ho odmrazit

29.10.2022 06:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tohle už vyžaduje zásah.
Tohle už vyžaduje zásah.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Kdy odmrazit mrazák? Jestli už nejdou šuplíky zastrčit zpátky a dveře nejdou zavřít, tak už jste měli mít odmrazeno dávno. Nebo jestli s obavou sledujete ceny energií a bojíte se jakéhokoliv jejich zdražení.
 

Mrazák je spotřebič, který běží pořád. A když je namrazený, má podstatně vyšší spotřebu. Jak to? Vrstva ledu totiž funguje jako izolace. Čím silnější je, tím víc energie spotřebič spotřebuje, aby dosáhl nastavené teploty.

A jestli s obavou hledíte na elektroměr, pak mrazák zbavený zbytečné námrazy může pár stovek ročně uspořit. Kromě toho mu odmrazením můžete i prodloužit životnost. Nebude se totiž muset tolik trápit s vychlazením mrazáku.

Takže jestli vám nejdou kvůli námraze zavřít dvířka mrazáku, pak už je opravdu nejvyšší čas si udělat chvilku a mrazák ledu zbavit. Naštěstí to není nic náročného. Z části se to udělá samo.

Jenže co s věcmi, které jste měli v mrazáku? Kdyby byla zima a mráz a měli jste balkon, pak byste mohli vzít celé šuplíky a dát je ven.

Lepší.
Lepší.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Někdy se ale musí člověk pustit do rozmrazování i v době, kdy není zima nebo nemá balkon.

Nechat zmražené potraviny rozmrazit by byla škoda. Vezměte prostěradlo, dejte jej na postel, vyskládejte na něj šuplíky z mrazáku, zabalte prostěradlem a celé to zakryjte peřinou. Nebo dvěma. Čím silnější vrstva, tím lépe to bude izolovat. To už víme.

Opakovaná zkušenost autora tohoto textu ukazuje, že takto v posteli zabalené zmražené potraviny vydrží rozmrazování mrazáku, aniž by „povolily“.

Tak. A jak na to rozmrazování? Rozhodně budete potřebovat hadr nebo utěrku. Víc utěrek. Z mrazáku bude během rozmrazování vytékat voda. A i když některé mrazáky mají takové legrační gumové odtokové udělátko, voda prostě teče i na podlahu. Takže bude potřeba vodu utřít.

Tohle už by taky chtělo.
Tohle už by taky chtělo.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Samotný proces rozmrazování můžete nechat na fyzice. Prostě přístroj vypnete, vyndáte šuplata, necháte otevřená dvířka a jdete si po svém. Nějakou dobu to zabere, ale nakonec se led rozpustí.

A nebo můžete proces lehce uspíšit tím, že do mrazáku dáte hrnec s horkou vodou.

A jestli vás to bude bavit, můžete vzít vařečku (nebo jiný dřevěný nástroj) a můžete námrazu odstraňovat i fyzicky. Ale nepoužívejte sílu, abyste neporušili těsnost chladicího systému. Tím byste nic neušetřili.

Mrazák pokud možno vytřete do sucha, vraťte zpět šuplíky a přístroj zapněte. Hotovo.

A příště si pořiďte mrazák s no frost systémem.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

29.10.2022 11:51
To doopravdy potřebují hospodyňky návody na internetu, v televizi, téměř ke všemu ?
To nemají vlastní zkušenosti od předků, nebo vlastní rozum !
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.10.2022 20:59
Na tomhle navodu/pripomenuti jeste nevidim nic spatneho. Horsi jsou vystrahy typu ze kocky nepatri do pracky ci lednicky apod. :)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 06:10 Reaguje na Miloš Zahradník
1*
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

31.10.2022 09:31 Reaguje na Miloš Zahradník
Dobrý den,

na tomto místě bych cítil potřebu zmínit, že kočky do pračky nebo mikrovlnky skutečně nepatří.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
RV

Richard Vacek

31.10.2022 09:22
Tuším, že každá další generace potřebuje návody na stále jednodušší činnosti. Vědecky zdůvodněný byl tento proces na začátku komedie "Absurdistán".
Odpovědět
ad

31.10.2022 10:13
Jak asi funguje to no-frost: https://www.ecosia.org/search?q=no+frost+chladni%C4%8Dka
Odpovědět

Jana Černá

26.11.2022 22:26
Mám doma dva mrazáky, jeden je spojen s lednicí v kuchyni a druhý mám samostatný šuplíkový v prádelně. Snažím se je odmrazovat alespoň 2x ročně, abych ušetřila nějaké finance a doufám, že to i pomůže s tou životností. V létě se mi však mrazák v prádelně rozbil a tak jsem koupila téměř nový přes bazar https://domacnost.biginzerce.cz/. Zatím vše funguje jak má.
Odpovědět
ZK

Zan K.

14.12.2022 13:44
Tohle je asi dost známé (možná až na tu efektivnost mražení). Důležitější je však asi to, jak s oněmi zamraženými potravinami. Ono po rozmrazení některých starých - 1/2 až rok je spíše nutná jejicj likvidace....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist