https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prirodni-kosmetika-nic-takoveho-neexistuje-tvrdi-kanadsky-chemik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodní kosmetika? Nic takového neexistuje, tvrdí kanadský chemik

22.11.2018 01:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Šampony v přírodě nerostou. Není nic jako přírodní kosmetika. Ilustrační snímek.
Šampony v přírodě nerostou. Není nic jako přírodní kosmetika. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Kanadě se loni utratilo 1,13 miliard dolarů za kosmetické a zkrášlující přípravky, letos to má být zase o něco víc. Drtivá většina těchto komerčně úspěšných produktů nese ve svém názvu nebo na balení přízvisko „přírodní“. Odborníky a zástupce ekologických organizací to dráždí. Považují to za sice chytrý, ale společensky nebezpečný marketing. V článku uveřejněném na GlobalNews vysvětlují, proč má přírodní kosmetika s přírodou jen velmi málo společného.
 

V krátkosti to shrnuje Perry Romanowski, chemik a spoluzakladatel kritického blogu BeautyBrains slovy: „Nic jako přírodní kosmetika neexistuje. Tam venku v přírodě nerostou rtěnky, tělové krémy a šampóny. Vše je nějakým způsobem upravené, a ono populární slovo přírodní je jen marketing.“

Nutno dodat, že marketing úspěšný, který datuje svůj vznik k devadesátým letům minulého století. Tehdy se totiž s přírodní kosmetikou roztrhl pytel. „Ale tím, že vezmete standardní produkt, dáte ho do hezké zelené krabičky s obrázkem květin nebo kapek vody, změníte trochu jeho jméno, nezíská nic víc organického nebo botanického, chcete-li přírodního,“ dodává Romanowski.

Slovo bez významu

První problém? Popisné slovo natural, tedy přírodní, nemá žádný zákonem definovaný význam. Je to pravidly nepodchycený termín. Některé kosmetiku produkující společnosti proto nabízí svou vlastní definici. Třeba že většina ingrediencí má svůj původ v rostlinách, které nejsou geneticky modifikované. V zásadě tu ale není žádný legislativní mantinel. Nálepku přírodní může výrobek nést, aniž by se čímkoliv lišil od jiných. „Přírodní kosmetika není k vám či přírodě v zásadě o nic šetrnější, než obyčejná kosmetika,“ říká Romanowski.

Evropa jde v tomhle přeci jen o trochu dál, a uvádí na 1400 látek, které by se v jakékoliv kosmetice objevovat neměly. Kanada si takhle dává pozor na 600 látek, USA jen na třicet. Jedná se o látky škodlivé, zdraví nebezpečné. Jejich faktická nepřítomnost v produktu ale neznamená, že je daný výrobek přírodní. Jen není zdraví uživatelů vyloženě škodlivý. A co znamenají další oblíbená slova marketérů přírodní kosmetiky, termíny jako botanické, bylinkové, rostlinné. Jednoduše řečeno, nic.

Marketingová homeopatie?

Zdálo by se, že tyto produkty musí být ze své podstaty nějak odlišné, ale není tomu tak. Nikdo totiž jasně neříká, jestli se hektolitr tělového mléka stane bylinným poté, co do něj přidáte jednu kapku rostlinné esence, nebo až do něj nasypete nůši listí. „Nejrůznější rostlinné extrakty se stejně v kosmetických přípravcích nevyskytují v koncentracích, při kterých by mohly na lidské tělo nějak působit.“ říká Romanowski. „Takové pojetí kosmetického výrobku vám má zprostředkovat lákavý příběh, ale už ne žádný efekt.“

Bez chemikálií, neboli chemical-free. To už je něco, co v Evropě na kosmetice napsané neuvidíte. Naštěstí. Protože chemickou látkou je v zásadě cokoliv, třeba voda. Takže tvrzení, že nějaký výrobek neobsahuje chemikálie, není jen matoucí, ale přímo lživé. Kanadě nebo ve Státech ale zatím tak daleko nedospěli. Zato v Evropě frčí neméně matoucí popisek dermatologicky testováno. Proč by ne. Ale nic to nevypovídá o tom, jak takový test vlastně dopadl. „Chce to prostě přemýšlet, a ne se jen nechat slepě vést matoucími popisky,“ uzavírá Romanowski.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

22.11.2018 14:25
Opravdu velká škoda, že v článku nebyla zmíněna certifikovaná přírodní kosmetika. Pravdou je, že oproti např. biopotravinám, neexistují pro přírodní kometiku ukotvená přesně definovaná pravidla v zákoně. Nicméně existuje několik důvěryhodných certifikátů (např. BDIH či NATRUE), které garantují absenci látek na bázi ropných produktů či potenciálně škodlivých a dráždivých látek (např. SLS, parabenů, syntetických parfémů apod.) a naopak garantují, kolik % použitých složek pochází z ekologického zemědělství. Tato kosmetika je dnes velice dobře dostupná, např. drogerie DM má vlastní přírodněkosmetickou značku Alverde s certifikací NATRUE, další značky (např. Weleda - oblíbená zejména maminkami malých dětí, Lavera, Logona, Hauschka, český Saloos, Havlíkova apotéka a další) jsou k dostání prakticky v každém bioobchůdku. Troufám si tedy říci, že výrok chemika Romanowského:"Přírodní kosmetika není k vám či přírodě v zásadě o nic šetrnější, než obyčejná kosmetika." se absolutně nezakládá na pravdě a navíc se jedná o škodlivé tvrzení, které může lidi odradit od používaní šetrnějších přírodních přípravků. Sama mám vyzkoušeno, že certifikovaná přírodní kosmetika může fungovat i jako dobrý "mezistupeň" mezi konvenční chemickou a minimalistickou cestou. Člověk přemýšlí, jak to ještě více posunout a najednou mu místo xy plastových lahviček stačí 100% rostlinný olej ve skleněné lahvičce a olivové mýdlo v papírové krabičce. Proto mě velice mrzí celé vyznění článku, se kterým nebude souhlasit ani jeden z uživatelů certifikované kosmetiky a "nerozhodné" budoucí uživatele to spíše demotivuje. A to je myslím rozhodně ke škodě životního prostředí a tedy nás všech do jednoho. Tereza
Odpovědět
ig

25.11.2018 21:22 Reaguje na
Toho bych se nebál. Internet je plný tendenčních článků a lidi se v tom už naučili orientovat, takže nějaké velké škody nehrozí. Mimoto zrovna kosmetika je věc víry a pocitů - jinak by si holky koupily za cenu malinkého kelímku sud masťového základu a měly by přesně totéž na celý život :-) A kvůli těm pocitům zákaznící stejně zůstanou u toho, co si oblíbili a nějaký článek je nezviklá.

BTW, to olivové mýdlo mi nějak výrazně přírodnější než normální mýdlo nepřijde. Obojí je shodně zmýdelněné nepřírodním hydroxidem sodným :-)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.11.2018 06:05 Reaguje na
Obávám se, že kolega chemik má pravdu. A i Vy s tou certifikací. Pravda je skryta v detailu. Proto také Rama, Flóra i Nivea mají stejný základ, palmový tuk. Jen se do nich přidávají různá "ovoňovadla" typu lauryl-palmitát (ester kyseliny laurové z vavřínu (bobkového listu)a kyseliny palmitové (z palmy olejné) a další terpenické látky (voňavého charakteru).
Certifikovaná organická (z EZ) kosmetika je reálná, ale nesmíte koukat pod pokličku. I ropa obsahuje organické (ve smyslu kolegy lukáše níže) látky.
Naopak Vaše zmiňovaná cesta minimalizace v podobě lahvičky rostlinného oleje je pravdivá. Slunečnicový je úplně super, obsahuje množství tokoferolů, dermatologicky příznivých pro pleť. A nejlepší je nechat naše těla, ať si samy na svém povrchu vytváří své ochranné vrstvičky, a s mytím to moc nepřehánět. Pak ušetříte i vodu. :-).
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.11.2018 15:42
podobně ftipné a zavádějící je "organic food". anorganické je totiž z běžně používaných potravin pouze sůl kamenná a jedlá soda.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.11.2018 05:53
Organic food znamená ne z organických materiálů (oproti anorganickým), ale vyrobeno v ekologickém zemědělství, které se v angličtině nazývá organic agriculture.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.11.2018 08:51 Reaguje na Katka Pazderů
nejdříve ukradneme slovům jejich smysl....
ne, vážně, něco jsem už o tom slyšel. ňůspík je to ukrutně děsnej, to my, co jsme ještě chodili do školy za socíku, vnímáme možná až přehnaně citlivě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.11.2018 10:25
@Tereza_Š.
Ona nafta není přírodní produkt?
Jinak byste se divila, kolik ryze přírodních látek jsou svinstva, způsobujících kde co, od opravdu drastických zánětů až po rakovinu. A některé tyto ryze přírodní produkty dokonce obhospodařuje "protiteroristický" zákon a na něj navazující vyhlášky.

@Katka Pazderů
"Kyselina laurová (dodekanová) je hlavní složkou palmojádrového a kokosového oleje" praví Wikipedie.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

22.5.2022 06:02
Já teda nejsem žádný odborník, ale když se člověk podívá na složení, tak vidí, co tam je. Jestli je produkt plný parabenů, silikonů, nebo jestli tam jsou přírodní látky. Manželka třeba nedá dopustit na arganový olej, který si objednává z https://www.biooo.cz/bio-kosmetika/pece-o-plet/ . Třeba u něj bych se nebál toho, že je fakt přírodní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist