Oběhové čerpadlo – nenápadný, ale přesto spotřebič
Oběhové čerpadlo je zařízení, které rozvádí z kotle nebo zásobníku teplou vodu do radiátorů v bytě či domě. Jedná se o elektrický motor, který je v běhu vždy, kdy vytápíme. Oběhové čerpadlo tedy používáme podstatnou část roku, např. 4000-5000 hodin ročně. Oběhové čerpadlo se může používat také pro rozvod teplé vody, takže je v chodu po celý rok. Vzhledem k tomu, že mezi oběhovými čerpadly jsou velké rozdíly v účinnostech, je vhodné při rekonstrukci, zateplení nebo novostavbě vybrat úsporný model.
Nejstarší oběhová čerpadla jsou jednoduché asynchronní motory běžící na plné otáčky po celou dobu. Taková čerpadla mohou mít poměrně velkou spotřebu, která může činit až 10 % spotřeby rodinného domu. Moderní oběhová čerpadla oproti tomu nabízejí podstatně vyšší účinnost a možnost regulace otáček. Spotřeba takového moderního oběhového čerpadla může být čtvrtina toho původního a investice se může vrátit velmi rychle.
Kdy se zaměřit na výměnu oběhového čerpadla?
Na výměnu oběhového čerpadla bychom se měli zaměřit kdykoliv, kdy rekonstruujeme otopnou soustavu, rozvod teplé vody, při zateplení domu nebo výměně kotle. Je důležité předejít tomu, aby oběhové čerpadlo bylo zbytečně předimenzované a kdy bychom nevyužili celý výkon čerpadla. Pokud s otopnou soustavou zatím nehodláte nic dělat, zvažte alespoň návštěvu odborníka, který posoudí účinnost a seřízení čerpadla a celé otopné soustavy (i kvalitní seřízení může výrazně zvýšit účinnost).
Jak vybrat oběhové čerpadlo?
Pro správné dimenzování je klíčová hodnota dopravního tlaku čerpadla či dopravní výšky čerpadla. Správné dimenzování je vhodné nechat na odbornících. Hodnota závisí na počtu otopných těles, druhu vytápění, počtu podlaží, apod. Dobrý návrh otopné soustavy není jednoduchý.
Lze nicméně jednoduše ovlivnit účinnost oběhového čerpadla. Evropská legislativa zavedla tzv. index energetické účinnosti (EEI), díky kterému můžeme oběhová čerpadla jednoduše porovnat právě s ohledem na účinnost. EEI musí být označen na typovém štítku, balení a v technické dokumentaci. Čím nižší je EEI, tím je produkt účinnější. V současnosti jsou na trhu dostupná oběhová čerpadla s EEI 0,23 a nižší. Evropský projekt HACKS doporučuje EEI ≤ 0,18, což zaručuje skutečně úsporné produkty a přitom stále velmi širokou nabídku na evropském i českém trhu.
Kolik opravdu ušetříme?
S účinným oběhovým čerpadlem můžeme ušetřit tisíce korun ročně. Samozřejmě to závisí především na vyměňovaném čerpadle, nicméně původní staré oběhové čerpadlo může mít roční spotřebu např. 650-700 kWh (cena za elektrickou energii přibližně 3000 Kč za rok). Spotřeba moderního úsporného čerpadla může být např. 50-80 kWh (200-300 Kč). Návratnost opatření je tedy poměrně rychlá a doporučovaná.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (37)
Luboš Horáček
9.3.2021 17:38Tomáš Zeman
9.3.2021 19:32 Reaguje na Luboš HoráčekRadim Polášek
12.3.2021 15:03 Reaguje na Luboš HoráčekKatka Pazderů
9.3.2021 18:48Pěkný článek, ale kdyby se zabýval úsporami energií obecně, byl by lepší.
Michal Staša
9.3.2021 19:04 Reaguje na Katka PazderůJaromír Husařík
9.3.2021 19:32 Reaguje na Michal StašaMichal Staša
10.3.2021 11:13 Reaguje na Jaromír HusaříkDAG
10.3.2021 08:22 Reaguje na Katka PazderůJen mě zaráží, že autor pracuje v oboru, napíše takový článek a ještě ho dá na ekolist.
Klikl jsem na stránky a zjistil, že je to neziskovka. Po takových článcích se člověk nemůže divit, že všichni v neziskovkách vidí jen příživníky. Škoda, že poškozuje i ostatní neziskové společnosti.
Michal Staša
10.3.2021 11:18 Reaguje na DAGMilan G
11.3.2021 23:08 Reaguje na Katka PazderůTomáš Zeman
9.3.2021 19:26Michal Staša
10.3.2021 11:21 Reaguje na Tomáš ZemanTomáš jedno
9.3.2021 19:30vemte absolutní až nereálná čísla, násobte je počtem dalších absolutních čísel a počítej s demencí u čtenáře...
prosím vygoglete mi 700 W oběhové čerpadlo pro normální domací rozvody.
Jirka Černý
9.3.2021 19:43 Reaguje na Tomáš jednoMichal Staša
10.3.2021 11:23 Reaguje na Tomáš jednojaroslav hes
10.3.2021 00:29Jiří Daneš
10.3.2021 16:28 Reaguje na jaroslav hesPříklad jsem zjednodušil a použil jsem atomovou váhu C a molekulovou váhu O2 a CO2 vyjádřenou v kg a uvedl jsem úplné spálení uhlíku.
Ve skutečnosti v žádném topeništi nedojde k dokonalému spálení C na CO2, ale část odejde z topeniště jako CO (kysličník uhelnatý), ten je lehčí než vzducha stoupá vzhůru až do ozonové vrstvy atmosféry, kde se tím ozonem teprve oxiduje na CO2 a klesá k zemi. Pokud topeniště produkuje i černý kouř, tak se v něm nespálí všechen uhlík z paliva a to černé v kouři je nespálený uhlík, o tu váhu černých sazí jsou potom emise obou kysličníků uhlíku nižší.
Jiří Daneš
10.3.2021 16:39 Reaguje na Jiří DanešRobert Malík
10.3.2021 10:47Zapínání čerpadla mám řešené ručně vypínačem - zima zapnu, jinak vypnuto. Když jsem se ptal proč si to nespíná kotel, tak mi bylo řečeno že u podlahového vytápění "je to tak lepší".
Z pohledu spotřeby mi samozrejme ten 40W provoz 24h/den během celé topné sezony uplně nejlepší nepřijde.
Karel Ploranský
10.3.2021 17:17Typicky žárovka:
Svítí se především v zimě. Tedy v období, kdy se topí. Klasická vláknová žárovka promění jen asi 5 až 10 % přivedené energie na světlo, ten zbytek vyzáří ve formě tepla. Čili její účinnost je mizerná. Ale proč by mi to mělo tak moc vadit, když to teplo v baráku potřebuji?
Čili platit o řád vyšší cenu za tzv. úsporné žárovky dává plný smysl jen u venkovního osvětlení, nebo ve sklepě kde chci mít chlad.
Což ovšem bruselský byrokrat není schopen dovodit; tak levné a dobré klasické žárovky prostě zakáže. A má pocit, že zachránil svět.
No - a kam se poděje ztrátová energie ve formě tepla, která vzniká za provozu oběhového čerpadla? Inu - z největší části do té vody, kterou čerpadlo tlačí do topného systému!
A tím pádem ani tato energie ve skutečnosti neznamená ztrátu, nad kterou by si měl někdo příliš lámat hlavu.
Jiří Daneš
10.3.2021 19:55 Reaguje na Karel PloranskýMichal Staša
10.3.2021 21:20 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
11.3.2021 11:00 Reaguje na Michal StašaTo, že teplo ze žárovky stoupá vzhůru, zatímco mně by bylo milejší kdyby mi ohřívala nohy, je pravda. Ale zrovna tak je pravda, že to teplo - ať nahoře, nebo dole, pořád JE v té místnosti. Když zvýší teplotu stropu, strop sálá směrem dolů. Ostatně existují systémy stropního vytápění (Crittal).
Když jde o to, že teplo ze žárovky je někdy vítané, ale jindy opravdu nežádoucí, musím se zamyslet a porovnat DOBY, PO KTERÉ JEDEN ČI DRUHÝ STAV TRVÁ. A tady jednoznačně platí, že v teplém období, kdy teplo ze svítidla nechci, je den delší a počet hodin svícení je výrazně až násobně menší.
A nejen to: I ve vlahém letním podvečeru si v pergole lidé (zejména dámy) celkem záhy oblékají svetříky a bundy...
Já vůbec nevyzývám k tomu, aby se "topilo světelnými zdroji". Já jen poukazuji na to, že účinnost zdrojů světla je problém, kterému se připisuje mnohonásobně větší význam, než si opravdu zaslouží.
A že drastický cenový rozdíl mezi klasickou žárovkou a tou "úspornou" znamená, že reálný přínos je velmi, opravdu velmi sporný.
A to nemluvím o tom, že v praxi ty drahé žárovky ani náhodou nedosahují proklamovanou životnost (že neodejde zdroj světla jako takový, ale předřadník, mne jako spotřebitele nezajímá), takže za dobu, po kterou vesele vydržely svítit klasické žárovky, si běžíte koupit ty úžasné nové klidně i třikrát. Což bohužel platí i u značkových výrobků, nejen u těch no-name.
A nakonec: Výroba těch moderních je nesrovnatelně náročnější jak technologicky, tak materiálově. Ostatně to, že jsou dražší, samozřejmě odráží právě tu velkou náročnost. Spotřebovávají se Vzácnější suroviny, které se dopravují na větší vzdálenost atd., atd.
Kdyby si někdo dal práci opravdu poctivě a svědomitě to VŠECHNO vzít v úvahu a zkalkulovat, výsledek by možná byl velmi překvapivý a vůbec bych se nedivil, kdyby to nakonec vyšlo ve prospěch klasické žárovky.
Připouštím, že u oběhových čerpadel to není tak výrazné. Mezi těmi vymazlenými a těmi primitivními asi není tak velký rozdíl v pořizovací ceně, ani v množství a vzácnosti použitých materiálů. Ale v principu to je stejné, i tak to považuji za marginální problém. Při řešení otopného systému jsou možnosti úspor, na které je určitě mnohem důležitější se soustředit.
Michal Staša
11.3.2021 14:09 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
11.3.2021 20:15 Reaguje na Michal StašaNic z toho co píšete NEPOPÍRÁM - ale trvám si na svém, že jak u čerpadel, o kterých tahle diskuse je, tak u těch žárovek (ale i leckde jinde) se z malého problému zbytečně dělá velký.
Jiný příklad: Veškerá světová doprava se na emisích CO2 podílí nejvýše 10 %. A když z té veškeré dopravy vyčlením jen samotná osobní auta, tak je to vlastně skoro o ničem. Ale EU vidí záchranu světa v tom, že už pilně pracuje na ÚPLNÉM ZÁKAZU výroby a prodeje aut se spalovacími motory!.. Typický příklad toho, jak se problému ve srovnání s jinými vlastně malému věnuje nepřiměřeně velká pozornost. Zajíc je loven lodním kanonem ráže 450 mm...
Holt stejně jako je pro kohosi výhodnější vyrábět a prodávat místo levných žárovek ty drahé, někdo jiný zase potřebuje bohatnout na výrobě baterií do elektroaut, u kterých nejsou potřebné nijak zvášť hluboké znalosti, aby si člověk spočítal, že ta svět opravdu nezachrání. Ani náhodou ne...
Mně prostě z principu vadí přístup typu "úspora musí bejt, ať to stojí, co to stojí!".
Michal Staša
12.3.2021 10:31 Reaguje na Karel PloranskýJiří Daneš
12.3.2021 13:41 Reaguje na Michal StašaA elektromobily? Stačí sečíst všechny, ale opravdu všechny energetické nároky, počínaje těžbou surovin a konče likvidací po totálním opotřebení (baterie, pneumatiky, vůz) a zjistíme, že auto na běžná paliva jsou mnohem vhodnější, jak z hlediska emisí, tak z hlediska užívání. Chce to jen opravdu beze zbytku sečíst všechno. Stejné je to s biopalivy a vodíkem.
Michal Staša
12.3.2021 17:03 Reaguje na Jiří DanešKarel Ploranský
13.3.2021 18:27 Reaguje na Michal StašaSice jsme hodně odbočili, ale:
Jednou možná budou elektroauta jezdit na čistou energii. Jednou možná.
Zatím jezdí (a ještě dlouho budou) na energii, z níž je čistý jen ten podíl, který vyrobilo jádro. Podíl solárů je marginální. Takže elektromobily spotřebovávají fosilní paliva úplně stejně jako auta se spalovacími motory. Přesněji - ne úplně stejně. Spotřebovávají jich VÍC, protože jejich energetická účinnost je o dost horší.
Podíl solárů na energetickém mixu se asi bude postupně zvyšovat - ale speciálně u elektroaut se to moc neprojeví. Ona se totiž potřebují nabíjet především v době kdy nejedou - a to je v noci. A jestli mi tu začnete argumentovat možností akumulace elektřiny ze solárů, tak mne rozesmějete. Akumulace v tom měřítku, které by to vyžadovalo, se já, senior, nejspíš nedožiju..
Radim Polášek
12.3.2021 15:09 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
13.3.2021 18:11 Reaguje na Radim PolášekPoměrně velká "solární farma" je hned za vsí, vzdušnou čarou 850 m od mého domu.
Že bych jim tam ty vadné žárovky nosil k výměně?
Až se tohle dozví pan Hanzl, bude pro něj zklamáním, že FVE ničí zdroje úspor...
pavel peregrin
11.3.2021 07:17pavel peregrin
11.3.2021 12:59 Reaguje na pavel peregrinRadim Polášek
12.3.2021 15:01Za prvé naše chytrá EU s nikým nevolenými bruselskými úředníky se o své občany v tom směru už dávno postarala a dávno už zakázala takzvaná neúsporná oběhová čerpadla s vyšší spotřebou, takže už hodně let jsou k dostání pouze čerpadla s nejnižším možným příkonem regulovatelná kmitočtovým měničem. Přirozeně čerpadlo, které kdysi stálo 500 Kč, dnes stojí několik tisíc. Takže pokud si ho nedovezete třeba z Ruska nebo neseženete použité někde ve výprodeji, levné a současně výkonné oběhové čerpadlo nemáte.
Za druhé oběhové čerpadlo má výkon o pár desítek wattů menší, takže papírově uspoří, současně ale nemá žádné výkonové rezervy například po případ stárnutí a postupného zanášení topné soustavy. Takže buďto o hezkých pár let dříve než s "neoptimalizovaným" oběhovým čerpadlem musíte topnou soustavu draze rekonstruovat či aspoň nějak vyčistit nebo za větších mrazů budete v domě "klepat kosu". A to se určitě vyplatí.
Za třetí topná soustava je komplexní většinou poměrně složitý systém. Pokud je správně navržena včetně správné regulace, nemá v poměrně dost širokém rozmezí výkon či příkon oběhového čerpadla vliv ani na funkcoi vytápění ani na spotřebu elektřiny. Podstatný totiž není ani tolik příkon toho čerpadla jako objem cirkulované vody a teplo přenášené tou vodou. Pokud je v topné soustavě výkonnější čerpadlo, tak při správně naprojektované a nastavené regulaci přečerpá do radiátorů nebo registrů podlahového vytápění příslušné množství teplé vody prostě dříve a o to dříve taky vypne . A naopak.